תיעוד: אלימות באוניברסיטה העברית

חברי תא "אם תרצו" באוניברסיטה בירושלים הקימו דוכן לקראת יום העצמאות בקמפוס. עשרות סטודנטים ערבים שלא אהבו את הפעילות הפגינו מנגד. עד מהרה הידרדרו הדברים לעימות מילולי וכשהמאבטחים הוזעקו למקום פרצה מהומה. 3 חשודים בהתפרעות עוכבו לחקירה

מהומה אלימה פרצה היום (ג') בקמפוס הר הצופים באוניברסיטה העברית בירושלים. חברי תא "אם תרצו" הקימו במוסד האקדמי דוכן לקראת יום העצמאות, וכ-30 סטודנטים ערבים שהתנגדו לפעילות הארגון, הפגינו מול הדוכן וקראו קריאות נגד גיוס ושירות לאומי. כשהגיעו המאבטחים פרצה מהומה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעוד הסטודנטים הערבים והיהודים עסוקים בחילופי דברים, הגיעו למקום אנשי הביטחון של האוניברסיטה וניסו למנוע את המשך המחאה הבלתי מאושרת של הסטודנטים במקום. הניסיון לפזר את ההפגנה הידרדר במהרה לכדי דחיפות, קללות ואיומים. משטרת ירושלים שהוזעקה למקום עיכבה לחקירה שלושה חשודים בהתפרעות.

ב"אם תרצו" מדגישים כי הדוכן שהוקם במרכז הקמפוס, הוקם באישור ההנהלה ואילו ההפגנה הספונטנית שהידרדרה לאלימות הייתה יכולה להימנע, בעקבות מכתב שנשלח לדיקן האוניברסיטה והזהיר מפני מצב שכזה. "המאבק לא היה בינינו לבין הסטודנטים המוחים", אמרו שם, "לצערנו האלימות התרחשה כאשר אנשי הביטחון ניסו לאכוף את הסדר במקום".

גורמים באוניברסיטה מדגישים כי המוסד מאפשר חופש ביטוי פלורליסטי למגוון של דעות בקמפוס, אך לטענתם יש צורך לפעול על פי הנהלים. "אותם מפגינים שלא הסדירו את בקשת המחאה שלהם ולא הזדהו בפני אנשי הביטחון, התבקשו להתפזר ולעזוב את המקום", אמרו הגורמים באוניברסיטה. "מי שלא עשו כך, הופעל כוח סביר והוזעקה משטרה וכוחות מג"ב למקום".

אלון שוורצר, ראש אגף מדיניות "אם תרצו", מסר בתגובה: "האוניברסיטה העברית נוהגת בצביעות ובאפליה פסולה בכל מה שנוגע לאישור פעילות חברתית בקמפוס הר הצופים, ותנועת 'אם תרצו' היא שסובלת מכך חדשות לבקרים. רק לפני מספר חודשים האוניברסיטה הגבילה את מיקום דוכן הזיכרון לחייל עדן אטיאס ז"ל. האוניברסיטה אף ביקשה שנקיים את הדוכן בפינה מפני חשש לתגובות ורגשות הסטודנטים הערבים ומחשש להתססת הקמפוס. ההפגנה הלא החוקית היום היא הוכחה נוספת לעובדה שהתאים הקיצוניים בקמפוס אינם סרים למרות האוניברסיטה ואינם לוקחים חלק במשחק הדמוקרטי והם אדון לעצמם. ייתכן שעובדה זאת קשורה לפוליטיזציה שחדרה לאקדמיה ולכך שבמהלך פגישה בין נשיא האוניברסיטה לבין חברי כנסת ערבים שנערכה לפני מספר שבועות, נקבע שתא הסטודנטים 'ווטן' יוחזר לפעילות מלאה ללא כל בדיקה מעמיקה של התערוכה המסיתה שהוקירה את זכרו של חאג' אמין אל חוסייני, משתף הפעולה עם היטלר".

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה: "על מנת לאפשר חופש ביטוי מלא ופעילות סדירה, תוך שמירה על הסדר הציבורי, נקבעו באוניברסיטה נהלים לאישור הפגנות ופעילות פוליטית של סטודנטים. למשרד דיקן הסטודנטים מוגשות עשרות בקשות מדי חודש לקיום פעילויות שונות וכולן נשקלות ללא משוא פנים ובאופן שוויוני. מתחילת השנה התקיימו למעלה מ-20 אירועים של התאים הערביים. לצערנו, מארגני ההפגנה היום התעלמו מהוראות התקנון ובחרו שלא להגיש בקשה לקיום ההפגנה. חמור מזה, הם אף סירבו לבקשת אנשי הביטחון להזדהות ולהתפנות".