לפיד: "מצטער שלא אמרתי: שונא את התקציב"

בשדרות נפתח בפעם ה-11 כנס ישראל לחברה בהשתתפות שר האוצר, יו"ר האופוזיציה ושר התחבורה. את הכנס פתח לפיד והתייחס לתקציב שעבר במשמרת שלו ולנתוני האבטלה. "האבטלה בישראל נמוכה, אבל זה לא עוזר ל-800 עובדי "אופיס דיפו" , אמר. שר התחבורה התייחס לרפורמה בנמלים והודיע כי הוסר איום השביתה

שר האוצר יאיר לפיד פתח הבוקר (ג') את כנס שדרות לחברה במכללת ספיר שנערך זו הפעם ה-11. בדבריו התייחס למצב במשק, לנתוני האבטלה וגם לתקציב שהעביר. "אחת הטעויות הכי גדולות שלי היא שבזמן שעשינו את תקציב הקיצוצים לא אמרתי לציבור, בזמן אמיתי, כמה אני שונא אותו", הצהיר לפיד, "עד כמה אני לא אוהב את התקציב ולא גאה בו. עשינו אותו רק כי לא היתה ברירה". את הנאומים המרכזיים בכנס העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 online.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו צריכים שמעמד הביניים ירוויח יותר כסף. מפני שהוא לא מוציא את הכסף הזה בסן טרופה או באקפולקו, הוא מוציא אותו ביוקנעם ובקרית גת ובבאר-שבע. הוא מוציא אותו אצל אנשים אחרים ממעמד הביניים, שמוציאים אותו אצל אנשים אחרים ממעמד הביניים", קרא שר האוצר והודה: "אני יודע שזה לא מה שקרה עד עכשיו".

כשברקע משבר הפיטורים ברשת אופי דיפו התייחס גם לפיד לנתוני האבטלה. "האבטלה בישראל נמוכה לעומת העולם, אבל זה לא עוזר ל-800 עובדי "אופיס דיפו" וזה לא עוזר לאנשים ב"נעלי בריל", וזה לא עוזר לעובדי הקבלן של בזן שעומדים בפני פיטורים. המדינה תתערב בכל מקום שבו היא יכולה להתערב", הבטיח אך סייג: "המדינה מוגבלת ביכולתה להתערב במגזר הפרטי".

שר האוצר שב ודיבר על יתרון החדשנות המאפיין לדבריו את ישראל. "זה משהו בד.נ.א. שלנו. זה האתוס המכונן שלנו. זה בית היוצר של איינשטיין ופרויד, וישו וקפקא, והשושלת המופלאה שגרמה לזה שעם, שהוא שתי עשיריות האחוז מאוכלוסיית העולם, הביא לאנושות את ספר תהילים ואת תורת היחסות, את הכתבים של הרמב"ם ורבע מחתני פרס נובל, את הפצצה האטומית ואת השירים של בוב דילן", אמר, "אנחנו לא עד הסוף יודעים להסביר את זה, אבל יש משהו באלפיים שנה של לימוד התלמוד, ששייף את התודעה היהודית באופן שמכשיר אותה, באורח פלא כלשהו, לזירה הטכנולוגית".

"אסור לזחול לממשלה". יחימוביץ', ארכיון (חדשות 2)

יחימוביץ': "בטוחה שלא האמנתם ללפיד"

יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', נאמה אחרי שר האוצר וניצלה את הבמה להתייחס לפריימריז שייערך מחרתיים במפלגה. "יש כאן מפלגות של שלטון יחיד כמו של יאיר לפיד וליברמן. כאן יש רעיון של התמודדות על ראשות מפלגה", אמרה, "דווקא כי הבחירות האלה לא אמוציונליות, הן כן מחדדות חידוד על דרך ועל זהות: מה המהות של מפלגת העבודה? האם נהיה עוד מפלגה כמו אלה שמתייחסות בשיוויון נפש לכך שחצי מהעובדים בישראל הם עובדים עניים?".

