התלמידים מתעקשים: מחר נשבית את הלימודים

תלמידי התיכונים והחטיבות מעבירים שיעור באזרחות למורים: מחר ישביתו את הלימודים בעקבות מאבק המורים על שכרם שגרר ביטול טיולים ופעילויות נוספות. "תומכים במורים, אך לא אחראים למשכורתם", הסבירו. יו"ר ארגון המורים: "המדינה מגלגלת 3 מיליון שקלים על גבנו, שהתלמידים ייקחו את זה בחשבון"

הטיולים בוטלו, התלמידים מוחים (אייל בן יעיש, חדשות 2)

העיצומים של ארגון המורים נמשכים והתלמידים בתיכונים לא מוותרים. מחר (ד') צפויה מועצת התלמידים הארצית להשבית את הלימודים בבתי הספר העל יסודיים וחטיבות הביניים במחאה על הפסקת הטיולים והפעילויות מחוץ לבתי הספר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו תומכים במורים וחושבים שהם צודקים אבל אנחנו, בני הנוער, לא אחראים למשכורת שלהם ואנחנו נפגעים", הסבירה דוברת מועצת התלמידים הארצית, נועם פייגנבאום. "החוויות בפעילויות החוץ הן חלק מהלימודים שלנו".

במועצת התלמידים ביקשו להיפגש עם שר החינוך שי פירון ויו"ר ארגון המורים רן ארז בניסיון לפתור את המשבר אבל עד כה לא נקבעה פגישה בנושא. "אני סקפטית", אמרה פייגנבאום לפני הפגישה, "כמו שזה נראה עכשיו תהיה שביתה מחר".

"מבטלים לנו כל פעילות ערכית שהיא מעבר לבית הספר", הוסיפה יו"ר מועצת התלמידים הארצית גל יוסף בשיחה עם חדשות 2 Online. "מחר צריכה להיות לי פעילות גיבוש של השכבה, ביום שני התרמה לעמותת אלו"ט שהתבטלה, הצגה ביום השואה הבינלאומי גם התבטלה. כל מה שמוציא אותנו מחוץ לקירות הכיתה מתבטל - זה לא הגיוני. ארגון המורים כועס על משרד האוצר והחינוך ובסוף זה פוגע בנו".

"לא אחראים למשכורת של המורים" (פייסבוק)

בארגון המורים לא מתכוונים אף הם לוותר וקוראים לתלמידים לאחד כוחות במחאה. "אני מבין את התלמידים שכואב להם, יחד עם זאת אני גם שומע שהם לא שובתים נגד המורים אלא הם שובתים נגד המצב", אמר יו"ר ארגון המורים רן ארז לחדשות 2 Online. "משרד האוצר לא פותר בעיות שהיה אמור לפתור ולא מאפשר למשרד החינוך לפתור את זה. גם התלמידים מבינים את זה. יכול להיות שאם נפעל ביחד נצליח להשיג משהו".

ארז: "מגלגלים 3 מיליון שקלים על גבנו"

לשאלה מדוע אינו מחפש דרכי מחאה אחרות שלא פוגעות בתלמידים השיב ארז: "אני חשבתי שהיה יותר טוב לפגוע בנוסעים באגד, אבל אין לי שום אפשרות כזאת. אני יכול להשפיע רק על הנושאים שאנחנו אחראים עליהם. מדינת ישראל על גבם של המורים והתלמידים מוציאה לפעילויות מחוץ לבתי הספר ומגלגלת יותר מ-3 מיליון שקלים. הגיע הזמן שהתלמידים ייקחו גם את זה בחשבון".

במקביל פנה ארגון ההורים הארצי לנציגי מועצת התלמידים, ארגון המורים, משרד החינוך והאוצר בבקשה לקיום דיון חירום במטרה למנוע את השבתת התלמידים המתוכננת למחר. "אנו מבקשים להבהיר כי אנו מבינים ומכבדים את רצונות כל הצדדים לשמור על זכויותיהם, אולם אין אנו מאמינים כי פגיעה במערך הלימודים, יקדם את מטרותיו של אף אחד מהצדדים", הדגיש יו"ר ארגון ההורים הארצי עו"ד גדעון פישר.

השביתה מתוכננת רק בתיכונים וחטיבות בהם מלמדים מורים המשתייכים לארגון המורים העל יסודיים, אך במועצת התלמידים אומרים כי גם בתי ספר אחרים הודיעו כי ישביתו מחר לאות הזדהות למשך חצי יום.

לפני חמישה ימים הכריז ארגון המורים על עיצומים בשל סחבת, לטענתם, של משרדי האוצר והחינוך בטיפול בבעיות העסקה של מורים - כך טענו בארגון. בארגון הודיעו כי עד להודעה חדשה תלמידי החטיבות העליונות לא יצאו לטיולים ולפעילויות מחוץ לבתי הספר. במשרד החינוך הופתעו אז לשמוע על ההחלטה, שהתקבלה במקביל לקיומם של מגעים אינטנסיביים מול המשרד בנושא.