משנה הבאה: חובה לשלוח ילדים מגיל 3 למסגרות חינוכיות

הרחבת חוק חינוך חובה תיכנס לתוקף החל משנת הלימודים הקרובה, ותחייב את הגנים הפרטיים לקבל הכרה ממשרד החינוך. מה צריכים ההורים לדעת? זה הזמן לעשות שיעורי בית

משנת הלימודים הבאה ייכנס לתוקף חוק חינוך חובה לגילאי 3-4. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משמעות השינוי, מלבד זאת שהורים לא יוכלו יותר להשאיר את ילדיהם בבית מעבר לגיל הזה, היא גם שכל המסגרות הפרטיות שרוצות להמשיך לפעול וטרם קיבלו הכרה ממשרד החינוך - ייאלצו לעשות זאת בקרוב.

בתקופה האחרונה מתעניינים הורים רבים ברישום לגנים פרטיים, במיוחד לאור העובדה שהמצב בחלק מהגנים הציבוריים, לפי תחושתם, אינו משביע רצון, בעיקר בכל הנוגע לצפיפות. חלק גדול מהגנים הפרטיים לגילאי 3-4 כבר קיבלו הכרה ממשרד החינוך וניתן לרשום אליהם את הילדים ולקבל החזר כספי, אך חלקם עדיין פרטיים לגמרי ובהם מסתמנת בעיה.

בהתאם לשינוי יהיה על הגנים הללו לעבור בחודשים הקרובים הליך הכרה מזורז, ולקבל סמל מוסד  - אחרת פעילותם תהפוך למעשה לבלתי חוקית. מבחינת ההורים, המשמעות היא שהם צריכים לוודא עם הגן שאליו הם רושמים את הילדים אם הוא קיבל הכרה על ידי משרד החינוך.

יצוין כי בישראל לומדים כ-140,000 ילדים בשנתון הטרום טרום-חובה. 90% בחינוך ציבורי או בחינוך שקיבל הכרה ממשרד החינוך והיתר בגנים פרטיים שלא מוכרים. כעת הגנים הללו יצטרכו לקבל הכרה או שיפעלו באופן לא חוקי.

סדרת חינוך

בשבוע האחרון פרסמנו במהדורה המרכזית של חדשות 2 סדרת כתבות בנושא החינוך לגיל הרך. באחד הגנים שהוצגו בכתבה, ובו נראית גננת מענישה ילד לאחר שלא נכנס לגן עם הישמע הפעמון, משביתים ההורים את הגן במחאה על היחס המזלזל כלפי הילד. ההורים טוענים שמתחילת השנה הם לא היו מרוצים מהתנהלות הצוות החינוכי ומהגישה החינוכית הקשיחה כלפי הילדים, ודורשים שהמצב יתוקן. הם גם מוחים על הקלות שבה מתקבלות סייעות לעבודה.

המטפלת ממעון היום בדרום, שתועדה אומרת לילדה שהיא צריכה דיאטה במקום גלידה עדיין בתפקידה, על אף האמירות הקשות והחמורות. במשרד הכלכלה אומרים שהנושא בבדיקה. לפי שעה האם עדיין יושבת בבית עם הילד, מאחר ואין להם מסגרת אחרת בסביבה שניתן לשלוח אותו אליה.