שר החינוך מציג את התכנית לקיצור החופש הגדול: "במקום קייטנה - מסגרת חינוכית"

שר החינוך פירון הציג לחברי ועדת החינוך של הכנסת את תכניתו לקיצור החופש הגדול. במרכזה: מורים וסטודנטים שילמדו את התלמידים בקיץ. "נקל בנטל בתשלומים על ההורים", הבטיח פירון. ח"כ גפני התפרץ: "שונא חרדים"

מסגרת חינוכית לצמצום הפערים (רויטרס)

בדיון בוועדת החינוך של הכנסת הציג הבוקר (ג') שר החינוך שי פירון את התכנית שאותה הוא מוביל לקיצור החופש הגדול. בדברים שנשא בוועדה הדגיש השר כי המהלך נועד ליצור מצב שבו בכל רגע נתון נמצאים התלמידים במסגרת חינוכית, וכי מדובר בתהליך ארוך טווח שיכלול בסופו של דבר את כלל ילדי ישראל. "אנו לא רואים יכולת ערכית ומוסרית לתחום את האחריות לתקופות מסוימות", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי התכנית שזכתה לשם "בית הספר של החודש הגדול" ונחשפה לראשונה בחדשות 2, כבר בשנת הלימודים הנוכחית ימשיכו כל ילדי כיתות א' ו-ב' ללמוד בבתי הספר למשך שלושה שבועות נוספים לאחר 30 ביוני, במתכונת קיץ. בנוסף לתלמידי כיתות א'-ב', יצטרפו השנה לתכנית עשרות אלפים מתלמידי כיתות ג'-ה' מהפריפריה ובשנה שלאחר מכן תלמידים נוספים. "תוך שנתיים-שלוש זאת תהיה אחת מהתכניות שמשנות את מעמדו של החופש הגדול", הצהיר היום פירון שהעריך שמאות אלפי תלמידים ייקחו חלק בתכנית החדשה.

השר פירון, ארכיון (חדשות 2)

התלמידים צפויים ללמוד על פי התכנית החדשה מהתאריך 1 ביולי ועד 21 ביולי בין השעות 8:00-13:00, במשך חמישה ימים בשבוע (ראשון-חמישי). במסגרות שיופעלו בכל רחבי הארץ בבתי הספר הציבוריים בהנחיית מורים, פרחי הוראה ומדריכים מקצועיים. לדברי פירון, "החלטנו לייסד את בתי הספר של הקיץ, עד כיתה ה'. זו לא קייטנה - זו מסגרת חינוכית בבתי הספר הציבוריים אותם אנו רוצים לחזק".

"לדבר הזה יש משמעויות רבות - בעיקר צמצום הפערים", אמר השר בפני חברי הוועדה והדגיש כי תורגש הקלה משמעותית בנטל התשלומים להורים. "לא תמיד יכולים ההורים לאפשר לילדיהם חינוך משלים ראוי והולם. לא כל ההורים יכולים לשלוח את הילדים לקייטנות ולכן התפיסה של 24/7 נותנת פתרון".

פרובוקציה, ח"כ גפני (MAKO)

גפני התפרץ לוועדה וצעק: "לילד חרדי לא מגיעה קייטנה?!"

פירון התייחס גם להתנגדות שהתכנית עלולה להיתקל בה - דווקא מצד ראשי ערים ורשויות. "אנחנו לא יכולים לכפות על ראש רשות לפתוח את התכנית הזאת, יש בה בשורה חינוכית אמיתית מעבר לעניין הכלכלי ומעבר למציאת פתרון לילדים, יש פה בשורה חינוכית אמיתית וראויה", הדגיש השר. "אנו נייצר גוף תמיכה לרשויות מקומיות בהתאמה לקשיים מקומיים, זו בשורה שמגיעה לכל ילד בישראל על מהו חינוך ומהי אחריות חינוכית".

הצגת תכנית הדגל של שר החינוך נתקלה גם בפרובוקציה מצד ח"כ משה גפני ממפלגת יהדות התורה, שניסה לקלקל את החגיגה הגדולה של פירון. גפני נכנס לחדר הוועדה במהלך הדיון וזעק לעבר השר: "שונא חרדים, לילד חרדי לא מגיעה קייטנה? שונא חרדים!". דבריו, שלא זכו לתגובה, נאמרו על רקע החוק לשוויון בנטל שעבר בשבוע שעבר בקריאה שנייה ושלישית.