ראש עיריית אור עקיבא שנאבק בבעלי מוגבלויות: "מתנצל"

לאחר תחקיר חדשות 2 על מאבקו העיקש באוכלוסיית פגועי הנפש באור עקיבא, ראש העיר יעקב אדרי מתנצל. "ראש העיר מקבל באהבה את הדיירים והמטופלים בעיר", נכתב בהודעת העירייה, "הוא יבקר אצל הדיירים המתגוררים באור עקיבא ויברך אותם". בארגון למען אנשים עם מוגבלויות לא התרגשו: "זו תגובה רפה השמה ללעג ציבור שלם"

"אבקר את הדיירים". אדרי, ארכיון (מרים אלסטר, פלאש 90)

אחרי תחקיר חדשות 2 על מלחמתו במעונות למוגבלים, ראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי מתנצל. "ראש העיר מתנצל בפני מי שנפגע", נכתב בהודעה מטעם העירייה, "ראש העירייה יעקב אדרי אינו נגד שילוב אנשים עם מוגבלויות בקהילה. ומקבל באהבה את הדיירים והמטופלים בעיר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אדרי, שלפי עדויות פעל לכאורה נגד אוכלוסיית פגועי נפש המתגוררים בהוסטל בעיר, כינס ישיבה עם נציגי משרד הבריאות וגורמי הבריאות כדי לדון בנושא שעורר תגובות נזעמות. "ראש העיר יבקר אצל הדיירים המתגוררים באור עקיבא ויברך אותם", הודיעו בעירייה עם תום הישיבה, "יחד עם זאת מבקש ראש העיר שהגופים הפועלים בעיר יפעלו בשיתוף עם הרשות".

בארגון "בזכות", לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלויות, כינו את ההסכם עם ראש העיר אדרי "פושר ומביש". "מדובר בתגובה רפה השמה ללעג ציבור שלם של אנשים עם מוגבלות אשר ביום אחד פרצו לביתם בבריונות וביום שלאחריו מנסים להסוות את העוולה", אמרו בארגון.

"בזכות" מבטיחים כי למרות ההתנצלות ימשיכו במאבק. "על ראש העיר לא להסתפק בהתנצלות הדדית, אלא לחזור בו בפומבי בפני אוכלוסיה שלמה של 1.6 מליון אנשים עם מוגבלות החיים במדינת ישראל, בפני כלל תושבי אור עקיבא ובפני החברה הישראלית כולה ולחלופין להתפטר בפומבי".

נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אחיה קמארה, אמר בתגובה כי "הגיע הזמן שהחברה הישראלית תפנים כי אנשים עם מוגבלות הם חלק ממרקם החיים העירוני ואסור להפלותם".
עוד הדגיש קמארה כי "משרדי הממשלה פועלים לשילובם של אנשים עם מוגבלות בכל מקום בארץ ויש להם הזכות לחיות בכל מקום".

"שם ללעג ציבור עם מוגבלות". ארכיון (חדשות 2)

"לא יודע מה מידת הפיגור שלהם"

באור עקיבא ישנם מספר הוסטלים לבעלי מוגבלויות שמופעלים על ידי עמותות עבור משרד הרווחה ומשרד הבריאות. אדרי, בעברו שר הבריאות, הורה בשבוע שעבר לפקחיו לפעול נגד בעלי הבתים שמשכירים את הדירות לאנשים עם מוגבלות.

באחד ההוסטלים לפגועי נפש, שאוכלס זה עתה, אף זכו הדיירים לביקור לא שגרתי של ראש העיר בעצמו. "הוא פשוט נכנס בלי להודיע לנו, בלי שום דבר, לתוך החצר ואמר שאנחנו מסיגי גבול ושהוא לא צריך אנשים כמונו פה", סיפרה דנה, משוקמת בהוסטל. "הוא בעט במיטות והתנהג, לדעת, בבריונות עד שקיבלתי התקף פאניקה פשוט". ראש העירייה לא הסתפק בזה והורה לפקחיו לנתק את המים לדיירים.

בשיחה שניהל היום עם תושבים, הוא סיפר על ניסיונותיו להוציא את ההוסטל מהעיר. "אני לא יודע מה מידת הפיגור שלהם, אין לי מושג. מחר הם באים אליי אחרי המהומה שעשיתי להם", אמר אדרי בשיחה עם אחת מתושבות העיר. "אני לא רוצה אפילו ש... יגידו שאני ארגנתי את זה, את מבינה? אני כל כך זהיר אבל אני הולך לצאת בצורה נחרצת".