המורה שהביע את דעותיו הפוליטיות בשימוע: "לא כל מה שצה"ל עושה מוסרי". האזינו

רשת אורט ערכה שימוע למורה אדם ורטה, בעקבות מכתב התלונה שהגישה נגדו אחת מתלמידותיו בטענה כי הוא הוא מרבה להביע דעות שמאלניות במהלך השיעורים שהוא מקיים. כעת מתפרסמות ההקלטות מתוך השימוע, ובהן מספק המורה את גרסתו לטענות וטוען להסתה נגדו. כך זה נשמע

שבוע לאחר השימוע שערכה רשת אורט למורה אדם ורטה, המלמד באחד מבתי הספר שלה בקרית טבעון, מפרסם היום (ה') "הארץ" קטעים מוקלטים מתוך שיחת הבירור שנערכה עמו. במהלך השימוע, נדרש ורטה להגיב לטענותיה של אחת התלמידות, כפי שהובאו במכתבה לשר החינוך שי פירון נגד ורטה, שהאשימה אותו בהבעת דעות פוליטיות הנושאות אופי של שמאל קיצוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני במתח מאיומים על חיי", אמר ורטה בפתח השימוע. "וזה שבית הספר לא מגיב על זה - חוץ ממורה שניים שאיתם אני נמצא בקשר - מאוד חמור בעיניי".

בהמשך מחה המורה על כך שבית הספר לא נקט בהליכים נגד התלמידה המתלוננת, לאחר שזו מסיתה נגדו, כך לטענתו. "בשנה שעברה התלמידה הזאת הכריזה בשיעור שלי שבמדינת ישראל יש עונש מוות לבוגדים, ואז אמרה לי: 'אתה בוגד'", אמר ורטה. "מחר אני צריך להיות בבית הספר, ולא סביר בעיניי שתסתובב בו תלמידה שקוראת באובססיביות למותי, והשאלה היא מה עושים עם זה"

בשלב הבא נדרש ורטה להתייחס לתוכן האמירות שהביע במהלך השיעורים שהעביר בבית הספר."אמרתי שיש מעשים לא מוסריים שצה"ל עושה", השיב ורטה לנציגת אורט בשימוע. "אם נדרש הדיון במה שקורה בעולם, ובהשלכות של זה על הדמוקרטיה וערכיה, אני חושב שראוי שהתלמידים יראו שיש לי התייחסות למה שקורה בעולם. אני לא מנסה לשכנע אותם, אני מציג להם את העמדה המנוגדת, ועוזר להם לברר את העמדה שלי".

מגיע לכיתה עם חששות. אילוסטרציה

"לא כל מעשי צה"ל מוסריים"

בהמשך נדרש ורטה לספק את גרסתו לאחת הטענות העיקריות שהפנתה נגדו התלמידה במכתב התלונה שהגישה, שעל פיה אמר כי ישראל היא מדינתם של הערבים.

"לא אמרתי ולא אגיד כזה דבר, זו טענה מפגרת", כפר ורטה בדברים. "תלמידים הביאו את הטענה שצה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם, וניסיתי לברר איתם מה זה אומר. אמרתי לתלמידים שזו קביעה מאוד בעייתית, כי היא אומרת שאנחנו לא מסתכלים על המעשים, אלא מניחים כאקסיומה שצה"ל הוא הכי מוסרי... בסוף הדיון, תלמידים שאלו אותי מה עמדתי, ואמרתי להם שלדעתי צה"ל עושה מעשים לא מוסריים, בין השאר. אם זה נוגד את רוח בית הספר, זה אומר שרוח בית הספר היא שכל מעשיי צה"ל הם מוסריים, וזה חמור בעיניי".