סיוט הפסיכומטרי: "הבחינה קוצרה ב-20 דקות"

רעש בכיתה, הוראות בחינה שלא הוקראו כנדרש ובחינה שקוצרה ב-20 דקות: 14 צעירים שהגיעו בסוף השבוע האחרון להיבחן במבחן הפסיכומטרי, שעשוי לקבוע את עתידם האקדמי, מספרים על שורת תקלות שהפכה את הבחינה לסיוט. כעת הם דורשים: תנו לנו להיבחן שוב בשבוע הבא

"הסיוט הכי גדול התממש" (חדשות 2)

14 נבחנים במבחן הפסיכומטרי התלוננו כי שורת תקלות במהלך הבחינה שהתקיימה ביום שישי האחרון במכללה האקדמית תל-אביב-יפו גזלה מהם דקות קריטיות מזמן הבחינה - שעשויה להכריע את עתידם האקדמי. "באותו הרגע אתם מבינים שעתידכם האקדמי פשוט בורח לכם מבין האצבעות", כתבה אחת הנבחנות שפתחה קבוצה מיוחדת בפייסבוק במחאה על התנהלות המרכז הארצי לבחינות והערכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת הנבחנים, שרשרת התקלות החלה עוד לפני הבחינה עצמה, כשהוראות הבחינה לא הוקראו בקול רם כנדרש. בנוסף, הזמן שהוקצה לפתרון הבחינה היה קצר ב-20 דקות מהנהלים שקבע המרכז הארצי.

"אתם משתחררים מהצבא, שמים את מיטב כספכם על קורס הכנה לפסיכומטרי, עוצרים את החיים שלכם לתקופה של שלושה חודשים, משקיעים, לומדים, משננים, עושים אינסוף סימולציות, מגיעים ליום הבחינה המיוחל והסיוט הכי גדול שלכם מתממש", נכתב בקבוצה.

עלולים לפספס את ההרשמה לשנת הלימודים

הנבחנים התלוננו כי במהלך כל הבחינה היו רעש והמולה בכיתה, וכן ויכוחים שהלכו וגברו מפרק לפרק ולא אפשרו את התנאים המיטביים לפתרון הבחינה. הנבחנים פנו למרכז הארצי לבחינות והערכה ותיארו את שאירע. לטענתם, מהמרכז נמסר להם בתגובה כי תלונתם תיבדק ותינתן להם תשובה בתוך 21 ימי עבודה. "כעת, מי שנשאר באי הוודאות ונאלץ להחזיק את החיים שלו בהמתנה זה אנחנו", כתבה אחת הנבחנות.

נבחנת אחרת העריכה כי ל-14 המתלוננים תינתן הזדמנות לבחינה חוזרת בעוד שלושה חודשים או חצי שנה, אך הדבר עלול לגרום להם לפספס את ההרשמה לשנת הלימודים הקרובה באוניברסיטה. הנבחנים דורשים להיבחן בשבוע הבא, במועד המבחן המיועד ללקויי למידה.

מהמרכז הארצי לבחינות ולהערכה נמסר בתגובה כי "המרכז קיבל את התלונה, מברר את פרטיה ויודיע לנבחנים המתלוננים את אופן טיפולו".


מהמכללה האקדמית תל-אביב-יפו נמסר בתגובה כי "המכללה משמשת כאכסניה לבחינות שונות ביניהן גם בחינות הפסיכומטרי. הבחינות מנוהלות על ידי המרכז הארצי לבחינות והערכה ובאחריותו. הבוחנים בכיתות הבחינה נשלחים על ידי המרכז הארצי ואינם עובדי המכללה. צר לנו על המקרה ואנו משוכנעים כי המרכז הארצי לבחינות והערכה יטפל בו".