10,000 תלמידים יישארו בלי אוכל?

הורים רבים בי-ם מודאגים מאחר, שלדבריהם, החל מיום רביעי הקרוב יפסיקו ילדיהם לקבל מזון אחרי שעות הלימודים במסגרת תכנית ההזנה. מאחורי המשבר, עומדים מכתבים שנשלחו לספקיות המזון לגנים המודיעים להן להפסיק את חלוקת המזון לילדים – כיוון שמשרד החינוך לא העביר את הכספים הנדרשים. משרד החינוך: "מטפלים בנושא"

ילדים יישארו בלי מזון? אילוסטרציה (חדשות 2)

האם מפעל ההזנה שהתחיל בקול תרועה רמה ייגמר בתלמידים רעבים? והכל כנראה בגלל סכסוך תקציבי. מכתבים שהועברו לחברות המספקות מזון לגנים, במסגרת תוכנית ציל"ה, מורים להן להפסיק את חלוקת המזון למוסדות החינוך החל מיום רביעי הקרוב. אם המהלך ייצא אל הפועל, המשמעות היא כי כעשרת אלפים ילדים בירושלים יישארו ללא חלוקת מזון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מה עומד מאחורי המכתבים? לטענת ההורים, הקרן המתקצבת את מפעל ההזנה לא קיבלה תקציבים ממשרד החינוך ולכן אינה יכולה להמשיך ולשלם לספקיות המזון.

"אין עוררין על חשיבותה של תכנית ציל"ה, שבאה לאפשר לילדים רבים ארוחה חמה ומזינה טרם חזרתם לביתם", אמר יו"ר ארגון ההורים הארצי גדעון פישר. "הפסקת חלוקת המזון הינה פגיעה חמורה בביטחון התזונתי של רבים מהילדים, ואני קורא לכל הגורמים המעורבים לפעול בהקדם ובנחישות במטרה למנוע את הפסקתו של המפעל הכל כך חשוב הזה".

בחודש ינואר האחרון הציגו במסיבת עיתונאים שר האוצר יאיר לפיד, שר הרווחה מאיר כהן, שר החינוך שי פירון, ושרת הבריאות, יעל גרמן, את מתווה התוכנית לביטחון תזונתי. במסגרת התכנית הוכרז כי כ-75 אלף תלמידים יוספו למפעל ההזנה ותינתן תוספת תקציבית של 110 מיליון שקלים.

"אסור להשלים עם מצב בו ילד נשאר רעב"

"אסור לנו להשלים עם מצב בו ילד נשאר רעב ומאחור בגלל אוכל", אמר אז שר החינוך שי פירון. "אני מאמין, כי מתן ארוחה חמה לעוד עשרות אלפי תלמידים ממשפחות חלשות ונוער בסיכון , תעניק להם הזדמנות אמיתית ומשמעותית, להתפנות ללמידה, למצות את יכולותיהם האישיות כדי להצליח".

תכנית ציל"ה היא תוכנית שהוקמה בינואר 2012 בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג לסבסוד ההעשרה בתום יום הלימודים לגילאים 3-9. פעילויות ההעשרה במסגרת התוכנית כוללות הזנה בגני הילדים ובבתי הספר.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "מנכ"לית המשרד מטפלת בנושא במטרה להסדיר את העניין בהקדם".

מעיריית ירושלים נמסר כי "היא מתנגדת באופן נחרץ לכל עצירה או פגיעה במערך ההזנה בצהרונים בירושלים. העירייה פועלת מול משרד החינוך להסדרת הנושא".