סערה בטקס יום הזיכרון: "מקווה שתמותו"

שיר שכתב בוב דילן הוקרא במכללת אורנים, וסטודנטים רבים זעמו על מילות השיר שמייחלות למות הגנרלים. "לא הגיוני שהדברים ייאמרו בטקס, ללא קשר לדעה פוליטית", זעמה אחת הסטודנטיות. אגודת הסטודנטים ניסתה להרגיע את הרוחות: "השיר הוא זעקה כנגד מלחמות ואינו קורא לאלימות". נשיאת המכללה: "השיר לא פוגע בזכר החללים"

אילוסטרציה (רויטרס)

סערה בטקס לציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל: אירוע שהתקיים אתמול (שלישי) במכללת אורנים עורר את זעמם של סטודנטים רבים בעקבות אמירות שנויות במחלוקת שנשמעו במהלכו. את עיקר הזעם הצית טקסט של הזמר בוב דילן שהוקרא במהלך הטקס. הטקסט, שקרוי בעברית "אדוני המלחמה", תורגם על ידי יהונתן גפן והקראתו פגעה ברגשותיהם של סטודנטים שנכחו בטקס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מילות השיר שנכתב ב-1963 מכילות ביקורת נוקבת על מלחמות וגנרלים. בשיר נאמר, בין השאר, "אתם אדוני המלחמה שרוצים להרוס את העולם... הרגתם את ילדיי שעוד לא נולדו", וגם "שום אלוהים שראה אתכם לא ייתן לכם מחילה ואני מקווה שתמותו - כן אני מקווה שתמותו בקרוב - וכמה שתמותו יותר מהר ככה יהיה לי יותר טוב. אנחנו נכבד את זכרכם בדקת דומיה ובראשים מורדים ולא נזוז מהקבר שלכם עד שנהיה בטוחים שאתם מתים".

בעקבות תלונות מרובות, כך פורסם לראשונה באתר ניוז חיפה והקריות.נט, על הבחירה השנויה במחלוקת, פרסמו נציגי אגודת הסטודנטים של המכללה, שהפיקו את הטקס, הבהרה בעמוד הפייסבוק השייך לאגודה. לטענת האגודה, הטקסט שנבחר "מייצג עמדה אנטי מלחמתית ואינו קורא לאלימות, מפלגתיות או הסתה".

מחבר השיר, בוב דילן (רויטרס)

"מתביישת ומאוכזבת ללמוד במכללה הזו"

בשיחה עם חדשות 2 Online אמרה סטודנטית שנכחה בטקס כי היא וחבריה הזדעזעו מהדברים. "לא הגיוני שהציטוטים שהובאו ייאמרו בטקס יום הזיכרון, ללא כל קשר לדעה פוליטית", אמרה. הסטודנטית הוסיפה כי היא "מתביישת ומאוכזבת ללמוד במכללה, שבתור מוסד המכשיר סטודנטים להיות מורי העתיד נאמרים בו דברים מסוג זה שלא מכבדים אף גורם".

גם שירת התקווה בטקס לא עברה בשלום: לדברי הסטודנטית, דילגו על בית מההמנון ו"לדעתי זה לא היה בתום לב - מערכת השמע לא עבדה ולכן לא יכלו לנגן את ההמנון, ולפיכך העדיפו לוותר על הקטע של נפש יהודי הומיה". בהנהלה אמרו לסטודנטים בתגובה לטענות כי הם עומדים מאחורי הדברים שנאמרו במהלך הטקס.

אגודת הסטודנטים בממכלה ניסתה להרגיע את הרוחות בפוסט שנכתב לאחר הטקס: "האגודה רואה לנכון לציין כי השיר מבטא את רחשי לבם של חלקים נרחבים בחברה הישראלית ובכלל, והינו לגיטימי מטבעו. אל לנו לפרש אותו בצורה שעלולה להשתמע כעוינת, אלימה, פרובוקטיבית לשם הפרובוקציה, או אפילו כאמירה כאנטי ממסדית. השיר אינו פונה לאף קבוצה בחברה הישראלית באופן ספציפי, גלוי או סמוי - לא חיילי צה"ל, לא מפלגה כזו או אחרת, לא אנשי ציבור וכו'".

האגודה: "השיר הינו זעקה כנגד מלחמות"

"האגודה מתנצלת בפני אלו שנפגעו ממילות השיר אך מדגישה שוב כי השיר הינו זעקה כנגד מלחמות באשר הן, ואין הוא מבטא או נועד להפגין זלזול ברגשות", הוסיפו. "אנו רואים לנכון לשוב ולציין כי לעניות דעתנו אין זו זכותה של אף קבוצה בחברה הישראלית לנכס לעצמה באופן מוחלט ובלעדי את הכאב או זיכרון הנופלים, וכי קיימת יותר מדרך אחת להנציח ולהזכיר". באגודה טענו כי מספר משפחות שכולות שנכחו בטקס הגיבו בחיוב לתכניו. סטודנטים רבים, עם זאת, טענו בתגובה לדברי האגודה כי מילות השיר הן אלימות ופוגעניות.

פרופ' יערה בר-און, נשיאת מכללת אורנים, הגיבה בשיחה עם חדשות 2 Online על הסערה שעורר הטקס. "אגודת הסטודנטים מזה שנים רבות מנהלת את הטקס, אנחנו נותנים להם חופש לעצב אותו כרצונם", אמרה. "הטקס אתמול היה מאוד מרגש אבל מעורר מחלוקת, בעיקר בגלל האופן שבו התפרש שיר אחד של בוב דילן. השיר לא פוגע בזכר חללי המלחמות - הוא מדבר בשם החיילים ומתריס כנגד מי ששלח אותם למלחמה. אפשר להתווכח על פרשנות לשיר והאם הוא בוטה או מתאים לטקס ממלכתי, אבל זה יתברר בתהליך חינוכי פנימי כאשר יובאו כל הנימוקים לכאן ולכאן".

במכללה אמרו בתגובה: "אגודת הסטודנטים של אורנים ארגנה והפיקה גם השנה, כמדי שנה, את טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות איבה, והנהלת המכללה שומרת על חופש הביטוי ואינה מצנזרת את האגודה. לאור החשיבות הרבה של יום קשה וחשוב זה עבור כולנו נפיק ביחד את התובנות החינוכיות והערכיות הנדרשות בשיח פתוח המאפשר לכולם ביטוי והתדיינות מוגנת. במסגרת זו נבין את הצורך במציאת איזון בין הרצון לעצב טקס משמעותי באופן יצירתי לבין ההכרח בשמירה על זכות ציבור האבלים לציין יום זה ללא תחושת פגיעה בזכר הנופלים".