הזוגות בישראל מאמינים בנישואים

נתונים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לרגל יום המשפחה מציגים תמונת מצב של המשפחה הישראלית הממוצעת. מספר הנפשות נותר זהה בעשור האחרון - 3.712 נפש, 27% מהזוגות היהודים חיים ללא ילדים ולפחות 38% ממשקי הבית בישראל אינם מצליחים לכסות את הוצאותיהם החודשיות

מספר הזוגות בעלייה. אילוסטרציה (רויטרס)

לרגל "יום המשפחה", שיצויין ביום שישי הקרוב, מפרסמת היום (ד') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את הדוח השנתי המציג את מאפייני המשפחה הישראלית הממוצעת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהדוח עולה כי ב-12 השנים האחרונות נוסדו בישראל 370 אלף משפחות חדשות, שמספרן הכולל הגיע ל-1.87 מיליון. עם זאת, מספר הנפשות הממוצע לכל משפחה נותר זהה בעשור האחרון (3.712 נפש למשפחה), וכמחצית מהן מורכבות מזוג הורים ומילדים עד גיל 17. לפחות 6% מהמשפחות בישראל (כ-114 אלף) הן משפחות חד הוריות עם ילדים עד גיל 17.

בני הזוג בישראל עדיין מאמינים בברית הנישואים ולפחות 96% נרשמו כנשואים במשרד הפנים. רק 4% מהזוגות מוגדרים כמי שחיים יחד ומנהלים חיים משותפים ללא נישואים. מדובר בנתון נמוך ביחס לשיעור הזוגות הלא נשואים בעולם. בארה"ב, לשם ההשוואה, עומד מספר הזוגות הלא נשואים על 11%.

משפחות כורעות תחת יוקר המחייה. אילוסטרצי

משפחות נושאות בנטל

עוד עולה מהנתונים, כי משפחות במגזר היהודי עדיין מפגרות אחר מקבילותיהן במגזר הערבי במספר הזוגות עם ילדים. על פי הדוח, לפחות 27% מהזוגות היהודים חיים ללא ילדים, לעומת 10% מהזוגות אצל ערבים.

נתוני הדוח חושפים גם את התמודדותן היומיומית של אלפי משפחות בישראל עם נטל יוקר המחייה. על פי הנתונים, לפחות 38% ממשקי הבית בישראל אינם מצליחים לכסות את הוצאותיהן החודשיות.

27% מהמשפחות הגדירו את עצמן כמתקשות לעמוד בנטל התשלומים, בעוד ש-11% הודו כי הן כורעות תחת הנטל ולא עומדות בתשלומים כלל. רק 61% ממשקי הבית בישראל השיבו כי הם מצליחים לכסות את הוצאותיהן החודשיות ללא כל קושי.

נתוני הדוח מתייחסים לשנת 2012 ומתבססים על סקר שנעשה בקרב 8,742 משקי בית בישראל המייצגים כ-2,270,000 משקי בית באוכלוסייה.