הפתרון לאלימות בבתיה"ס - מצלמות אבטחה. כך ישתמשו בהן נכון

אחרי שורה של תקריות אלימות בתוך ומחוץ לכיתות, במשרד החינוך מקדמים תכנית להסדרת שימוש במצלמות אבטחה בשטח בתיה"ס. בחוזר מנכ"ל שמתגבש מפורטים שורה של כללים איך לעשות זאת מבלי לפגוע בפרטיות התלמידים

הפתרון לאלימות בבתי הספר (shutterstock)

מצלמות אבטחה ככלי ללוחמה באלימות בבתי הספר: בתגובה לאירועי האלימות האחרונים במערכת החינוך ומתוך רצון להילחם בתופעה, מגבש משרד החינוך חוזר מנכ"ל שנושאו הסדרת השימוש במצלמות אבטחה בבתי הספר. המסמך הזה מגובש בשיתוף משרד המשפטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחוזר, שנועד למנוע פגיעה יתרה בפרטיותם של התלמידים, פורטו התנאים שעשויים להביא לכך שמצלמות רבות אחרות יוצבו בבתי הספר, בתוספת לכאלף מצלמות שכבר פועלות במוסדות החינוך. ואלה ההנחיות:

* מצלמות האבטחה לא יוצבו בגני ילדים, בתוך כיתות הלימוד עצמן ובחדרי השירותים. 

* הצילומים יהיו ברזולוציה נמוכה וללא סאונד.

* רק גורם מוסמך מטעם ההנהלה יוכל לצפות בחומרים.

* ההורים יקבלו עדכון מראש על הצבתן של המצלמות.

למרות שישנם לא מעט גורמים שמעידים כי הצבת המצלמות מפחיתה את מספר אירועי האלימות בבתי הספר, ישנם גורמים אחרים שסבורים שהן רק גורמות ל"העברת" האלימות לזירות אחרות בבית הספר. בנוסף לחוזר המנכ"ל, הופצה היום גם ערכת הדרכה למורים בנושא ההתמודדות עם האלימות.

גל אלימות בבתי הספר: 3 תקיפות בתוך שבוע

המצלמות ימנעו אלימות בכותלי בית הספר? (אייל בן יעיש)
בצהריים, לאחר שעות ספורות של חיפושים, עצרה המשטרה שניים מהמעורבים באירוע הדקירה של נער בן 14 מחוץ לשערי בית ספר מקיף ט' באשדוד. האירוע הקשה התרחש בשעות הבוקר, כשהתלמיד הצעיר היה בדרכו לביתו מבית הספר, אז הותקף על ידי שני הנערים, תלמידים מבית ספר אחר. השניים נמלטו מהזירה ושעות לאחר מכן נתפסו על ידי שוטרי משטרת אשדוד.

הנער הפצוע קיבל טיפול רפואי ראשוני במקום ופונה במצב בינוני לבית החולים קפלן ברחובות כשהוא סובל מפצעי דקירה בפלג גופו העליון. גורם במשטרה המעורה בפרטי המקרה, אמר בשיחה עם חדשות 2 Online כי על פי הערכה ראשונית, מדובר בסכסוך בן מספר ימים בין הנערים, שהגיעו למקום "לסגור חשבון" עם בן ה-14.

אתמול (ב'), תלמיד תיכון בגימנסיה העברית "הרצליה" שבתל אביב פונה לבית החולים במצב קל, לאחר שהותקף על ידי חברו לספסל הלימודים באמצעות מספריים. על פי החשד, נטל אחד התלמידים את החפץ החד שהיה ברשותו ודקר את חברו באוזנו. התלמיד המותקף נזקק לטיפול רפואי והועבר לבית החולים איכילוב, כשהוא סובל מחתכים.

זירת האירוע ליד התיכון באשדוד, היום (חדשות 2)

התלמיד התוקף הצליח להימלט, אולם זמן קצר אחר כך נעצר על ידי המשטרה. מחקירה ראשונית עולה, כי התלמיד התוקף, הלומד בכיתה מקבילה לזו שבה לומד הנער שהותקף, ביצע ככל הנראה את המעשה בתחילת השיעור, לאחר שהשניים הקניטו זה את זה.

בשבוע שעבר, נגמרה מריבה בבית הספר ע"ש טדי קולק בירושלים בשיניים שבורות ובפינוי לבית החולים. בשכונת פסגת זאב  הותקף הנער בידי שלושה תלמידי כיתה י"א ונפצע באורח בינוני עד קל. התקיפה התרחשה לאחר שככל הנראה הוא אמר דברים שלא מצאו חן בעיני נער אחר. לדבריו, הנערים תקפו אותו כנקמה על קטטה שבה היה מעורב חברו.