המיצ"ב בוטל – הלחץ בבתי הספר נמשך

החלטתו של שר החינוך פירון על ביטול בחינת המיצ"ב בבתי הספר לא שינתה את המציאות עבור התלמידים. רבים מהם ממשיכים במרתונים של שינון ולימוד החומר הלימודי, הפעם לקראת בחינת מיצ"ב פנימית, שאותה משרד החינוך לא שלל. ההורים זועמים. משרד החינוך מבהיר: "מתנגדים להקצאת שעות לימוד למטרות הכנה"

שר החינוך שי פירון אומנם החליט לבטל השנה את מבחני המיצ"ב החיצוניים, אך מתברר שבתי הספר ממשיכים להקצות משאבי הוראה רבים על מנת להכין את התלמידים לקראת בחינות המיצ"ב הפנימיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני פחות משנה הודיע שר החינוך שי פירון על הקפאת בחינת המיצ"ב החיצונית - בחינה אשר איפשרה למשרד החינוך לערוך השוואה בין יישובים ובתי ספר. הסיבה: בתי ספר רבים השקיעו שעות ארוכות בלמידה למבחן, ובמקרים מסוימים חייבו את הורי התלמידים לרכוש חוברות הכנה.

השר פירון חשב שביטול הבחינה החיצונית תשיג את המטרה ותפחית את הלחץ בבתי הספר, ולכן הותיר על כנה את בחינת המיצ"ב הפנימית. למעשה מדובר באותה הבחינה שמחבר משרד החינוך, אלא שציוני הבחינה הפנימית נשארים בתוך בתי הספר. בפועל, מתברר, שום דבר לא השתנה.

בחלק מהמקומות המצב אפילו הוחמר. אולי מתוך הבנה לקויה של השימוש בבחינה ככלי, או דווקא מתוך הרצון להתפאר בציונים גבוהים כלפי חוץ, בתי הספר ממשיכים להשקיע משאבים רבים בהכנות לבדיקת המיצ"ב ואפילו כוללים את הציון בתעודה במטרה לדרבן את התלמידים לקחת את הבחינה ברצינות. במשרד החינוך מאשרים להכניס את ציוני המיצ"ב לתעודה, אך מתנגדים להקצאת שעות הכנה לקראת הבחינה.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: בשנים האחרונות נעשה שימוש בלתי ראוי בתוצאות בחינת המיצ"ב, והדבר בא לידי ביטוי באופנים רבים. עקב כך, החליט השר להקפיא את הבחינה החיצונית ולמנות ועדת מקצועית שתגבש מודל מדידה נכון יותר למיצ"ב החיצוני והפנימי. בתום עבודת הוועדה יפרסם המשרד את מסקנותיה לציבור.