דוח על ילדי ישראל: פחות מעשנים ושותים, צמודים למסכים

מדוח המועצה לשלום הילד עולה כי נגד ילדים בארץ נפתחו השנה פחות תיקים פליליים, הם שותים פחות ומעשנים פחות, אך רובצים מול מסכים ולא שומרים על אורח חיים בריא. וגם: נתון מפתיע על הרגלי המין של בני הנוער

אילוסטרציה (AP)

דוח תמונת המצב של ילדי ישראל לשנת 2013 שחיברה המועצה לשלום הילד, הוגש הבוקר (א') לנשיא המדינה שמעון פרס. מהדוח עולה כי ילדי ישראל עניים יותר מבעבר, פחות מעורבים במעשים פליליים ושותים ומעשנים פחות. עוד עולה כי הם מבלים שעות רבות מול המחשב והטלוויזיה ולא מקפידים על אורח חיים בריא - בהשוואה לחבריהם במערב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסוף שנת 2012 חיו בישראל 2,626,400 ילדים, כ-32.9% מכלל האוכלוסייה, ירידה קלה לעומת שנת 2000. ניכרת עלייה באחוז הילדים בישראל שחי במשפחות חד הוריות, גם עם הורה רווק וגם עם הורה גרוש. 223,275 ילדים חיים במשפחה כזו, והם מהווים 8.6% מילדי ישראל.

מדאיג גם מספרם של הילדים שאין להם בישראל כל מעמד - 85,684, במעמד של "תיירים" שתוקף האשרה שלהם פג. מספר זה כולל ילדי עולים שמעמדם לא הוסדר, ילדי עובדים זרים, ילדים שהגיעו מחו"ל לבדם וילדי מבקשי מקלט. בשנת 2012 33.7% מהילדים בישראל, דהיינו יותר מכל ילד שלישי, חיו מתחת לקו העוני. כל ילד שני בישראל דיווח כי חווה סוג כלשהו של פגיעה. 17.6% מכלל הילדים דיווחו כי הם נפגעו מינית.

שיעור התיקים הפליליים שנפתחו לקטינים בעשור האחרון ירד מ 47.2 תיקים לאלף בני נוער בשנת 2000 ל-32.7 תיקים לאלף בני נוער בשנת 2012, ירידה חדה של 30.7%.

(חדשות 2)

בין 2005-2012 - ירידה של כ-43% במספר תיקי עבירות המין

דווקא על רקע פרסום פרשות המין בהן מעורבים קטינים, הנתונים שמפורסמים דווקא מצביעים על מגמה שונה: בין השנים 2005 ל-2012 חלה ירידה של כ-43% במספר התיקים שנפתחו בגין עבירות מין במוסדות חינוך. באשר לקיום יחסי מין בקרב בני 15, בישראל העידו כ-16% כי קיימו יחסי מין, רק בסלובקיה ובפולין השיעור נמוך יותר מבין מדינות המערב.

גם תחום השימוש בסמים ובאלכוהול ותחום הפשיעה בקרב בני נוער סיפקו נתונים מעודדים יותר. משנת 2009 נרשמה ירידה בכל שכבות הגיל בשתיית אלכוהול ובשכרות. גם בשימוש בסמים נרשמה ירידה - 5% מהתלמידים בכיתה י'-י"א הודו כי עישנו חשיש, לעומת 7% לפני שנתיים. 12.8% מהילדים דיווחו כי השתכרו בחייהם פעם אחת, אחד הנתונים הנמוכים ביותר במערב. אחוז דומה של ילדים הודה כי הוא מעשן סיגריות, גם נתון זה נחשב נמוך.

מהסקר עולה תמונת מצב לא מעודדת לגבי הרגלי הפנאי של תלמידי ישראל. כ-28% מהם העידו שהם משחקים במחשב ארבע שעות או יותר ביום, האחוז הגבוה ביותר במערב. כרבע מהילדים צופים לפחות ארבע שעות בטלוויזיה ביום, רק ילדי ארמניה יושבים יותר מול המסך. בשנת 1998 11% מהילדים לא בילו כלל עם חבריהם בשעות אחרי הצהריים, ואילו כיום הם מתבודדים יותר - כ-18% מהם לא נפגש עם חברים, לפחות לא פנים אל פנים.

זינוק חד במספר התלמידים שמתנדבים בקהילה

(חדשות 2)
עם זאת, נרשם זינוק חד במספר התלמידים שמתנדבים בקהילה - 46.4%, לעומת 17.8% בלבד לפני 10 שנים. בולטת במיוחד גם נוכחות הילדים ברשתות החברתיות. ליותר מ-80% מבני ה-13-18 יש חשבון פייסבוק. כשליש מהם חברים של ההורים בפייסבוק, כ-27% הוסיפו מורה אחד או יותר לרשימת החברים. כחמישית ציינו כי ראו סרטון או תמונה של חבר או אחד מהמורים במצב משפיל.

יש מי שמדבר על הצבת החינוך בראש סדר העדיפויות, אך נראה שלילדי ישראל יש תכניות אחרות. רוב הילדים, כ-53%, העידו כי הם לא מכינים שיעורי בית, ושיעור דומה של מורים הודו כי הם לא יודעים האם התלמידים מכינים שיעורים או לא. מי שאולי מכיר את הרגלי התלמידים טוב יותר הם המורים הפרטיים - 75% מתלמידי התיכון העידו כי הם לומדים אצל מורה פרטי. עם זאת, מספר ה"הברזות" מהשיעורים דווקא ירד - מרבע מהתלמידים בשנת 1998 לחמישית בלבד ב-2011. הסבר אפשרי לנתון זה הוא רמת שביעות הרצון של התלמידים מבית ספרם - 13.5% מהם העידו כי הם לא אוהבים את בית הספר, אחד הנתונים הגבוהים במערב.

(חדשות 2)

נראה כי יש מקום לשיפור גם בהקפדתם של ילדי ישראל על אורח חיים בריא. כ-12% מילדי ישראל השיבו שבשבוע שקדם לסקר הם לא עסקו בפעילות גופנית כלל, יותר מכל חבריהם במדינות המערב, נתון העולה בקנה אחד עם מגמת הרביצה הכללית מול מסכים. תוצאה נוספת של מגמה זו היא עודף המשקל כ-27% מילדי ישראל סובלים מעודף משקל.

נרשמה ירידה חדה מאוד גם באכילת פירות וירקות - בשנת 1998 85% מילדי ישראל אכלו בכל יום פירות וירקות ואילו בשנת 2011 רק 43% עשו זאת. בריאותם הנפשית של ילדי ישראל נראית דווקא תקינה. למרות שכ-20% מהם דיווחו שחוו בשבוע שלפני הסקר מועקה, הם דירגו ב-8 את שביעות רצונם הכללית מהחיים בסולם מ-1 עד 10, אחד הנתונים השמחים ביותר במערב.