הורים: "קיצור החופש - טוב אך לא מספיק"

ההורים שניהלו מאבק לקיצור החופש הגדול מרוצים מהצעד שעליו יכריז הבוקר שר החינוך, אך רוצים עוד. "יש עוד לפחות חודש וקצת שגם בזה צריך לטפל", אמרו. בהסתדרות המורים מבקשים לוודא שהמורים לא ייפגעו

ההורים מברכים. ארכיון (עזרי עמרם, חדשות 2)

שר החינוך שי פירון צפוי להודיע הבוקר על קיצור דרמטי בחופש הגדול. בארגון "הורים עובדים למען שינוי", שהובילו את המאבק לקיצור החופשה, מברכים על המהלך וטוענים שמדובר ב"תוצאה מרגשת" של מאבקם, אך דורשים לעשות יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

"אחרי 5 וחצי שנים של מאבק הדברים זזים" אמרה יו"ר "הורים עובדים למען שינוי", יערה ישורון. "יש עדיין מה לעשות, אבל זאת כבר התחלה טובה. סוף סוף משרד החינוך מבין שיש פה בעיה לאומית. החופש הגדול אמנם הכי ארוך, אך הוא אינו החופש היחיד שצריך לטפל בו".

ישורון הוסיפה כי "שוק התעסוקה לא מאפשר להורים להתמודד עם החופשים האלה. 12 ימי חופשה בשנה זאת בדיחה. זה לא חופש - זאת עבדות. צריך להיפטר מזה מהר".

לדברי ישורון, לפני יישום תכניתו של פירון, יש לשקול את ההשלכות הכלכליות מבחינתם של ההורים. "אפשר להאריך את הקייטנה כך שתופעל כל ימי הקיץ", אמרה. "צריך לראות מה יהיו המחירים ומה תהיה המשמעות הכלכלית, אבל יש עוד לפחות חודש וקצת שגם בזה צריך לטפל. גם אז הקייטנות יעלו אלפי שקלים".

מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, התייחס אף הוא לתכנית והבהיר לשר החינוך שאין לו התנגדות לתכנית להפעלת התלמידים במהלך חודש יולי. עם זאת, וסרמן הדגיש כי אסור שהתכנית תפגע בשום פנים ואופן בחופשתם של עובדי ההוראה.

"כל עובד הוראה שיבקש להשתלב יעשה זאת על פי רצונו בלבד", ציין מזכ"ל ההסתדרות. "בשום מקרה הדבר לא יפגע בחופשת עובדי ההוראה". בהסתדרות המורים אומרים כי שר החינוך הבטיח למזכ"ל וסרמן שהנושא יובהר במסיבת העיתונאים הבוקר.

שלושה שבועות פחות

על פי התכנית, תתקיים פעילות חינוכית לתלמידים במהלך כל חודש יולי - כבר משנת הלימודים הנוכחית. בפועל, יקוצר החופש בכשלושה שבועות.

התכנית, שלא תוגדר פעילות חובה לתלמידים, צפויה להיות מיושמת בהדרגה על תלמידי הגנים והכיתות הנמוכות בבתי הספר היסודיים. המורים שישתתפו בתכנית יקבלו תוספת לשכרם. ההערכה היא כי ההורים ישלמו עבור הפעילות סכום סמלי שייקבע על פי מדרג סוציו-אקונומי.

התכנית החדשה תבטל את קיצור החופש הגדול הנוכחי. כך שנת הלימודים שוב תיפתח ב-1 בספטמבר, ולא ב-27 באוגוסט. בהתאמה, ימי החופשה שהוחזרו לתלמידים במהלך השנה עקב הקדמת פתיחת שנת הלימודים, יבוטלו.