הופסקו ההטבות לניצולי השואה

סיפור מקומם במיוחד על חוצפה ועזות מצח של המדינה נגד ניצולי השואה שחיים בה: אחרי שבמשך שנים הם שיוועו להטבות, לפני שמונה חודשים הם סוף סוף קיבלו אותן, אלא שעכשיו המדינה החליטה להפסיק את המענקים ומשרדי הממשלה מגלגלים את האחריות מאחד לאחר

יהודה פדלון הוא ניצול שואה בן 71. הוא נכה ב-89% מגופו ובימים האחרונים הוא רותח מכעס. הסיבה לזעמו היא שבניגוד להבטחת הממשלה להעביר כספים לניצולי השואה, פדלון אינו מקבל את הכסף המגיע לו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מה שמפליא אותי זה ההתעלמות של הרשות לזכויות ניצולי השואה", אומר פדלון. "כמה שכתבתי לה וכמה שהכל, לא קיבלתי ממנה שום תשובה".

הסיפור מתחיל בינואר 2012, אז ביקשה המדינה לסייע לניצולי השואה ואישרה הטבות כספיות על סך 7,200 שקלים בשנה.

אולם בפועל ההטבות והמענקים הועברו לניצולים לראשונה רק ביולי 2013, שנה וחצי מאוחר יותר. פדלון בסיוע עורך דינו דרש החזר רטרואקטיבי ומצא עצמו בתוך סבך של בירוקרטיה.

"קודם כל החברה להשבה לא מוכנה לתת החזר רטרואקטיבי", אומרת עו"ד הילה כהן מהפורום המשפטי למען ישראל. "מעבר לזה שהיא מטילה את האחריות על הרשות לזכויות ניצולי השואה, היא טוענת שהם מקבלים שמות של ניצולים ומשום מה עדיין במשך שנה וחצי מזמן שהתקבלו התקנות ואושרו, הניצולים לא קיבלו את מה שמגיע להם".

יהודה פדלון (חדשות 2)

לאחרונה התברר שלא רק שפדלון לא יקבל את ההטבות והמענקים למפרע, כי אם יפסיק לקבל אותם כליל.

מהחברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי שואה טוענים כי התשלומים האלו נעשו בטעות. "עקב טעות הועברו אלינו שמות ניצולי שואה המקבלים קצבת זקנה לנכה למרות שאינם זכאים על פי הגדרות החברה כי הם אינם מקבלים השלמת הכנסה", כך טענו בחברה.

מי אחראי על העברת הכספים?

הטעות שנעשתה, הסבירו בחברה נבעה מרשימות שגויות שהעבירה הרשות לזכויות ניצולי שואה במשרד האוצר. אלא שבאוצר מעבירים את האחריות לביטוח הלאומי.

"במקרה הזה אנחנו משמשים כגוף שמסייע לניצולי השואה למצות את זכויותיהם מהחברה להשבת רכוש", אומרת מנהלת הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר עופרה רוס. "אנחנו מקבלים רשימות מהמוסד לביטוח לאומי ומעבירים אותן לחברה להשבת רכוש כדי שתיתן להם את כל ההטבות האלה".

מי לוקח אחריות? בימים האלה החברה להשבה והרשות לזכויות ניצולי השואה, בודקים את מקור הטעות. אך פדלון וניצולים נוספים, רק מבקשים שבמעט הזמן שנותר להם, הממשלה שאמורה לדאוג להם תעמוד במילתה.