בגלל ביורוקרטיה: תאומות בנות שנה וחצי חיות בלי אמא

לפני חצי שנה, בעיצומו של תהליך האזרוח, נסעה נינה הוסטינוב לרוסיה כדי להעלות לארץ את בתה מנישואיה הקודמים. אלא שמשרד הפנים מסרב להכיר בה כישראלית - ולא איפשר לה להיכנס לישראל. "הבנות כבר לא אומרת אמא, רק אבא", סיפר יבגני, אביהן של השתיים

הסיפור הזה אבסורדי במיוחד: זה החל בנישואים בין ישראלי לאישה לא יהודייה ומסתיים, נכון לעכשיו, בשתי תאומות - מירה ועמנואל, רק בנות שנתיים, שחיות כבר חצי שנה בלי אמא. היא תקועה ברוסיה, המדינה לא נותנת לה להיכנס - והמשפחה אובדת עצות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני חצי שנה נסעה נינה הוסטינוב, אמן של התאומות שאינה יהודייה, לכמה ימים לרוסיה. היא ביקשה להעלות לישראל את בתה מנישואים קודמים. כשהשתיים נחתו בנמל התעופה בן גוריון - ציפתה להן הפתעה. "קיבלתי טלפון ממשטרת ההגירה, והסבירו לי את המצב", שיחזר בעלה של נינה, יבגני. "אמרו לי: 'אנחנו מחזירים אותן חזרה'". כשיצאה את ישראל הייתה נינה בעיצומו של תהליך אזרוח, אבל משרד הפנים מתמיד בסירובו. וכך, במשך חצי שנה - התאומות גדלות בלי אמא. 

"התאומות הפסיקו להגיד אמא, רק אבא"

יבגני, האבא, הוא יהודי-ישראלי. "הגעתי למצב כזה שבבוקר, כשאני מתעורר, הן הפסיקו להגיד אמא", אמר בכאב. "רק אומרות אבא". אילנה ציגנסקי, סבתן של התאומות, מנסה למלא את החלל ומתפקדת גם כאמא במשרה מלאה. "בגיל כזה לטפל בשתי ילדות בנות שנה וחצי זה קשה מאוד", אמרה.

נינה הוסטינוב בשיחה אינטרנטית (חדשות 2)

אם לא די בכך שהשתיים הופרדו מאמן, מבחינת החוק הישראלי, יבגני אינו נחשב לאביהן עד שלא יוכיח זאת בבדיקת אבהות, שמתעכבת בסבך הביורוקרטיה. החמור מכל - אין לתאומות שום מעמד בישראל, כשהיחידים שמסייעים אלה שרותי הרווחה שסידרו להן גן בירושלים.

על פי נתוני המועצה לשלום הילד, 85 אלף ילדים חיים כאן ללא מעמד חוקי קבוע. וזה קורה לא כשש"ס שולטת במשרד הפנים, אלא דווקא סגנית שר מישראל ביתנו - מפלגה שהתחייבה לסייע לאוכלוסיית חסרי המעמד.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "נינה הוסטינוב לא הצטיידה במסמכים הדרושים על מנת להביא את בתה לישראל. הבקשה מטופלת בהליך מזורז משהוגשה פניה רשמית של האב".