בעקבות תחקיר חדשות 2: סיפורי הזוועה מבתי האבות בישראל

התחקיר ששודר אמש על מצוקת הקשישים בבתי האבות עוררו את זעמם של ישראלים רבים ששיתפו אותנו בחוויות קשות מהביקורים שלהם במוסדות. מלי סיפרה על קשישים בבגדים בלויים, רותם על מכות כלפי מטופלים ואורלי על האוכל שלא מגיע

התמונות המזעזעות שהצגנו אמש בתחקיר חדשות 2 אודות היחס לקשישים סיעודיים בבתי אבות בישראל עוררו את זעמם של רבים בישראל, שהרגישו כאב, בושה וזעם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר רק בתיעוד חלקי של המתרחש בבתי האבות בכל הארץ. עשרות תגובות התקבלו במערכת חדשות 2 Online, וחלק מהגולשים בחרו לשתף אותנו בחוויות האישיות שלהם מביקורים בבתי אבות.

סיגלית: "זועקים לעזרה ואף אחד לא בא"

"אני ראיתי בעיניים שלי איך מזלזלים בהם. האחיות מעירות אותם משבע בבוקר. משיבים אותם בשולחן לארוחת בוקר - ועד ארוחת צהריים לא מקימים אותם. זקנים זועקים לעזרה ולא מתייחסים אליהם. ממש גועל".

מלי: "אין כריות, הבגדים בלויים"

"הקשישים עם בגדים בלויים, ישנים כולם בלי כרית. הם בוכים וחסרי אונים. איזה עצב. פשוט לא להאמין שזה מה שקורה שם לאנשים מבוגרים חסרי ישע שמחפשים שידאגו להם באמת מהלב ויתייחסו אליהם ברגש וחמלה".

אילוסטרציה (פלאש 90, אנה קפלן)

רותם: "מכים אותם ומכבים להם את החימום"

"באחד מבתי האבות שהייתי בהם מכים זקנים, משפילים אותם, מכבים להם את החימום בלילות כדי לחסוך בחשמל והם חוטפים דלקת ריאות. יש הזנחה פושעת בטיפול בהם. קושרים אותם למיטה אם הם מפריעים להם והרשימה הכואבת רחוקה מלהסתיים. וכל זאת בשיתוף פעולה מלא של המנהלת".

אורלי: "אף אחד לא מגיע להאכיל"

"באחד מבתי האבות שבהם ביקרתי ראיתי זקנים או חולים סעודיים שאין מי שסועד אותם ומטפל בהם באופן צמוד. אין מי שידבר במקומם ויצעק את צעקתם, וגם אם יש להם מטפלים אישיים בחצי מהזמן, צאו וראו את הזלזול בהם ברגע שהמטפל הלך לו לכמה שעות. זוועת עולם. קשישים סעודיים שאינם יכולים בכלל לזוז ממיטתם מקבלים את מגש האוכל ליד המיטה מבלי שאף אחד מגיע להאכילם, וכך זה נשאר עד שלוקחים את המגש בחזרה. צריך לראות כדי להאמין".

התחקיר אולי עורר במשהו את המשרדים הממשלתיים האמונים על בתי האבות הללו. "אף כי בתי האבות הללו אינם תחת אחריות משרדנו, אלא באחריות משרד הבריאות, אנחנו פועלים למען תקצוב הוגן ואנושי של השוהים", אמר השר לענייני גמלאים אורי אורבך (הבית היהודי). "מצב הקשישים הוא באחריות הממשלה והמדינה, והדרך שבה אנו מתייחסים אליהם, משקיעים בהם משאבים, מעידה עלינו יותר מכל דבר אחר. אנחנו פועלים כדי שזקנינו יזכו ליחס ההוגן והמכבד שהם ראויים לו".

במשרד הבריאות אמרו כי הם רואים בחומרה את המצבים שתוארו אמש בכתבה. "במידת הצורך ינקוט המשרד אמצעים נגד הממצאים הללו", אמרו במשרד. "בנוסף במשרד הבריאות רואים בחומרה אמירות של מנהלי מוסדות בנוגע לקיצוץ במזון".

תגובת משרד האוצר: "משרדי האוצר והבריאות יבחנו בתקופה הקרובה את כשלי השוק במערכת היחסים בין קופות החולים למוסדות האישפוז, ככל שישנם".