משחקים מסוכנים: ליקויים במתקני השעשועים בגני הילדים בהרצליה

הורים רבים מלווים את ילדיהם את פתח הגן מבלי לדעת כי הסכנה האמיתית אורבת להם גם בין מתקניו. דוח שהוגש בשנה שעברה לעיריית הרצליה, התריע על עשרות ליקויים במתקני הגנים שבתחומיה. מהנדסי הבטיחות קבעו כי הממצאים מצריכים טיפול מיידי. בעירייה חשבו אחרת

לא משחק: מתקני משחקים בגני ילדים בהרצליה נמצאו שאינם עומדים בתקני הבטיחות הנדרשים. מבדיקת הנושא עולה כי הליקויים כבר דווחו בדוחות הבטיחות של העירייה, אך לא טופלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודש ינואר 2006 אימץ משרד התמ"ת את התקן האירופי בכל הנוגע למידת בטיחותם של מתקני המשחקים בישראל. אך עובדות לחוד ומציאות לחוד: בהרצליה פועלים ללא מפריע מספר גני ילדים שבהם מתקנים שאינם עומדים בתקן הנדרש, כשהמשמעות היא סכנה ממשית לחיי הילדים המשתעשעים בהם.

"זה לא מסוכן, בכל הגנים זה ככה", אמרה אחת הגננות בגן "כנען" בעיר, כשנשאלה לגבי מידת בטיחותו של מתקן הטיפוס בגן. לפני כשנה, תואר הליקוי באותו המתקן בדיוק בדוח הבטיחות של עיריית הרצליה, והטיפול בו תויג ב"רמה 1", היא הדחופה ביותר. "בית הבובות צמוד לגדר, סכנת טיפוס ויציאה החוצה ללא שליטה", נכתב אז בדוח. שנה לאחר מכן תואר אותו הליקוי, אך כעת שונתה מידת הדחיפות לתיקונו ל"רמה 2".

סכנה במגרש המשחקים. ארכיון (חדשות 2)

בין שאר הליקויים שאותרו בדוח, נכללים סורגים צפופים מדיי העלולים לגרום לחנק, סככות שאינן יציבות, נדנדות שאינן מתוחזקות ועוד. בחלק מהגנים אף הוצבו מתקנים שאינם תואמים לגיל הילדים המשתעשעים בהם.

"לא רק שיש בעיה בטיחותית, אלא שבמקום לטפל בה טיפלו במסמכים כדי שיראו שזה כביכול טופל", טוען יו"ר ארגון ההורים הארצי, עו"ד גדעון פישר. "אם המקרים טרם טופלו, יש להעלות את העניין בפני הרשויות".

גורמים בעיריית הרצליה סיפרו, כי בחודשים האחרונים תוקנו חלק מהליקויים. בתגובת העירייה הרשמית נמסר כי בטיחות הילדים בגנים הינה עדיפות עליונה, וכי ראש העירייה החדש משה פדלון הקציב לטובת העניין מיליוני שקלים. עוד הודגש, כי בעירייה רואים בחומרה את הליקויים שטרם טופלו, ובעקבות הממצאים הורה ראש העירייה לתקנם לאלתר.