תעלומת הסמל הראשון של בני עקיבא: מחפשים חניכים שהיו על "רכבת קסטנר"

תנועת הנוער בני עקיבא מציינת 85 להיווסדה וביום השואה הבינלאומי מנסה לפתור תעלומה היסטורית: מי הם הילדים שציירו על קרון של "רכבת קסטנר" את סמל התנועה - הפעם הראשונה המתועדת שלו? בתנועה מקווים לאתר את הילדים או את צאצאיהם

ילדי בני עקיבא וסמל התנועה (בני עקיבא)

לציון יום השואה הבינלאומי ברחבי העולם מפרסמת היום (ב') תנועת הנוער בני עקיבא תמונה היסטורית של ילדי "רכבת קסטנר" מתקופת המלחמה, כשעל הקרון נראה לראשונה הלוגו של תנועת הנוער. בתנועה מנסים כעת לאתר את הילדים שבתמונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לרגל 85 שנה להיווסדה של "בני עקיבא" פועלים בתנועת הנוער למציאת הילד שצייר את סמל התנועה על הקרון, ואולי לשפוך בכך אור על פעילותם של חניכי התנועה באותה תקופה.

אם הילדים כבר אינם בין החיים, אולי בניהם או נכדיהם יכולים לספר על הנסיבות שבהן צולמה התמונה. בתמונה נראים עשרות ילדים מצטופפים ומציצים מבעד לפתח הקרון ומחייכים, כשבצידה השמאלי של התמונה נראה סמל התנועה.

חניכי התנועה בזמן המלחמה (בני עקיבא)

"רכבת קסטנר" יצאה ביוני 1944 מבודפשט שבהונגריה לשווייץ ונסעו בה למעלה מ-1,680 יהודים, רובם ילדים שנלקחו ממחנה ברגן בלזן בדרכם אל החופש אחרי זוועות השואה. רכבת זו נקראה על שמו של יוזמה, הפעיל הציוני ישראל קסטנר, שפועלו בתקופת השואה שנוי במחלוקת.

"החיבור האישי לסיפור ההיסטוריה הוא נדבך חשוב ומחבר. איתור הילדים יוכל להאיר באור נוסף את סיפור ההצלה ופעילותה הענפה של בני עקיבא בימים האפלים ההם", הסביר מזכ"ל בני עקיבא דני הירשברג. בתנועה מתכוונים לשמר את התמונות והמידע שייאסף בארכיון בני עקיבא לצורכי לימוד.