צפו: כך מפלים ערבים ואתיופים שמחפשים עבודה

זה אף פעם לא פשוט למצוא עבודה. מסתבר שלמצוא עבודה בישראל אם אתה ערבי או יוצא אתיופיה - זה קשה הרבה יותר. הממשלה חושפת נתונים מטרידים על אפלייה בשוק התעסוקה הישראלי, כשמסתבר שפחות מעשירית מהמעסיקים מוכנים שיעבדו אצלם חרדים או ערבים

אי השוויון בישראל מתבטא, באופן לא מפתיע, גם בשוק העבודה. נתונים שהגיעו לשולחן הממשלה מעידים על אפליה וקיפוח בקבלת מועמדים לעבודה על בסיס הדת והגזע שלהם. ואיך נראית האפליה בשטח?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאור המידע, משרד הכלכלה יוצא בקמפיין שנועד לעודד העסקה של קבוצות המופלות לרעה בחברה הישראלית. על פי הנתונים, רק 8.5% מהמעסיקים מעוניינים להעסיק חרדים, 7% מעוניינים להעסיק ערבים ורק 5.5% מעוניינים להעסיק יוצאי אתיופיה.

כדי לראות אם הנתונים אכן נכונים, שלחנו שלושה לחפש עבודה. ראשון נכנס ישראלי צבר, שנאמר לו שהמסעדה משוועת למלצרים. כשנכנס יוצא אתיופיה - נאמר לו שהמסעדה לא מחפשת עבודה. התוצאה הייתה זהה במסעדה נוספת. בבאר שבע, מסעדה סירבה להעסיק ערבי בטענה שאין ביקוש לעובדים, אבל כשישראלי צבר התקשר לפתע התפנה מקום.

"המסר הוא אחד: שאתה לא באמת שווה", אומר ישראל אברהם, ישראלי יוצא אתיופיה. "למרות שהלכת ונלחמת ושירתת בצבא, מנפצים את הבועה שאנחנו אנשים נורמטיבים", הוא מוסיף. כשליש מהערבים בישראל חשים אפליה כשהם מחפשים מקום עבודה וגם המעסיקים טוענים שהעובדים האחרים שלהם לא ירגישו בנוח עם העסקת ערבים.