מחאה בבר-אילן: מחיר סריקת מחברת בחינה הוכפל

סטודנטים בבר אילן הופתעו לגלות שמעתה ייאלצו לשלם 10 שקלים במקום 5 שקלים על מנת לצפות במחברת הבחינה שלהם. כעת הם יוצאים למחאה וטוענים שמדובר במהלך שנועד לאלץ אותם להצטרף לאגודת הסטודנטים ולשלם לה דמי רווחה: "הם סוחטים אותנו". האוניברסיטה: ההוצאות עלו. האגודה: נבחן את הסוגיה

"זה צעד נקמה". ארכיון (Brainstock)

במשך שנים שילמו הסטודנטים באוניברסיטת בר אילן 5 שקלים למחברת בחינה סרוקה, אך הודעה סטנדרטית שיצאה בסוף השבוע האחרון ממדור הכספים של המוסד האקדמי, כללה בתוכה עדכון למחיר - 10 שקלים. סטודנטים זועמים כבר התאגדו בקבוצת פייסבוק תחת הסיסמה "לא משלמים 10 שקלים!" - במחאה על ההחלטה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הצפייה במחברות הינה ללא תשלום לסטודנטים חברי האגודה שמשלמים דמי רווחה. סטודנטים שאינם חברי האגודה ישלמו 10 שקלים, תשלום למבחן בקורס לכל המחברות. הצפייה במידע האישי, תחת ציון בקורס", כך נכתב בהודעה. דמי הרווחה הם 327 שקלים בשנה, אך חלק מהסטודנטים לא משלמים אותם כמחאה על התנהלות האגודה, שמכונה ה"גילדה".

כבר מאות סטודנטים הצטרפו לקבוצת המחאה, וטוענים כי מדובר בעוד צעד שנועד להפעיל עליהם לחץ ולהצטרף לאגודה. "עלויות הסריקה לא השתנו, אז אני חייבת להסיק שזהו עוד מעשה נואש שבא לגרום לסטודנטים לשלם לכם ("הגילדה") דמי חברות. איך אתם לא מתביישים? לסחוט אותנו ככה?", כתבה אחת הסטודנטיות.

המחאה ברשת (פייסבוק)

"זו מניפולציה, לא קיבלנו התייחסות מהאוניברסיטה"

סטודנט נוסף הצטרף לדבריה ואמר כי מדובר במהלך שיכביד עליו ועל חבריו מבחינה כלכלית. "בתחילת השנה המטרה שלהם הייתה שמי שאינו חבר יצטרך להגיע לשמ"ע (שירות ומידע לסטודנט) על מנת לראות את המחברת שלו (שנסרקת גם ככה), אז מזה שלא היינו אמורים לשלם כלל ל-10 שקלים לכיסוי עלויות יש פער קצת מוזר לא?", הוא תהה. הסטודנטים שהתאגדו נגד ההחלטה טוענים כי לא קיבלו תגובה על פנייתם מהאגודה או מהאוניברסיטה.

"הנזק הכספי מתחלק לשניים: הראשון והמשני יותר הוא כלכלי כי מדובר בכמה עשרות עד מאות שקלים בשנה", הסבירה לחדשות 2 Online שירה שוורץ, סטודנטית למשפטים שנה ב' באוניברסיטה, שלוקחת חלק במחאה. "הנזק השני העיקרי, בעיניי, הוא הפגיעה בסטודנטים", היא מוסיפה ומציעה הסבר למהלך: "זו מניפולציה של 'הגילדה' יחד עם האוניברסיטה, כנראה צעד נקמה או דרך להחזיר אותנו לשלם להם".

לשם השוואה, כך על פי בדיקת אגודת הסטודנטים הארצית, באוניברסיטת תל אביב הסטודנטים לא משלמים עבור סריקת מחברות בחינה. באוניברסיטת בן גוריון, כמו גם באוניברסיטת חיפה, המחיר עומד על 5 שקלים, ובאוניברסיטה העברית תשלמו שני שקלים יותר עבור סריקת מחברת ו-45 שקלים למנוי שנתי. בשלושת המוסדות האחרונים מנסה אגודת הסטודנטים לבטל לחלוטין את התשלום עבור הסריקה.

מאוניברסיטת בר אילן נמסר בתגובה: "את סריקת המחברות מבצע עבור האוניברסיטה ספק חיצוני. בבדיקת העלויות לפני כמה חודשים התברר כי עלות הסריקה היא יותר מ-15 שקלים למחברת בממוצע. בעקבות כך החליטה ההנהלה לעדכן חלקית את המחירים שהיא גובה. סטודנטים שאינם משלמים דמי רווחה ישלמו 10 שקלים לסריקת מחברת. סטודנטים המשלמים דמי רווחה יוסיפו להיות פטורים מתשלום".

עוד מציינים באוניברסיטה כי סטודנטים יכולים להמשיך ולצפות חינם במחברות הסרוקות במרכז השירותים לסטודנט, גם אם אינם משלמים דמי רווחה. "יודגש כי גם לאחר העדכון, התשלומים שמשלמים הסטודנטים אינם מכסים את עלויות הסריקה של המחברות", מוסיפים בבר אילן.

מאגודת הסטודנטים של האוניברסיטה נמסר בתגובה כי "אגודת הסטודנטים דואגת לחבריה ופועלת לעבות את מערך השירותים כל העת. במקביל, אנו רואים את עצמנו כנציגי כלל הסטודנטים ופועלים על מנת לדאוג לרווחתם. על כן, תבחן אגודת הסטודנטים מול האוניברסיטה את סוגיית מחירי סריקת המחברות".