לפיד: יושוו תנאיהם של ניצולי השואה

לאורך שנים סבלו ניצולי המחנות והגטאות שעלו ארצה אחרי אוקטובר 1953 מקיפוח, כי חוק נכי רדיפות הנאצים מבטיח הטבות משמעותיות רק לעולים שהגיעו לישראל לפני אותה תקופה. כעת הורה שר האוצר להשוות את התנאים, ולצורך כך יוקצה סכום הנאמד בכ-300 מיליון שקלים

לפיד: יושוו תנאי ניצולי השואה (חן גלילי)

שר האוצר יאיר לפיד הורה לבכירי משרדו לפתור באופן מיידי את סוגיית יוצאי המחנות והגטאות שעלו לישראל אחרי 1.10.53. תנאיהם של ניצולים אלו יושוו לתנאים שמקבלים ניצולים שעלו לישראל לפני אותה תקופה ומקבלים את זכויותיהם על פי חוק נכי רדיפות הנאצים. בעקבות הנחייתו של לפיד יחל המשרד בהליך חקיקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בקבוצה של כ-18,500 ניצולים, שייהנו מהטבות בסך 300 מיליון שקלים. בין היתר, יזכו הניצולים להעלאת גובה התגמולים על פי חוק נכי רדיפות הנאצים. התגמול הבסיסי נע בין 1,825 שקלים לחודש לדרגת נכות של 25%, ל-5,405 שקלים לחודש, לפי דרגת נכות של 100%.

כמו כן, יזכו הניצולים לתגמולים מוגדלים לנזקקים ונצרכים, בכפוף למבחן הכנסות. גובה התגמול המוגדל משתנה בהתאם לדרגת הנכות. התגמול נע בין 5,317 שקלים ועד ל-9,000 שקלים לחודש. לניצולים יוענק גם מימון טיפול רפואי של המחלות המוכרות. הזכאות לפי חוק נכי רדיפות הנאצים כוללת מימון מלא של טיפול רפואי במחלות שהוכרו כקשורות לתקופת השואה.

משרד האוצר: 800 מיליון שקלים הוקצו לטובת ניצולי השואה

בנוסף יזכו הניצולים לתגמול שארים במקרה של פטירת ניצול שהוכר לפי חוק נכי רדיפות הנאצים. במקרה כזה, בן הזוג יקבל תגמול במשך 36 חודשים לאחר הפטירה. במקרה שהניצול קיבל תגמול מוגדל בחייו, יקבל בן הזוג תגמול למשך כל חייו.

במשרד האוצר ציינו כי מאז כניסתו של לפיד לתפקיד, נעשו מהלכים רבים שנועדו לשפר את מצבם ורווחתם של ניצולי השואה. במשרד הדגישו כי עלותם הכוללת של צעדי הסיוע נאמדת ביותר מ-800 מיליון שקלים, לא כולל הפתרון שהוצע עתה.