מכת מדינה - עבירות מין בקטינים: עשרות עצורים תוך שבועות

עשרות גברים נעצרו בחודשיים האחרונים בחשד לביצוע עבירות מין בנערים ובנערות. גורמי רווחה וחינוך, פסיכולוגים, ח"כים והורים מזועזעים וקוראים להילחם בתופעה. "זו מגיפה, די לטמון את הראש", אמרו‎

"זו מגיפה". אילוסטרציה (רויטרס)

שוטר, עורך דין, מורה, מובטלים, חיילים, סטודנטים עובדים במגזר הציבורי. נראה כי בחודשיים האחרונים מספר פרשות מין שנחשפו ומערבות קטינים הגיעו לשיאים חדשים עם עשרות מעצרים של חשודים מכל הגילאים, האזורים ומהמקצועות. אחת הפרשות שהעלתה את הנושא על סדר היום הייתה פרשת אביו של הזמר אייל גולן. בחלק מהמקרים הנערות מוכנות למעשים, תמורת תשלום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חלקם הגיעו למפגשים עם קטינים, אחרים הטרידו מינית קטינים, חלק אחר סרסר והיו כאלה ששילמו כסף או בממתקים רק בשביל לקיים מגע מיני עם קטינים. כ- 40,000 פניות מגיעות מדי שנה למרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, 67% מהן מדווחות על פגיעה מינית בקטינים.

"די לטמון את הראש בחול", מבקשת אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית. "אנו קוראות לרשויות להכיר בכך שבישראל 2014 יש תופעה רחבת היקף שלא מטופלת. יש להשקיע את המשאבים הנדרשים למיגור התופעה". לדבריה, הפרשות האחרונות צריכות להיות רגע ההכרעה של ממשלת ישראל - בו תכיר בכך שמדובר בבעיה חברתית חמורה שחובה למגר אותה.

המקרים האחרונים (חדשות 2)

מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן, שלח אמש מכתב למפכ"ל ולשר לביטחון פנים לאור הפרשות האחרונות, וקרא להם להקים יחידה ארצית מיוחדת למאבק בפשעי מין נגד קטינים. "התופעה היא הרבה יותר גדולה ממה שאנחנו מדמיינים ונעשית חמורה יותר", הוא מדגיש בשיחה עם חדשות 2 Online. "מדובר פה החל מפדופיליה, לסחר בילדים, ניצול מיני וזנות של קטינים".

"זה מצב מטורף ומה שמאדיר ומעצים את התופעה זה השימוש הקל באמצעות האינטרנט על נגזרותיו", הוא מציין. לדבריו, מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת חיפה בהשתתפות של יותר מ-10 אלף נערים ונערות עלה כי כל ילד וילדה חמישי בישראל נפגע מינית לפחות פיעם אחת בילדותו. "זו תופעה במימדים של מגיפה. מערכת החינוך צריכה במקום להתעסק עם עוד מבחנים - ללמד את התלמידים על אינטימיות ומה מותר ומה אסור".

"זה מתחיל מגן הילדים - אפשר לעצור את זה"

ד"ר טליה אתגר, ראש תחום פגיעות מיניות בעמותת עלם לנוער בסיכון עובדת בתחום יותר מ-20 שנה, והיא קוראת לטפל בעברייני מין כבר כשהם קטנים. "רק ככה נחזיר אותם למעגל החיים הנורמלי ונמנע קורבנות עתידיים. כשאתה מטפל במישהו שהוא קטין הדפוסים האלה פחות מושרשים ממישהו בן 45 וסיכויי ההצלחה יותר טובים".

לדבריה, מעשי המין מתחילים כבר מהגנים: "אין כמעט פרסומים על ילדים מתחת לגיל 12, שהם מתחת לאחריות הפלילית אבל זה קורה כל הזמן: ילדים שמכריחים לבצע מין אוראלי ומשחקי מין במקומות מסתור. ולא מטפלים בזה". בין היתר היא מצביעה על ערכים רקובים ופורנוגרפיה שתורמים לרצף הפרשות האחרונות.

מעצר חשוד בפדופיליה (חדשות 2)

"הרבה פעמים זה קורה בגלל שהנערות נמצאות במצוקה אז הן מוכנות לעשות הכל בשביל תשומת לב", אומר לנו פסיכולוג שעובד עם ילדים. "ההורים הרבה פעמים שקועים ביום-יום, בעבודה ואין להם מספיק זמן לילדים וכך זה קורה. עליהם להיות ערניים".

הורים: "חוששים שזה יקרה לילדים שלנו"

"לא תמיד אני בבקרה איפה הילדים שלי ומה הם עושים וצריך לחשוב על זה", מספר לנו אב לשני ילדים קטנים מהמרכז. "רק בחצי שנה האחרונה הבנתי שזה משהו שיכול לקרות לאור כל הפרשות האחרונות - זה מלחיץ מאוד שזה יקרה לך, ניסיתי לדבר על זה עם הילדים, אבל אני חושב שגם בגנים צריכים ללמד אותם על זה".

"אני שומע על כל פרשיות המין האחרונות ומזדעזע", משתף יניב, אב לשתי בנות מהדרום. "יש גבול לכמות הסוטים שמסתובבים כאן לאחרונה. אני מאוד חרד. אני אמנם מההורים שמסוגלים לפקח על מה שהן עושות באינטרנט, אבל אי אפשר לדעת איזה סוטה יכול להתקרב אליהן".

"בכוונתי ליזום שיתוף פעולה עם יושבי ראש הוועדים המוסדיים ולשכות הרווחה העירוניות, בשיתוף משרד הרווחה, להקמת מערך הסברה לנערות המצויות במצוקה ופעילות מנע יסודית", מציין יו"ר ועד ההורים הארצי עו"ד גדעון פישר. "אנו חווים מגמת עלייה מדאיגה ואסור לנו להסכים לזה".

גם בגני ילדים. אילוסטרציה (AP)

יו"ר הוועדה לזכויות הילד ח"כ אורלי לוי אבקסיס טוענת כי יש לאמץ מידית את המלצות הוועדה בין משרדית לטיפול בזנות קטינים. "אף אחד מהשרים עדיין לא אימץ את זה", היא אומרת. "יש לטפל בבעיה בדחיפות האפשרית".

לטענתה, גם מערכת החינוך לא עושה מספיק: "יש לפעמים מנהל או מנהלת שמשוגעים לדבר ומעבירים סדנאות בנושא חינוך מיני וכדומה אך ברוב בתי הספר זה שיעורים בודדים וזה לא מספיק".

היא קוראת להורים להגביר את הפיקוח על ילדיהם: "צריך לעצור את המעגל הזה - אין מספיק הסברה ויש קשיים גם להבין את הילדים. הילדים לעתים לא יודעים לסנן".

מנתוני משטרת עולה כי בשנת 2012 נפתחו במשטרה 2,187 תיקי עבירות מין כלפי קטינים (מתוך 5,085 תיקי עבירות מין שנפתחו בשנה זו במשטרה). כמחצית מהתיקים שנפתחו במשטרה בגין עבירות מין כלפי קטינים הינם כלפי קטינים מתחת לגיל 12, ומחצית כלפי קטינים בגילאי 13-17.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv