ורטה אחרי השימוע: "מורים, הביעו את דעתכם בלי פחד"‬

המורה מקריית טבעון, שהביע "עמדות שמאלניות" בשיעור, הגיע לשימוע לפני פיטורים בעקבות תלונת אחת מתלמידותיו. "למידה משמעותית כרוכה בזה שמורים יביעו את דעתם, תוך יצירת אווירה שמכבדת את כל הדעות", אמר. הוא הודה על התמיכה והדגיש: "כל המאבק הזה הוא למען תלמידי"

המורה אדם ורטה מקריית טבעון התייצב היום (ה') לשימוע נוסף, לאחר שאחת מתלמידותיו התלוננה על עמדות שהביע בדבר מוסריותו של צה"ל במהלך שיעור. "אני מפציר במורים שיביעו את דעתם שוב ושוב ללא פחד", קרא המורה, הניצב בפני סכנת פיטורים, אחרי שיצא מהשימוע. "רק כך נצליח לייצר מורים ערכיים, מעולים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"למידה משמעותית כרוכה בזה שמורים יביעו את דעתם, כמובן, תוך יצירת אווירה פלורליסטית בכיתה שמכבדת את כל הדעות", הדגיש ורטה, שביקש להודות לתלמידיו: "הם גאוותי וכל המאבק הזה הוא למענם".

החלטה בעניינו של ורטה תתקבל ככל הנראה מחר, יחד עם אביו ועורך דינו. "אמרנו את מה שיש לנו לומר בשימוע", ציין פרקליטו של ורטה, מיכאל ספרד. "פעם אחר פעם ביקשנו שוועדת השימוע תבהיר שהיא זו שמקבלת את ההחלטה, ולא גורמים חיצוניים או אנשים שכבר הביעו את דעתם בנושא". 

הפגנת תמיכה מחוץ לשימוע (חדשות 2)

אביו של ורטה: "גאווה עם דאגה"

אביו של המורה, יורם ורטה ניצב לצד בנו עם היציאה מהשימוע. "בימים האלה הפתיעה אותי מאוד ההתנהגות שלו - איפוק, שתיקה ועמידה בקשיים", אמר. "אני לא איש חינוך, אדם הוא אחד שמחרף את נפשו, יושב כל הלילה ומכין שיעורים בצורה שלא יחשבו שהכל פוליטי. התחושות מעורבות, גאווה גדולה מצד אחד ודאגה גדולה מצד שני".

מחוץ לשימוע שנערך בהנהלת "אורט" נאספו מפגינים וקראו קריאות תמיכה במורה, העומד בפני סכנת פיטורים. המפגינים החזיקו שלטים עליהם נכתב: "אורט לאדם זאב", ו"כולנו אדם ורטה".

"מבחינת התקנות היבשות אין מניעה ממורה להביע את דעותיו, כל עוד לא מדובר בקריאה להסתה או גזענות ולכן כל התהליך פה הוא לא חוקי", אמר אריאל ליבמן, מורה למתמטיקה שהגיע להביע תמיכה בורטה.

"עכשיו אני מבין איך צמחה ענת קם"

לדברי ליבמן, לא רק שמותר להביע דעות, אלא שיש מורים הסבורים כי כך גם רצוי לעשות. "יש מורים רבים שמרגישים כי זה חלק מהתהליך החינוכי, חלק מדיון מכבד וביקורתי וכשהם אומרים את דעתיהם כחלק ממגוון הדעות שנשמע בכיתה", הסביר המורה וקרא לרשת אורט להחזיר את העניין לפרופורציה הראויה כעימות בין מורה ותלמידה.

שני רוטנברג, אחת הפעילות שהגיעה אף היא לתמוך במורה מחתה על הזימון לשימוע. "לפתח חשיבה ביקורתית כלפי צה"ל זה לא משהו שאסור ללמד עליו", קראה, "טבח דיר יאסין הוא חלק מחומר הלימוד, ואלו דברים שחוקי להגיד בבית הספר".

את החזית האחידה של התמיכה שבר אזרח שהגיע למקום והחל להתעמת עם המפגינים. "באתי כי כואב לי הלב, ועכשיו אני מבין איך יש לנו אחת כמו ענת קם. עם מורה כזה אני לא מתפלא", צעק האזרח. "אני מדבר עם חיילי צה"ל שבאים להציל אותנו, אם הם לא היו פה כל הערבים היו מגיעים ושוחטים אותנו בלי רחמנות ואת זה אנשים לא מבינים".

האיש שהביע את מחאתו על דבריו של ורטה המשיך ותהה: "למה לא מביאים רבנים אל כותלי בית הספר? כי לא נותנים להם להביע דעה. אבל להביע דעה על שנאת חיילים, זה כן? את אמנון יצחק לא מכניסים, אבל את מדינת ישראל מכניסים?".