מסתמן: החופש הגדול לתלמידי היסודי והגנים יקוצר משמעותית

על פי התכנית המסתמנת, בכל חודש יולי תתקיים פעילות חינוכית שאינה חובה. התשלום של ההורים יהיה סמלי, ועפ"י מדרג סוציו-אקונומי. המורים יקבלו תוספת שכר

החופש הגדול יקוצר? אילוסטרציה (חדשות 2)

לאחר שבשבוע שעבר פרסמנו במהדורה המרכזית של חדשות 2 כי במשרד החינוך שוקלים לבטל את בחינות הבגרות לתלמידי כיתות י', כעת מסתמן כי שר החינוך שי פירון יכריז מחר (ה') על מהפכה נוספת: קיצור דרמטי של החופש הגדול בבתי הספר היסודיים ובגנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחר בבוקר תתקיים מסיבת עיתונאית מיוחדת בהשתתפות שר האוצר יאיר לפיד, שר החינוך שי פירון ושר הרווחה מאיר כהן, כולם אנשי "יש עתיד", ושם צפויה התכנית להיות מוצגת. על פי התכנית, תתקיים פעילות חינוכית לתלמידים במהלך כל חודש יולי - כבר משנת הלימודים הנוכחית. בפועל, יקוצר החופש בכשלושה שבועות.

התכנית, שלא תוגדר פעילות חובה לתלמידים, צפויה להיות מיושמת בהדרגה על תלמידי הגנים והכיתות הנמוכות בבתי הספר היסודיים. המורים שישתתפו בתכנית יקבלו תוספת לשכרם. ההערכה היא כי ההורים ישלמו עבור הפעילות סכום סמלי שייקבע על פי מדרג סוציו-אקונומי.

התכנית החדשה תבטל את קיצור החופש הגדול הנוכחי. כך שנת הלימודים שוב תיפתח ב-1 בספטמבר, ולא ב-27 באוגוסט. בהתאמה, ימי החופשה שהוחזרו לתלמידים במהלך השנה עקב הקדמת פתיחת שנת הלימודים, יבוטלו.

ביטול בגרויות בכיתה י'

לפני כשבוע פרסמנו לראשונה במהדורה המרכזית של חדשות 2 כי במשרד החינוך מתגבשת כבר זמן רב רפורמה לשינוי טוטאלי של מבנה בחינות הבגרות, הכוללת בין היתר את ביטול בחינות הבגרות בכיתה י'. אם תאושר התכנית, שבמסגרתה ייבחנו התלמידים רק בכיתות יא'-יב', היא צפויה לצאת אל הפועל כבר בשנה הבאה.

יבוטלו הבגרויות בכיתה י'? אילוסטרציה (Nati Shohat/Flash90)

הרפורמה צפויה לכלול צמצום של מספר בחינות הבגרות החיצוניות, דבר שיאפשר לקיים את כל הבחינות במהלך שנתיים, במקום בשלוש שנים. כיום לחץ הבגרויות מתחיל כבר בכיתה י', מאחר שהתלמידים נבחנים במקצועות הלשון וההיסטוריה, וחלקם אף נבחנים במקצועות נוספים.

במסגרת הניסיון לצמצם את המספר העצום של בחינות הבגרות שמקיימת מדינת ישראל (השנה לדוגמה ניתנו שני מיליון ציונים), שוקלים במשרד החינוך גם לצמצם את מספר מועדי ב' ולהותיר את האפשרות להיבחן מחדש רק במתמטיקה ובאנגלית.

אפשרות נוספת ששוקלים במשרד החינוך היא קיום בחינות בימים שני וחמישי בלבד ורק עד אמצע חודש יולי, במטרה לאפשר לתלמידים להיערך לגיוסם לצבא. כמו כן ייעשה מאמץ לקיים את הבחינות בשעה מאוחרת ככל האפשר.