השר פירון למורים: "לעתים עלינו לבחור בשתיקה"

ימים ספורים לאחר שרשת "אורט" הודיעה כי המורה שהביע עמדות פוליטיות נגד צה"ל בכיתה לא יפוטר, שיגר שר החינוך שי פירון איגרת למורים, הכוללת הנחיות להתמודדות עם מקרים דומים. "אני מאמין במורים, גם כשהם טועים", ציין פירון

"לעתים עלינו לבחור בשתיקה". פירון (ששון תירם)

"עלינו להיזהר מלהפוך את בית הספר לזירת התגוששות" - כך כתב הבוקר (א') שר החינוך שי פירון באיגרת ששיגר לציבור המורים, בעקבות פרשת המורה אדם ורטה. במכתבו למורים, ניסה פירון להנחותם כיצד להתמודד עם אירועים דומים בעתיד. "יש רגעים שגבורת הרוח מחייבת בחירה מצומצמת של מילים, ופעמים עלינו לבחור בשתיקה", כתב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי פירון, במדינת ישראל ישנן כמה סוגיות ליבה המהוות חומר נפץ תרבותי ולכן על המורים להיזהר מלהביע את עמדותיהם בנושאים אלה. "על המורים להימנע מפגיעה דתית, עלבון באמונתו או באלוהיו של הפרט או של הקהילה", הבהיר שר החינוך, שכלל גם את הכחשת שואה כנושא שיש להימנע מלערער עליו, כמו גם "ערעור על הלגיטימיות של צה"ל ועל היותו צבא העם, המגן על קיומנו בארץ הזו ועל זכות קיומה של מדינת ישראל".

"אני מאמין במורים. גם כשהם טועים", הדגיש פירון. "מורים טובים הם מורים שאינם מוותרים על זכותם להשמיע קול. יחד עם זאת, על המורים לדעת שלעתים חובתם היא לכבוש את נבואתם, לשתוק. השתיקה והזעקה אינן סותרות זו את זו, ותבונתו של המורה מחייבת למצוא את האיזונים הראויים בין המצבים השונים".

ישוב לתפקידו. ורטה (חדשות 2)

רשת אורט: "לא נפטר את מורה"

פירון ציין כי בימים הקרובים הוא יפנה לשורה של אנשי מקצוע ואנשי רוח, ולבכירים במשרד החינוך כדי שישמשו צוות בדיקה שיבחן את מערכת היחסים הראויה בין פוליטיקה לבין חינוך. "אני מאמין שעלינו להתייחס לסוגיית אדם ורטה כהזדמנות, כמקפצה להעמקת השיח הפורה והמפרה בכיתה, לחידודם של כללי ההוראה הרלוונטית והמשמעותית", הדגיש שר החינוך. "כשתסתיים עבודתם, נגבש המלצות תואמות".

לפני יותר משבועיים, זומן ורטה לשימוע בפני הנהלת "אורט", בעקבות מכתב ששלחה אחת מתלמידותיו לשר החינוך שי פירון, שבו טענה כי המורה מביע דעות פוליטיות קיצוניות במהלך השיעורים. "הוא מסביר שהוא שמאלני קיצוני ושמבחינתו המדינה שלנו היא כלל לא המדינה של היהודים אלא של הפלסטינים", כתבה התלמידה, "הוא אמר שצה"ל הוא גוף שנוהג באכזריות ואלימות בלתי רגילה".

ביום חמישי האחרון הודיעה הנהלת רשת התיכונים "אורט", כי החליטה שלא לפטר את ורטה לאחר שני השימועים שנערכו לו - אלא לתת לו לשוב לעבודתו עם התראה בלבד. ההחלטה מתבססת על התנצלותו של ורטה בפני התלמידה, ועל העובדה כי חזר בו מחלק מאמירותיו - בעיקר לגבי מוסריות צה"ל ועמדת אורט בנושא הגיוס - והבהיר את אמירותיו האחרות.

עם זאת, לנוכח העובדה כי מדובר באירוע שלישי בין המורה לתלמידה, הוחלט לתת התראה למורה לבל יישנה הדבר. מנכ"ל רשת אורט צבי פלג הסביר: "‫אנו מחויבים לקיים שיח שוויוני ופלורליסטי שמכבד את קשת הדעות בציבור הישראלי, ולעודד חשיבה ביקורתית של תלמידי הרשת תוך הצגה של כלל הדעות והאפשרויות".

ורטה: "מחויב לתלמידים שלי"

"כל ההליך מדיף ריח מאוד לא טוב של רדיפה פוליטית", אמר אתמול ורטה בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות". "השימוע הראשון היה ניסיון למשפט שדה. כשאני אמרתי שאני שוקל להתפטר אז הם עודדו אותי בכיוון הזה, לטובתי ולטובת המערכת כמו שאמרו לי".

למרות הכל, המורה מבית הספר בקריית טבעון לא מתכוון להתפטר. "אני מחויב לתלמידים שלי, הם השמחה הגדולה שלי והגאווה הגדולה שלי. ידעתי שיש לי תלמידים נפלאים, אבל לא עד כדי כך, עכשיו אני יודע, והחובה שלי כלפיהם גדולה עשרות מונים".

לדבריו, השימוע השני נסב בעיקר סביב טענתה של התלמידה ספיר סבח על כך שלא כיבד את דעתה. "ישבו שם עשרה אנשים, מתוכם חמישה עורכי דין, חלקם מהבכירים בארץ ועסקו בשאלה: 'איך יכול להיות שנעלבה תלמידה ממורה?' - דבר שקורה עשרות פעמים ביום ואמור להיסגר אצל מנהלי בתי הספר".