בגלל העיצומים: התלמידים יצאו לטיול השנתי באילת, המורים נשארו בבית

תלמידי י"ב בתיכון "העמק המערבי" בקיבוץ יפעת לא היו מוכנים להשלים עם ביטול הטיול השנתי האחרון שלהם לפני הצבא, בגלל עיצומי המורים. לאחר שנדחתה בקשתם לאפשר למחנכים שליוו אותם כל השנים להצטרף אליהם, הם ארגנו צוות הורים מלווים ויצאו ל-4 ימים לאילת. והמורים? הם נאלצו להישאר בבית ולהתעדכן בתמונות בוואטסאפ

לא מוותרים על החוויה. בדרך לאילת (תלמידי תיכון "העמק המערבי", יפעת)

מחאת התלמידים נגד ביטול הטיולים השנתיים בעקבות עיצומי המורים עולה שלב: אחרי שאיימו בהשבתת הלימודים ביום רביעי הקרוב בחטיבות העליונות, מצאו תלמידי תיכון גם דרך בכל זאת להשתתף בפעילות לה הם מצפים שנה שלמה, כשבמקום מורים - גויס צוות הורים כמלווים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסוף השבוע האחרון שלחו תלמידי כיתה י"ב בתיכון "העמק המערבי" בקיבוץ יפעת מכתב לארגון המורים, ובו ביקשו לאשר למחנכי הכיתות בשכבה לצאת עמם לטיול השנתי המתוכנן לאילת.

"אנו מודעים למצוקתכם, לתנאי ההעסקה המחפירים, למשכורת הזעומה ולחוסר ההוגנות המופנית כלפיכם. אתם, התורמים בצורה הרבה ביותר לעתיד המדינה ולגידול וחינוך הדור הצעיר ראויים לתנאים טובים פי כמה מאלה שאתם מקבלים. למרות זאת, אנו רוצים להזכיר לכם שזוהי שנתנו האחרונה כצעירים במסגרת בית ספרית, ושהטיול השנתי זוהי הפעילות האחרונה שלנו כשכבה מאוחדת, ממש רגע לפני כניסתנו לתקופת הבגרויות העמוסה, הצפופה והמלחיצה. אנחנו מבקשים לא להיות אלה שנפגעים מהמצב הקיים ומזכירים לכם שאנחנו באותו צד ואת ההפגנות והעיצומים יש להפנות לגורמים חיצוניים ולא כלפי אנשים מתוך המערכת", כתבו התלמידים.

לטיול יצאנו. תלמידי "העמק המערבי" (תלמידי תיכון "העמק המערבי", יפעת)

לאחר שנענו בשלילה, החליטו יותר מ-160 הנערים והנערות שהם אינם מוכנים לוותר על החוויה הגדולה. הבוקר, כמחאה פרטית, הם יצאו לטיול האחרון שלהם יחד כתלמידים ועשו דרכם לדרום. המורים, למרות האכזבה של שני הצדדים, נאלצו להישאר בבית. "החלטנו שאנחנו לא מוותרים על הטיול לאילת, הטיול השנתי האחרון שלנו בתור שכבה. עשינו כל מה שיכולנו כדי להוציא את זה לפועל", הדגישה עדן תורג'מן אחת התלמידות וחברה במועצת התלמידים.

נועה ונטורה, גם היא משכבת השמיניסטים, הוסיפה: "המורים שלנו רצו מאוד לצאת לטיול. לקח לנו כמה ימים כדי לגייס הורים מלווים, חלק מהם מצטרפים באמצע הטיול על חשבון ימי עבודה, שעליהם ויתרו. את 450 השקלים, עלות הטיול לכל תלמיד, שילמנו כבר בתחילת השנה וחששנו שעיצומי המורים ישביתו את השמחה. אנחנו שכבה מגובשת והמורים חסרים לנו להווי, לכן חבל לנו שהם לא יצאו איתנו. זה ממש פספוס שלפני שדרכינו נפרדות אנחנו יוצאים עם טעם מר". לדבריה, היא וחבריה בכל זאת דואגים לעדכן את המחנכים והמנהלת על חוויותיהם: "אנחנו שולחים להם תמונות וסרטונים בוואטסאפ".

רחל שחורי, מנהלת אגף החינוך במועצה האזורית עמק יזרעאל, מסרה בתגובה: "מאחר והודעת ארגון המורים יצאה בסמוך לתאריך היציאה לטיול ולאור העובדה שמדובר בטיול השנתי האחרון של תלמידי יב', היה ברור שיש לעשות הכל ולפעול במהירות להוצאת הטיול".

התלמידים מאיימים: שביתה ברביעי

אתמול הודיעה מועצת התלמידים הארצית כי אם ארגון המורים לא יחזור בו מההחלטה לבטל את הטיולים והפעילויות מחוץ לבית הספר - ישביתו את הלימודים בחטיבות הביניים ובתיכונים ב-15 בינואר, יום רביעי הקרוב.

"ההחלטה פוגעת אך ורק בנו התלמידים", הבהירו חברי מועצת התלמידים הארצית. "הטיולים והפעילויות הערכיות הם אירועי שיא בתקופת לימודנו בתיכון והם אלו שהופכים אותנו בוגרים, איכותיים יותר ומאפשרים לנו לצאת מן המסגרת הלימודית השגרתית".

התלמידים פנו לשר החינוך שי פירון ויו"ר ארגון המורים רן ארז בבקשה לקיים ביומיים הקרובים פגישה ביחד עם שר האוצר יאיר לפיד בנושא - זאת בניסיון להפסיק את העיצומים.

"חשוב שתהיה אמירה שלנו, התלמידים, בנושא כי לא הגיוני שהמחאה של המורים תבוא על חשבוננו, על הגב שלנו", הוסיפו במועצת התלמידים וקראו לכל התלמידים ברחבי הארץ שלא להגיע לבתי הספר ביום רביעי הקרוב.

לפני חמישה ימים הכריז ארגון המורים על עיצומים בשל סחבת, לטענתם, של משרדי האוצר והחינוך בטיפול בבעיות העסקה של מורים. בארגון הודיעו כי עד להודעה חדשה תלמידי החטיבות העליונות לא יצאו לטיולים ולפעילויות מחוץ לבתי הספר. במשרד החינוך הופתעו אז לשמוע על ההחלטה, שהתקבלה במקביל לקיומם של מגעים אינטנסיביים מול המשרד בנושא.