הילד סופג מכות, בית הספר מתעלם

שנה אחרי שמנהלת בית ספר האשימה זוג הורים באלימות החריגה שחווה בנם בבית הספר, עדויות והקלטות חדשות מגלות כי דבר לא השתנה. גם אחיו הצעיר של אותו נער סופג מכות והשפלות, ונאלץ להתמודד עם אטימות המוסד החינוכי. משרד החינוך: "נקיים בירור"

"אני רק מגיע לשער בית הספר וכבר מתחילים לי כאבי הראש" - כך סיפר נער בן 13 שסבל מאלימות בבית הספר שבו למד בכתבה ששידרנו לפני שנה. האלימות הקשה הובילה לאשפוזים בבית החולים, ומנהלת בית הספר אף האשימה את הוריו באלימות שהוא סופג. כעת, שנה אחרי, נראה שדבר לא השתנה כשהקורבן החדש לאלימות במוסד החינוכי הוא אחיו הצעיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר שידור הכתבה התקבלו תגובות רבות: שר החינוך דאז גדעון סער הזדעזע, גם מנהלת המחוז הבטיחה לטפל, אבל המנהלת נותרה בתפקידה. הילד עבר בינתיים לחטיבת הביניים, אבל אחיו הקטן שלומד כעת בכתה ג', ביקש להישאר בבית הספר מכיוון שהוא קשור לחברים ולמחנכת. אבל כמה ימים אחרי פתיחת שנת הלימודים, הסיפור החל לחזור על עצמו.

"אני חוטף מכות כמעט כל יום, כל מיני ילדים מכיתות גבוהות מרביצים לי", מספר האח הצעיר בשיחה עם חדשות 2. כבר בתחילת השנה התרחשו מספר אירועי אלימות קשים, שההורים שמעו עליהם רק מהילד. באחד המקרים תלמיד אחר הכה אותו בראשו בצינור מפלסטיק, וכך נשמע הבירור שערכה המורה:

מורה: "החזקת צינור ביד? צינור מפלסטיק החזקת ביד?"
תלמיד: זה לא אני. אני בכלל לא היה לי צינור".
מורה: "לא נתת לו מכה בראש?"
תלמיד: "לא החזקתי צינור אפילו, לא נגעתי בצינור".
מורה: "תחזרו לכיתה בבקשה".

לא ברור אם היה בירור נוסף, אבל זה הדיווח שקיבלה האם: "נעשה בירור מעמיק עם התלמיד מכיתה ד', ואכן הוא הודה שבטעות נתן לתלמיד מכה בראש עם צינור ללא כוונה. הייתה המחנכת ואיתי, שחלילה לא יחזור על המעשה וגם בטעות. התלמיד ביקש סליחה והבטיח שזה לא יקרה שוב ויזהר יותר".

האח הבכור, ארכיון (חדשות 2)

האב מזהיר: זה יכול להסתיים במוות

וכשזה הטיפול, לא פלא שאחרי כמה ימים אירע מקרה נוסף - חמור אף יותר. "יש שם חומה שאפשר לטפס עליה, ואיזה ילד שמחשיב את המקום למועדון שלו נתן לי בעיטות לראש, ואז יום למחרת לא הרגשתי טוב ולקחו אותי למיון", מספר הילד. בשיחה שקיימה האם עם אחת מנשות הצוות בבית הספר, שוב לא התייחסו לסיפור בחומרה הנדרשת. לדבריה, היא זימנה את הורי התלמיד התוקף וכי באמת מדובר באירוע חמור, אך רמזה שלילד המותקף יש יד במה שקרה:

עבודת ביה"ס: "הוא ביקש ממנו לא לעבור, בסדר, ו...החליט שהוא כן עובר...עכשיו, איך נקרה לזה ואיך נראה את זה, אני לא מתחילה לשפוט פה את הדברים. אני רק אומרת - אל תחפש..."

האם: "תראי, אני נתתי את..."
עבודת ביה"ס: "אני תמיד אומרת לילדים אל תחפש את הצרות, אם אתה תחפש את הצרות הן ימצאו אותך. תימנע".

"ילדים חוטפים מכות בצורה זוועתית. ממכות בראש, בעיטות בכל חלקי הגוף ומה שאומרים בבית הספר שזה היה טעות ולא בכוונה", אומר אביו של התלמיד המוכה. ברגע שיש שמונה ילדים שמרביצים לילד אחד זה יכול להסתיים במוות".

צוות בית הספר טוען שהוא מטפל בכל מקרה אבל במבחן התוצאה האלימות נגד הילד נמשכת. "הם הענישו אותם אבל לא בצורה רצינית", מספר הילד. אמו מוסיפה: אם הייתה הרתעה זה היה משתנה, אין שם טיפת הרתעה והתייחסות לנושא האלימות".

בית הספר הזה הוא דוגמה לכך שלפעמים המערכת משתמשת בכלים לא יעילים לטיפול באלימות, החל מהמורה התורנית בהפסקה ועד לקודקודים במשרד החינוך. התוצאה היא ילדים שמגיעים לבית הספר עם פחד ועוזבים אותו עם צלקות לכל החיים.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "המשרד יקיים בירור יסודי אל מול הנהלת בית הספר בכדי לוודא שכל תלמיד יהיה מוגן ובטוח, כמתחייב".