בלעדי: קבוצות רכישה - גם בפונדקאות

יש ביננו לא מעט זוגות שלא יכולים להביא לעולם ילד בדרך הטבעית. פונדקאות היא אולי הדרך היחידה בשבילם להגשים את החלום. אלא שהמחירים האסטרונומיים, יותר ממאה אלף דולר, מרחיקים אותם מהמטרה. מספר זוגות חברו יחד כדי להפחית את העלויות במודל שמוכר לנו מעולם הנדל"ן: במקום דירה, מקבלים ילד

החלומות של זוגות חד מיניים לילד משלהם עדיין צריכים לעבור בחו"ל. גם בשנת 2014 המדינה לא מאפשרת לעבור תהליך של פונדקאות בארץ. כך פונים זוגות ויחידים להליכי פונדקאות מעבר לים, מהלך קשה לא רק נפשית, אלא גם יקר מאוד - עשרות ועד מאות אלפי דולרים. כדי להתמודד עם המחירים שבשמיים מצאו מספר הורים פתרון חדש: קבוצת רכישה לפונדקאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הייתי בכמה וכמה פגישות בכל מיני משרדים של חברות שמייצגות כל מיני תהליכים", סיפר לחדשות 2 עידן נצר, השוקל להצטרף לקבוצת רכישה. "קרוב לחצי מיליון שקל עלה בארצות הברית, זה הכי גבוה, אבל גם הנמוכים הם בין 200 ל-300 אלף שקל. מה שהבנתי זה שתהיה אופציה להתחבר לעוד כמה מבקשים וביחד להגיע להנחות גדולות של 20-25%".

מחיר ממוצע של הליך פונדקאות בארצות הברית, שבה רמת ההצלחה גבוהה משמעותית מהליכי פונדקאות במדינות מפותחות פחות, נע בין 80 ל-11 אלף דולרים. אבל בימים אלו מתארגנת קבוצת הרכישה הראשונה בישראל בחסות מרפאת פריון אמריקנית, בניסיון, כמו בשוק הנדל"ן - להוריד מחירים.

המרפאה מציעה כמה מסלולים שיוזילו את שירותי הפונדקאות. מחיר מלא לתרומה של עד עשר ביציות מתורמת של המרפאה, כולל יתר שירותי הפונדקאות, הוא 95 אלף דולר. אם תהיו בקבוצה של שלושה לקוחות, כל אחד ישלם 5,000 דולר פחות. קבוצה של תשעה תוזיל את המחיר ב-12 אלף דולר לאדם.

תכנית הרכישה הקבוצתית של הליכי הפונדקאות תוצג בכנס הפונדקאות הבינלאומי בסוף השבוע הבא בגן מאיר בתל אביב. "הנושא של קבוצת רכישה בכלל בארץ הוא משהו שהישראלי מאוד בטוח להיות שם", הסביר יובל אגרט, מפיק הכנס. "קבוצת רכישה שניגשת ביחד לסוכנות המוכרת והידועה תוכל להוזיל מחירים".

בינתיים, זוגות ויחידים שרק חולמים על ילד ייאלצו לשבור חסכונות ולטוס לצורך זה לחוץ לארץ, אבל לפחות שם יוכלו להגשים את חלומם.