תלמיד הסובל מניוון שרירים: "רוצה להגיע לכל מקום - ופשוט לא יכול"

ראזי, תלמיד כיתה ח' מבית ג'אן הסובל ממחלת ניוון שרירים, מתקשה להגיע לבית הספר בשל בעיית נגישות ונאלץ להישאר כל היום במחסן שהוסב לכיתה. "אני מרגיש נורא בגלל שאני לא יכול להגיע לכיתה", אמר. "אני רוצה להגיע גם לספריה ולחדר המחשבים". המועצה המקומית: ממתינים לתקציב ממשרד החינוך

ראזי, תלמיד כיתה ח' מבית ג'אן, שסובל ממחלת ניוון שרירים, נמצא כל היום במחסן שהוסב לכיתה או במסדרון בית הספר - משום שאלו המקומות היחידים בבית הספר שניתן להגיע אליהם עם כסא גלגלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראזי מעולם לא ראה את הספרייה, את חדר המחשבים או את רחבת המשחקים בשל חוסר הנגישות אליהם. את דרכו לבית הספר, עושה ראזי בכל בוקר דרך מגרש הכדורגל והמכוניות החונות - בכניסה האחורית לבית הספר. בסוף הוא מגיע לכיתה - שהיא בעצם המחסן של אולם הספורט.

"אנחנו נמצאים בסמוך לאולם הספורט, והכיתה היא המחסן של אולם הספורט שהפך לכיתה זמנית", אומר ג'אמל דחרוג', אביו של ראזי. "אומרים שזה זמני, אבל ככה זה כבר שנה שנייה ברציפות - וכלום לא זז", אמר.

"אני רוצה שיעבירו את הכיתה", מספר ראזי בעצב, "אני רוצה להגיע לחדר המחשבים ואי אפשר. ומה אתה מרגיש כשאתה לא יכול להגיע? מוחרם".

בראש רשימת הזכאים לבגרות - ורמפה לנגישות אינה קיימת

המצב כך כבר שנתיים. ראזי בכיתה (חדשות 2)
רק בשבוע שעבר הוצב בית הספר המקיף בבית ג'אן בראש רשימת הזכאים לבגרות בישראל. המנהלים שהתפארו בתכניות הלימוד הייחודיות הבטיחו כבר מזמן לבנות רמפת נגישות, אבל דבר לא נעשה והכיתה של ראזי נשארה במחסן אולם הספורט.

"יש הורים שאמרו 'הבן שלי לא צריך לסבול בגלל ראזי'", מציינת סנאע אמו. "זה מאוד מרגש לשמוע שאמא אומרת שהיא לא מוכנה לסבול בגללו. למה? גם בני סובל, לא רק הם. גם הוא סובל וזה המצב שלו היום".

בשנתיים האחרונות פנו הוריו של ראזי לכל הגורמים - ממשרד החינוך דרך הרשות המקומית, נציבות שוויון הזכויות במשרד המשפטים ואפילו לוועדות התכנון והבנייה - אך דבר לא התקדם. "אתה המנהל כבר שנה שנייה", אמר אביו של ראזי למנהל בית הספר, "אני רוצה לשאול מאיפה ראזי נכנס, איך הוא מגיע. ראזי כבר שנתיים פונה בצנרת המקובלת ושום דבר לא קורה".

מהמועצה המקומית בית ג'אן נמסר בתגובה כי "מדובר בכיתת לימודים מכובדת ברמה טובה ונגישה לנכים, וכי תכניות נוספות הוגשו למשרד החינוך והם ממתינים שיתוקצבו.

במשרד החינוך אמרו כי הפניה מהמועצה המקומית הגיעה רק באחרונה ובהתאם יועבר התקציב כשבשלב הראשון יצא לדרך תכנון שכבר תוקצב ב-50 אלף שקלים.