סייעות הגיעו, ילדים נותרו בחוץ

השבתה של שעה יצרה בלבול ובלגן: הגננות הגיעו הבוקר בתשע אך הסייעות אמורות היו לעבוד כרגיל. למרות זאת סייעות הודיעו הבוקר להורים שלא יוכלו לקבל את הילדים. "למה אנחנו צריכים להיענש?", תהו ההורים

החלטת הסתדרות המורים להשבית היום (ה') למשך שעה את גני הילדים בכל הארץ, בעקבות הצתת גן הילדים במושב חלץ בדרום, עוררה בלבול רב: הורים רבים דיווחו לחדשות 2 כי לא ידעו מתי להביא הילדים לגנים ולצאת ליום העבודה. באחד הגנים בתל אביב בהם ביקרנו הבוקר קיבלה הסייעת את הילדים כבר בשמונה בבוקר בסיוע הורים מתנדבים, אך במקומות אחרים בארץ התקבלו דיווחים על ילדים שלא התקבלו בגנים על ידי הסייעות. בשעה 09:00 בבוקר הגיעו הגננות ושחררו את ההורים לשוב לעבודתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בגן "שקד" בתל אביב התקבצו הבוקר הורים רבים לקראת השעה שמונה בבוקר וניסו להבין יחד כיצד לפעול. בהחלטה משותפת שהתקבלה כבר אמש, ובהתאם להנחיית מרכז השלטון המקומי, נשארו מספר הורים להשגיח על הילדים יחד עם הסייעת - עד להגעת הגננות. ההורים התלוננו על הבלבול הרב ועל כך שנאלצו להפסיד שעות עבודה יקרות.

הייתי צריכה לוותר על העבודה כדי להגיע", סיפרה אחת האמהות שהגיע הבוקר לגן ונאלצה להישאר כדי להשגיח על הילדים. "אני לא חושבת שאנחנו צריכים להיענש על המקרה, יש דרכים אחרות להביע מחאה", אמרה הבוקר.

אלי, אב מיישוב בצפון, סיפר לחדשות 2 Online כי לקח את בנו לגן, אך הסייעת שהגיעה למקום לא הסכימה לקבל את הילדים. לדבריו, "למרות הודעת השלטון המקומי, בשיחה עם הגננת נאמר כי הגן ייפתח רק אם יהיה הורה שיהיה עם הסייעת, מה שאסור על-פי חוק".

אם נוספת אמרה לחדשות 2 Online כי קיבלה הודעות ומסרים סותרים מצוות הגן: "התקשרתי הבוקר לסייעת בגן הילדים והיא אמרה לי שאפשר להביא את הילדים מ-8:30. אחרי כמה דקות היא התקשרה ואמרה שרק בתשע, כי אסור להם לקבל את הילדים לבד". "לא ברור העניין הזה", הוסיפה האם.

"הגננת אמרה שההנחיה היא לפתוח את הגן בתשע, וברשות המקומית אמרו שהסייעות מגיעות כרגיל בשעה שמונה", אמר אורן, אב מאזור המרכז. "לא ברור לנו מה לעשות, ההורים צריכים לדעת על הבוקר מה לעשות עם הילדים", הוסיף הורה מודאג אחר. "נאמר לנו שעל פי ההנחיות הגנים ייפתחו רק בשעה תשע ולא לפני כן, ברשות המקומית לעומת זאת אמרו לנו במפורש שהסייעות מגיעות כמו בכל יום".

"הגננת אמרה שגם אם יגיע הורה לעזור לסייעות, גם אז אסור לה לפתוח את הגן", הדגיש ההורה. "אמרו לנו להתקשר לגן ולברר, אבל מי בדיוק יענה שם בבוקר?". הורה נוסף מהשרון סיפר כי קיבל תשובות דומה - הגננת אמרה להורים לא להגיע בשעה שמונה, בעוד ברשות המקומית אמרו להורים שהגן ייפתח על ידי הסייעות.

מרכז השלטון המקומי הודיע אתמול כי "סייעות הגנים יגיעו לגנים כרגיל וכי ניתן להפעיל את הגן כבשגרה בסיוע הורה". בהודעה נכתב כי מארגני השביתה - הסתדרות המורים - "לא נועצו עם מרכז השלטון המקומי, אך נמשיך ונפעל לרווחת כלל התושבים ולקהילת ההורים". במשרד החינוך הדגישו כי בחינוך המיוחד לא יהיו שיבושים.

הגרסאות חלוקות -וההורים מבולבלים (רויטרס)

אתמול הורים רבים הביעו זעם מההשבתה, מכיוון שיאלצו ככל הנראה לאחר לעבודה. רק השבוע חזרו תלמידי הגנים ובתי הספר מחופשת החגים, וההורים, שסוף סוף חזרו לשגרה העבודה, מתחו ביקורת חריפה על הסתדרות המורים.

"אחרי חופש גדול של חודשיים, חודש של חגים צמוד - עוד החלטה מיותרת שפוגעת ביום עבודתנו זו חוצפה", אמר לחדשות 2 Online אב לילדה בגן עירוני מהשרון. "האלימות נגד הגננת מהדרום מקוממת, אבל קבלת החלטה שמרגיזה עוד יותר הורים בכל הארץ היא טעות. יש רשויות חוק שמתפקידן לטפל במקרים כאלה ולדאוג לביטחונן של הגננות".

גיא, אב לשתי בנות מאשדוד, תקף גם הוא את ההחלטה להשבית את כל הגנים בגלל מעשה האלימות במושב חלץ. "למה הורים מכל הארץ צריכים לשלם את המחיר של שריפת הגן בידי זוג הורים אחד שעשה מעשה נפשע", אמר. "אני בטוח שכולם מזועזעים, אבל עם כל הכבוד פגיעה בשגרה של כל המדינה לא תעזור - רק ענישה קשה במיוחד של אותם הורים".