מחאה בבית הספר: ההורים השביתו את הלימודים

הורים לתלמידי בי"ס חילוני בשכונת רמת אילן בגבעת שמואל הפגינו נגד כוונת העירייה לסגור את המוסד החינוכי, לטענתם בשל העדפת האוכלוסייה הדתית. "הציבור החילוני נהנה משני בתי ספר יסודיים בלבד וכעת מבקשת העירייה להשאיר רק אחד", אמר אחד האבות. העירייה: "כל ניסיון להפוך את מהות העניין לחילוני-דתי לא רלבנטי"

רצף חינוכי או כפייה דתית? ההפגנה הבוקר (תמר שטרן)

מאות הורים בשכונת רמת אילן בגבעת שמואל השביתו היום (ו') את הלימודים בבית הספר היסודי החילוני ובגנים העירוניים בשכונה והפגינו בשער בית הספר - שמתוכנן להיסגר. ההורים טוענים כי סגירת בית הספר היא תוצאה של כפייה דתית, ומנגד אומרים בעירייה כי מטרת המהלך היא "לבנות תיכון במקום וליצור רצף חינוכי ממלכתי". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההורים התאספו בשערי בית הספר היסודי "בן גוריון" החל מהשעה 07:30 בבוקר. בהמשך הגיע למקום ראש העיר יוסי ברודני, שדיבר עם המפגינים, אך הבהיר כי התכנית לא תשתנה.

אתמול הפגינו ההורים מול בניין העירייה. לטענתם, "ראש העיר רוצה להעביר את ילדינו ללמוד בשכונה מרוחקת, ללא נגישות תחבורתית".

"זהו מחטף, צעד חד צדדי אשר פוגע בחיינו ובקהילה פגיעה קשה", הדגישו ההורים, שטענו כי קיימת הטייה כלכלית לטובת התושבים הדתיים בשכונה. "הנימוקים הכלכליים של ההחלטה הינם מרגיזים במיוחד כיוון שראש העיר שופך כספים רבים לטובת הקהילה הדתית בעיר ובונה בתי כנסת תחת כל עץ רענן, ואילו אנו, בתור מעוז חילוני אחרון בעיר סופגים מהלומות פעם אחר פעם".

לא רוצים להפוך לבית שמש

תושבים בשכונה אף פנו לשר הפנים גדעון סער בבקשה להעברת השכונה לאזור מוניציפלי אחר, רמת גן או קריית אונו, במחאה על היחס העירוני. "הציבור החילוני נהנה משני ביה"ס חילוניים יסודיים בלבד, וכעת מבקשת העירייה להשאיר את הציבור החילוני עם בי"ס יסודי אחד בלבד", טענו מארגני ההפגנה.

אבי, אחד ההורים, סיפר לחדשות 2 Online כי "השכונה הוכתה בתדהמה מסגירת בית הספר. אנחנו חיים בשכנות טובה עם האוכלוסיה הדתית, אבל יש חשש מעזיבה של חילונים, וייתכן שיש שיקולים זרים שיובילו בעבר לדחיקה של החילונים מהעיר".

"המטרה שלנו היא לא להפוך לבית שמש - אנחנו רוצים להמשיך לחיות בשלום וביחסים טובים. אין כאן מסה קריטית להכנסת תיכון, וסגירת בית הספר תוביל לצמצום האוכלוסיה החילונית", הדגיש אבי. "התכנית נרקמה מאחורי הגב של הציבור החילוני - הכל נודע לנו מהדלפה".

העירייה: "מערכת החינוך תהווה עוגן מהותי לחילונים"

גורמים בעירייה טוענים כי מדובר בסיפור פנים-שכונתי ולא בשינוי על רקע דתי. "לא הופכים מוסד חילוני למוסד דתי, אלא הופכים את היסודי הממלכתי לתיכון ממלכתי כדי ליצור רצף חינוכי חילוני", טענו בכירים בשיחה עם חדשות 2. לטענתם, נוכחות ראש העיר בהפגנה ראויה לציון: "הוא הגיע כדי לכבד את התושבים ולהקשיב להם, הוא לא מתעלם כמו ראשי ערים אחרים".

מעיריית גבעת שמואל נמסר בתגובה: "בחודש וחצי האחרונים מקדמת העירייה תכנית אסטרטגית וארוכת טווח להמשך שיפור ושדרוג מערכת החינוך הממלכתית בעיר במטרה שיהווה עוגן מהותי לחילונים בעיר ואבן שואבת לחילונים מחוץ. על התכנית אמון ד"ר איציק כהן (מכון משאבי ידע), מהבולטים בתחום בארץ שהוביל תכניות חינוכיות בערים רבות".

בעירייה ציינו עוד כי "לאחר עבודת עומק שכללה בין השאר מפגש עם הציבור בעיר, הונחו בימים אלה על שולחן העירייה מסקנות והמלצות ביניהן גם רעיון שהעלו תושבים חילוניים בעצמם והוא יצירת בית ספר יסודי חזק ודומיננטי ופתיחת תיכון במטרה ליצור רצף חינוכי לטובת תלמידי העיר. ברור כי חובת העירייה לפעול על פי ראייה עירונית רחבה, תוך הסתכלות על טובת הציבור גם בעתיד והיא בוחנת את ההמלצה .

"יודגש כי בניגוד לתושבי השכונה הספציפית המתנגדים לאפשרות זו , קיימים חילונים רבים, לרבות חברי מועצה חילונים התומכים במהלך זה ורואים בו חשיבות רבה ולכן כל ניסיון להפוך את מהות העניין לחילוני-דתי כלל אינו רלוונטי ונועד לצערנו להסיט את הדיון ו'לקשט' אותו במטרה ליצור התעניינות תקשורתית".