עיריית אשדוד להורי הגן: התנדבו למערך הסייעות בתמורה לתגבור האבטחה

הורים בגן ילדים שבסמוך לו מתבצעות עבודות בנייה, פנו לעירייה בבקשה לתגבר את האבטחה ולהציב שומר בכניסה לגן. אלא שבעירייה התנו את המהלך בהתנדבות ההורים למערך הסייעות בגני הילדים או לשיטור הקהילתי. העירייה: מדובר בתגבור האבטחה הקיימת; דווקא באנו לקראת ההורים

אתר הבנייה באשדוד

הורים לילדים ב"גן שזיף" באשדוד פנו באחרונה לעירייה בבקשה לתגבר את האבטחה במקום ולהציב שומר בכניסה לגן, זאת מחשש לפגיעה בביטחונם של הילדים מצד פועלים המועסקים באתר בנייה סמוך. אך בעיריית אשדוד ביקשו מההורים עצמם להתנדב במסגרות שונות - כתנאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"פועלי הבניין המועסקים באתר הסמוך נמצאים ממש על הגדר", סיפר לחדשות 2 Online אב לילדה בגן. "מדובר בהטרדות שמגבירות את החשש שיקרה משהו לילדים שלנו. אימהות שבאות לאסוף את הילדים שלהן מהגן סופגות הטרדות ושריקות מצד הפועלים".

הורי הילדים הביעו דאגה מכך שבעקבות ההתרחשויות באתר הבנייה הסמוך, קיים חשש לביטחונם של ילדי הגן. "אנחנו לא מוכנים לחכות שיקרה משהו, במיוחד לנוכח העובדה שאירוע דומה כבר התרחש באזור אחר בעיר", הוא הסביר.

לפני כחודש פנו ההורים המודאגים לאגף גני הילדים בעירייה בבקשה להצבת המאבטח. הם הופתעו לגלות כי העירייה מוכנה לתגבר את השמירה במקום, רק אם יסכימו לשמש כמתנדבים במסגרות אחרות במשך כעשרה ימים.

בהודעת דואר אלקטרוני שהועברה לידי ההורים, שעליה חתומה מנהלת אגף גני הילדים בעירייה, נכתב כי בהתאם לעיקרון שנקבע על ידי העירייה - על האימהות להתנדב כסייעות בגני ילדים בעיר ואילו על האבות - להצטרף לסיירות השיטור הקהילתי.

הורי הילדים הביעו זעם רב על תגובת העירייה בנושא, לאחר שבקשתם לתגבור האבטחה שולבה בדרישה להתנדבות. "זה פשוט ביזיון שזה מה שמבקשים מאיתנו", אמרה אם אחרת לילד בגן. "זה בראש ובראשונה תפקיד העירייה והיא לא אמורה להפיל את זה עלינו. אף אחד לא חושב על כך שנצטרך להפסיד ימי עבודה כדי להגיע לגני הילדים, שהילדים שלנו לא לומדים בהם".

בנוסף, ההורים הלינו על סוגיית האחריות האישית בגנים שאליהם ישובצו במסגרת ההתנדבות. "אני ושאר האימהות מעולם לא הוכשרנו לתפקידים מהסוג הזה. מהלך שנועד להציב אותנו בגנים במקום סייעות גובל בחוסר אחריות. אף אחד לא חושב על כך שעלולות להיות תאונות שונות בזמן השהות בגן, ואף אחד גם לא הבטיח שנהיה מכוסות בנושא הזה", טענה.

חברת מועצת העיר אשדוד הלן גלבר אמרה כי היא "רואה בחומרה רבה את העובדה שעיריית אשדוד מנצלת את הצורך באבטחת גני ילדים הסמוכים לאתרי בנייה ומתנה זאת בהתחייבות ההורים 'להתנדבות' בכדי לשמש כסייעות בגנים.

"קיימת חשיבות רבה בהתנדבות בכלל ונתינה לקהילה בפרט מרצון - ולא בצורה של התנייה שנראת כמאיימת. לא סביר להכניס לגנים בו שוהים פעוטות סייעות מתנדבות ללא בדיקה, ללא הכשרה וללא ביטוח מתאים. על העירייה מוטלת האחריות לביטחון ילדינו ללא כל התניה. לאור החשיבות בקשתי לעלות את הנושא לסדר היום בישיבת המועצה הקרובה".

התנדבות תמורת אבטחה לילדים

עיריית אשדוד: באנו לקראת ההורים

בתגובה על פניית ההורים, בעיריית אשדוד טוענים כי הם דווקא פועלים כדי להקל על המצב ולמצוא פתרון בנושא. "עיריית אשדוד פועלת בכל השנה על פי הנחיות משטרת ישראל ומשרד החינוך בנושא אבטחת מוסדות חינוך", הוסבר. "בנוסף, הביטחון העירוני והשיטור המשולב מסיירים בין המוסדות במהלך היום ובדגש גם בכניסה בבוקר וביציאה אחר הצהריים, תוך הצבת ניידת במקומות המדוברים".

עוד נאמר כי "לפני יותר מחודש יזמו ישיבה בה לקחו חלק קבלני הבנייה הפועלים באזור הסמוך למוסדות חינוך, קצין הביטחון העירוני, מנהלת מחלקת גנים ונציגי ההורים ממתחם הגנים הסמוכים לאתר הבנייה. בישיבה הוחלט שבכל מקום בו מתבצעות עבודות בניה בצמוד לגני ילדים, שהמשטרה ומשרד החינוך אינם מורים על הצבת אבטחה בו למרות רצונם של ההורים, העלויות יחולקו בין הקבלן, העירייה וההורים".

עוד הוסיפו בעירייה כי "באנו לקראת ההורים ובמקום לגבות עלויות בכסף, אנו מבקשים מהם לתת ימי התנדבות שווים באחת המערכות העירוניות: גני ילדים, תחום הביטחון, השיטור המשולב או סיירת הורים של הרשות למלחמה בסמים, וכיוצא בזה. המשמעות של הסדר זה, המקובל כאמור על ההורים, היא שלכל הורה יוצא להתנדב במשמרת אחת ל-6-7 חודשים".

בעירייה טענו כי "הגנים שכבר אישרו השתתפותם העבירו את רשימת ההורים ובמחלקת גני ילדים מדווחים כי תגובות ההורים המתנדבים מהחשיפה וההתנסות במסגרות הנ"ל, הינה חיובית ביותר והם שמחים על הסידור".