חיילות המשרתות בפיקוד העורף טוענות: "מותקפות בבתי ספר ביישובים ערביים"

במסגרת תפקידן, מגיעות החיילות גם לבתי ספר המשתייכים למגזר הערבי. אלא ששם, כך לטענתן, הן נתקלות באירועים חוזרים ונשנים של אלימות פיזית ומילולית כלפיהן. "המורים שם כמעט לא מגיבים",סיפרו בני משפחה של אחת מהן. צה"ל: "כל מקרה חריג מטופל על ידי המפקדים ברצינות הראויה"

שירות מסוכן. אילוסטרציה (מאור רוזנשטיין)

"זורקים אבן, מקללים וצועקים 'איטבח אל-יהוד". כחלק מפעילות פיקוד העורף, מגיעות חיילות שמשרתות כמדריכות לשעת חירום בין היתר לבתי ספר ערביים בכפרים בצפון - כדי להכין אותם לאפשרות של מלחמה. אלא שמתברר שבחלק מהמקרים הן נתקלות, לטענתן, באלימות ובקללות מצד התלמידים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החיילות, שמשרתות במחוז צפון בפיקוד העורף ומעבירות הדרכה על מקלטים, אזעקות, רעידות אדמה, ערכות מגן ושאר מצבי חירום - נתקלות בתופעות הללו, ופנייה למפקדיהן, לטענתן, לא עזרה. באחד המקרים, על אחת מהן זרקו אבן ועל אחרת בקבוק ריק.

"המורים שם כמעט לא מגיבים",סיפרו בני משפחה של אחת מהן בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "לפעמים הם מתעלמים וחלקם מענישים. בצה"ל לא נתנו להן פתרון וזה פשוט מפחיד. הן לא יכולות להמשיך". לטענת בני המשפחה, מפקדי החיילות ציינו בפניהן כי "אין מה לעשות בנושא".

החיילות אומרות כי המצב כעת נפיץ - ורק כשיקרה משהו ישונו הנהלים. "הן התלוננו בפני הקצינים ואף בפני סגן מפקד לקצינים ואפילו לסגן מפקד מחוז בשיחות חתך בפיקוד הראשי לפני כמה חודשים. אבל אין מענה", סיפרו בני משפחה של חיילת אחרת.

גם חיילות שהשתחררו לאחרונה מהתפקיד במחוז העלו את אותם קשיים - וציינו כי המצב חייב להיפסק. מעדויות נוספות עולה כי תלמידים ציירו דגלי פלסטין בשיעור נגדן וכי יש מורים שלא מוכנים לתרגם את ההוראות שלהן כי "מדינת ישראל אחראית לירי". באחד המקרים, כך עולה מהעדויות, בעת שחיילת התלוננה בפני הקצין שלה כי זרקו עליה אבן בשיעור - היא נענתה בתשובה: "אין מה לעשות".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מערך הדרכת האוכלוסייה לשעת חירום פועל בכל רחבי הארץ על מנת להכין את כלל אזרחי ישראל לשעת חירום. במערך מקפידים על קיום נהלים שמטרתם לשמור שמדריכות אלה אינן נשלחות למקומות בהן קיימת סכנה לשלומן. כל מקרה חריג מטופל על ידי המפקדים ברצינות הראויה."