מילון הסמארטפון: איך עונים לשיחה נכנסת בעברית תקנית?

בשנים האחרונות הפך עם ישראל מעם הספר לעם הסמארטפון. גם באקדמיה ללשון עברית לא נותרו אדישים - ובחרו להבהיר לציבור המסמסים ומורידי האפליקציות איך נכון לבטא את הפעולות הנפוצות לשימוש בטלפונים החכמים בעברית תקנית

סמאטרפון - גרסת אליעזר בן יהודה (יח"צ)

אם גם אתם "מחליקים" את האצבע כדי לענות לשיחה המתקבלת בסמאטרפון שלכם, כדאי שתחשבו על זה שוב: האקדמיה ללשון עברית מציעה מגוון של מילים חדשות - ותקניות - שנועדו לבטא את הפעולות היומיומיות שרבים מאיתנו עושים בהקשר של הטלפונים החכמים שברשותנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הצעת מכון התקנים בשיתוף האקדמיה ללשון העברית שפורסמה הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות", בכל פעם שאנו עונים לטלפון הסלולרי באמצעות הזזה חטופה של האצבע משמאל לימין - עלינו להתנסח נכון ולומר שבעצם מדובר ב"החלקה".

אם בחרתם להזיז יישום (אפליקציה) ממקום אחד לאחר על מסך הטלפון החכם שלכם או לחצתם על תמונה וגררתם אותה, עשיתם פעולה של "לטיפה" שפירושה: נגיעה, גרירה מהירה ושחרור של האובייקט ש"הוחזק" על ידי האצבע שלכם.

הזזת האצבע או כמה מהאצבעות ימינה או שמאלה נקראת "צידוד". נקישה קצרה על אובייקט במכשיר החכם שלכם היא פשוט "טפיחה" ואילו "נגיעה" - מילה נפוצה בהקשר של מכשירים שאין להם מערכת של מקשים, היא למעשה טפיחה שנמשכת זמן ארוך יותר.