איך הועסק עבריין מורשע במוסד חינוכי באשקלון?

בניגוד להוראות משרד החינוך ומתחת לאפם של ההורים, הועסק באולפנה באשקלון עבריין מורשע, שנשלח למוסד החינוכי לנערות במסגרת עבודות שירות. "חסרים עבריינים מחוץ לבי"ס שמכניסים אותם פנימה?", זועמים ההורים. עיריית אשקלון: בעקבות התלונות הנחה ראש העיר שלא להעסיק במוסדות חינוך עובדים המרצים עבודות שירות

לא בבית ספרנו? אילוסטרציה (אייל בן יעיש)

בעיריית אשקלון בודקים כיצד הועסק במוסד חינוכי לנערות בעיר עבריין מורשע במסגרת עבודות שירות כאיש תחזוקה - ללא אישור - כך נודע לחדשות 2 Online. בעקבות פניית ההורים הזועמים הופסקה עבודתו של איש התחזוקה, שהועסק באולפנה במשך חודשיים, וראש העיר איתמר שמעוני הוציא הנחיה מיידית שלא להעסיק במוסדות חינוך בעיר עובדים המרצים עבודות שירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסוף השבוע האחרון נדהמו הורים באולפנת צביה באשקלון, שבה לומדות מאות תלמידות בכיתות ז'-יב', לגלות כי במקום מועסק גבר שמבצע עבודות שירות. לטענתם, במהלך בדיקה שערכו בשל שרשרת אירועים חשודים, התברר, לדבריהם, כי לא מדובר במקרה ראשון וכי במשך תקופה עבדו באולפנה לסירוגין מספר עבריינים מורשעים - בניגוד להנחיות משרד החינוך.

"גילינו כי ישנה דלת אחורית שדרכה נכנסים לבתי הספר מורשעים שקיבלו עבודות שירות בלי כל מפריע", מספר בכעס רן ידעי, יו"ר ועד הורי אולפנת צביה. לטענתו, למרות הנהלים להעסקת עובדים בבתי ספר, לא נעשה כל פיקוח בסוגיה.

"כמו לתת רימון"

"חסרים מקומות להעסיק אותם?", תוהה ידעי. "יכול להיות שהם אנשים טובים, שעוברים שיקום, אבל למה בבתי ספר? זו אמורה להיות סביבה נעימה ומוגנת. חסרים עבריינים מחוץ לבית הספר שמכניסים אותם פנימה ואומרים להם להתנהג יפה? זה כמו שיתנו לילדה עכשיו רימון ויגידו לה לא להוציא את הנצרה".

במשרד החינוך גם התייחסו לסוגיה בעבר, ולפני כשנה פנתה מנכ"לית המשרד לשעבר דלית שטאובר לשירות בתי הסוהר בבקשה להקפיד לכבד את מדיניות המשרד ולא להפנות עובדי שירות לביצוע עבודות שירות במוסדות החינוך.

"במוסדות החינוך שוהים תלמידים קטינים ומשרדנו אמון על שלומם, ובכלל זה נבקש להבטיח כי סביבת הלימודים שלהם תהיה נאותה ובטוחה הן מבחינה פיזית והן מנפשית ולוודא שלא תהיינה השפעות שליליות מכל סוג שהוא על תלמידי מוסדות החינוך. בתוך כך, חשוב כי המבוגרים במוסדות החינוך, בין אם עובדי הוראה או צוות מנהלי יהיו כאלה שאכן יתנו דוגמה אישית ראויה בהתנהגותם. אנו סבורים כי עבריינים מורשעים אינם עונים לדרישה זו", הסבירו אז במשרד החינוך.

"בעיה שמחייבת חשיבה מחדש"

"אני מקווה שיטפלו בזה בשיא החומרה", מדגיש ידעי, שפנה למשרד החינוך, למשטרה ולמשרד לביטחון הפנים בדרישה לברר את השתלשלות האירועים. "זו בעיה שמחייבת חשיבה מחדש בצורה בהולה ומיידית".

מעיריית אשקלון נמסר בתגובה: "בעקבות התלונות הנחה ראש העיר שלא להעסיק במוסדות חינוך בעיר עובדים המרצים עבודות שירות".

בשב"ס אומרים כי "שיבוץ עובדי שירות נעשה בהתאם להנחיית בית המשפט, בשיקול דעת, זהירות והתאמתם למסגרת התעסוקה. ככל שמוסד קיבל לרשותו עובדי שירות, הבחירה אם לידע או שלא לידע את הנוגעים בדבר היא שלו ובאחריותו בלבד".

עוד מציינים בשב"ס, כי עובד השירות באולפנת צביה נבדק טרם שיבוצו ואינו בעל עבר פלילי בתחום עבירות המין. "כמו כן לא הובאה לידיעתנו, באף שלב, תלונה כלשהי שהוגשה נגדו כפי שלא דווחה לנו על כל התנהגות חריגה מצידו. עם זאת, בשלב זה ולאור הטענות שהועלו הופסקה עבודתו של עובד השירות עד לבירור העניין", נמסר.

ממשרד החינוך נמסר: "בהתאם למדיניות משרד החינוך, אין לאפשר ביצוע עבודות שירות במוסדות חינוך. מאחר ובית הספר פעל בניגוד להנחיות המשרד, הנושא יתברר ויטופל על ידי מנהלת מחוז דרום".

הדיווח הראשוני הגיע אלינו דרך המייל האדום בעמוד הפייסבוק של חדשות 2