יחימוביץ' התייחסה ברמז לכוונתו לכאורה של יריבה בפריימריז, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, להצטרף לממשלה ואמרה: "למפלגת העבודה היה די.אן.איי. לזחול לממשלה. זה דבר לא מוסרי והוא קטלני מבחינה פוליטית. אם מפלגת העבודה זוחלת לממשלה בתנאים בהם לבני ועריקאת ומולכו מנהלים משא ומתן עקר, מולכו עושה ללבני בייביסטר מטעם נתניהו, ואורי אריאל מכריז על בנייה של יחידות דיור בשטחים - אם בשלב הזה העבודה זוחלת לממשלת נתניהו - אין תהליך מדיני, כי יהיה לו ספייס פוליטי בלתי מוגבל ויקבל את עלה התאנה הנהדר והקבוע שלו של מפלגת העבודה".

יו"ר האופוזיציה התייחסה גם לדבריו של לפיד ואמרה: "אני בטוחה שלא האמנתם לו לאף מילה". "זה מה שקורה שערב הבחירות לכנסת מתמודד לובש טי-שירט ומפגין נגד מדיניות הממשלה, ויום אחרי הבחירות הוא מצטרף כזרוע ביצוע נאמנה של אותה מדיניות שנגדה הפגין", טענה. "אנחנו מסתכלים על המציאות ורואים עסקים וחברות בינוניות קורסים בעוד החברות הגדולות והמבוססות ביותר משלמות אפס אחוז מס ואם מבקשים מהן יפה הן משלמות חמישה אחוז מס וכולנו מוחאים כפיים".

יחימוביץ' קראה לממשלה למדיניות גוברת של מעורבות ממשלתית במערכת הבריאות. "הממשלה קיבלה החלטה אידיאולוגית שהיא נסוגה ממערכת הבריאות, והאזרחים ייקנו ביטוחים פרטיים", ציינה יו"ר העבודה, "נהיה מובן מאליו שבתי חולים ממשלתיים וציבוריים, שממונו בכספי משלם המסים - ייסגרו בשעות מסויימות וייפתחו לעשירים בלבד. אני לא מקבלת את זה מוסרית או כלכלית".

כץ: "הוסר איום השביתה בנמלים"

שלישי עלה לנאום שר התחבורה ישראל כץ והתייחס לרפורמה בנמלים כשהוא נושא עמו שתי בשורות. "הכנו את התכנון להקים שני נמלים בחיפה ואשדוד - אבל הם לא יימסרו לאותם ועדים, כדי להשבית מתי שהם רוצים, או ללכת לבר מצווה באמצע היום ולהשבית את הנמל", אמר כץ, "הם יהיו נמלים מתחרים ויופעלו ע"י חברות בינלאומיות. זה לא עניין של השקפת עולם סוציאליסטית או קפיטליסטית אלא השקפת עולם נכונה".

עוד הודיע כץ הוסיף כי בשיחה שערך עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני הוסר איום השביתה בשל הסכסוך בנמלים. השר פנה גם אל יחימוביץ' ואמר: "את נוהגת לצאת נגד אלון חסן, אבל אי אפשר לצאת נגד אלון חסן בלי לצאת נגד השיטה שהמציאה את אלון חסן".

הדיון הראשון בכנס יעסוק בקו הרכבת המתוכנן לאילת, ואחריו מתוכננים בין השאר דיונים בנושא שיקום השכונות, דיור בר השגה ודיור ציבורי, איכות הסביבה, גיל הפרישה, הטרדה מינית, מעמד הביניים וגם עתידו של הספורט בישראל. שר השיכון והבינוי אורי אריאל צפוי להשתתף בכנס, וגם שר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי. יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין יעניק בכנס את "אות המופת החברתי".

חברי הכנסת ראובן ריבלין (הליכוד), מאיר שטרית (התנועה), אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל), מיקי רוזנטל (העבודה), מיכל רוזין (מרצ), רות קלדרון ועליזה לביא (יש עתיד) ישתתפו בפאנלים שונים בכנס. ועדת העבודה והרווחה של הכנסת וועדת החוץ והביטחון יקיימו דיונים מיוחדים בשדרות, כאשר בראש ועדת החוץ והביטחון יעמוד אביגדור ליברמן, שעדיין לא מונה לו מחליף בוועדה עם שובו לממשלה.