בשנה הבאה: ניתן יהיה לרשום בני 3 לגנים פרטיים

משרד החינוך חוזר בו מהחלטתו, ומדגיש כי "בשלב הראשון, המשרד לא יפעיל במסגרת יישום החוק אמצעי אכיפה, במטרה לאפשר למסגרות הגן הפרטיות ללא רישוי להשלים את הליך יישום החוק"

ארכיון (חדשות 2)

אחרי שבשבוע שעבר הודיע משרד החינוך כי אין לרשום ילדים בגילאי 3 לגנים פרטיים - היום (ראשון) הוא חוזר בו. "החל משנת הלימודים הבאה, תשע"ו, ייכנס לתוקפו חוק חינוך חובה חינם לגילאי 3-4", נמסר בהודעת המשרד. "ילדים בגילאים אלה יזכו לפיקוח על מסגרת הגן הציבורי או הפרטי שהינו בעל רישיון הפעלה. הפיקוח יכלול מענה פדגוגי, בריאותי ובטיחותי. בשלב הראשון, המשרד לא יפעיל במסגרת יישום החוק אמצעי אכיפה, במטרה לאפשר למסגרות הגן הפרטיות ללא רישוי להשלים את הליך יישום החוק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד נאמר כי "מנתוני המשרד עולה, שבשלוש השנים ליישום הרפורמה למעלה מ-90% מהילדים בגילאי 3-4 שולבו בגני הילדים וזכו לחינוך חינם. נתוני הביקוש מעידים על הבעת אמון במערכת החינוך, וברצון ההורים לשלב את ילדיהם במערכת החינוך הציבורית".

החלטת המשרד עוררה בשבוע שעבר סערה, כשמשמעות השינוי, מלבד זאת שהורים לא יוכלו יותר להשאיר את ילדיהם בבית מעבר לגיל הזה, הייתה גם שכל המסגרות הפרטיות שרוצות להמשיך לפעול וטרם קיבלו הכרה ממשרד החינוך - היו נאלצים לעשות זאת בקרוב.

בתקופה האחרונה התעניינו הורים רבים ברישום לגנים פרטיים, במיוחד לנוכח העובדה שהמצב בחלק מהגנים הציבוריים, לפי תחושתם, אינו משביע רצון, בעיקר בכל הנוגע לצפיפות. חלק גדול מהגנים הפרטיים לגילאי 3-4 כבר קיבלו הכרה ממשרד החינוך וניתן לרשום אליהם את הילדים ולקבל החזר כספי, אך חלקם עדיין פרטיים לגמרי ובהם מסתמנת בעיה.

יצוין כי בישראל לומדים כ-140 אלף ילדים בשנתון הטרום טרום-חובה. 90% בחינוך ציבורי או בחינוך שקיבל הכרה ממשרד החינוך והיתר בגנים פרטיים שאינם מוכרים. כעת הגנים הללו יצטרכו לקבל הכרה או שיפעלו באופן לא חוקי.

סדרת חינוך

בשבועות האחרונים פרסמנו במהדורה המרכזית של חדשות 2 סדרת כתבות בנושא החינוך לגיל הרך. באחד הגנים שהוצגו בכתבה, ובו נראית גננת מענישה ילד לאחר שלא נכנס לגן עם הישמע הפעמון, משביתים ההורים את הגן במחאה על היחס המזלזל כלפי הילד.

ההורים טוענים שמתחילת השנה הם לא היו מרוצים מהתנהלות הצוות החינוכי ומהגישה החינוכית הקשיחה כלפי הילדים, ודורשים שהמצב יתוקן. הם גם מוחים על הקלות שבה מתקבלות סייעות לעבודה.

המטפלת ממעון היום בדרום, שתועדה אומרת לילדה שהיא צריכה דיאטה במקום גלידה עדיין בתפקידה, על אף האמירות הקשות והחמורות. במשרד הכלכלה אומרים שהנושא בבדיקה. לפי שעה האם עדיין יושבת בבית עם הילד, מאחר ואין להם מסגרת אחרת בסביבה שניתן לשלוח אותו אליה.