המנהל הציע: טיול תמורת פרגון לבית הספר

רגע לפני "סקר אקלים" של משרד החינוך, שאמור למדוד את האווירה בבתי הספר בישראל, ניסה מנהל לשכנע תלמידים לענות על תשובות שישפרו את תדמית בית הספר. במכתב ששיגר למוריו הציע פרס יוצא דופן - טיול לגני יהושע. יו"ר ארגון ההורים בירושלים: אפליה לבתי ספר שמספקים דיווח אמת

טיול בגני יהושע יספיק? (רויטרס)

מדי שנה עורך משרד החינוך סקר בין התלמידים שאמור לבחון את האווירה בבית הספר ואת שביעות הרצון מהצוות החינוכי. כעת מתברר שיש גם לא מעט בתי ספר שמנסים להשפיע על תוצאות הסקר הזה, שעשוי להעיד על טיבו של המוסד החינוכי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בסקר החשוב ביותר שעורך משרד החינוך שבודק בין היתר את רמת האלימות, התנסות התלמידים באלכוהול ושימוש במורים פרטיים. כמו כן נשאלים התלמידים על התנהלות המורים ועל הקשר בינם לבין ההורים. לתוצאות המבחן שמתפרסמות גם בתקשורת השפעה לא מעטה על הורים שצריכים לבחור את בית הספר עבור ילדיהם.

לידי חדשות 2 הגיע מסמך של מנהל בית ספר בירושלים, שבו הוא מנסה להשפיע על תוצאות הסקר. "בעוד שבוע ייערך בבית הספר מטעם משרד החינוך סקר אקלים", כתב למוריו. "כמובן שתוצאות הסקר ישקפו את ההשפעה של המחנך על הכיתה. זכרו - ציון גבוה = תעודת הצטיינות למחנך! כיתה שתצביע על ההישג הגבוה תזכה בטיול לגני יהושע".

בארגון ההורים בירושלים תוקפים את התנהלות המנהל, ואומרים כי מדובר במעשה פסול. "מטרת הסקרים הללו היא לתת תמונת מצב למשרד החינוך ולהורים מה מצב האקלים בבית הספר. האם הילדים חשופים לאלימות או לא, כשבאים ומלמדים את הילדים איך למלא את הטפסים הללו אז התמונה שמתקבלת היא שגויה", הבהיר יו"ר ארגון ההורים בירושלים, פז כהן.

לדבריו, מדובר באפליה של בתי ספר שרוצים לתת דיווח אמיתי על מה שקורה, כתוצאה מכך הם נפגעים משום שאלה שמשקרים מקבלים ציונים גבוהים יותר.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי הנושא נמצא בבדיקה.