התינוקת שננטשה צפויה לנדוד בין משפחות

אוסאנה בת היומיים, שהושארה על מפתן דלת במזרח העיר, שוהה בבית החולים במצב טוב. בקרוב תעבור ל"משפחת קלט", ורק בהמשך יתחיל הליך אימוץ במשפחה קבועה. כל זאת, כמובן, אם הוריה לא יתחרטו ויבקשו אותה חזרה

לתינוקת בת היומיים שננטשה אתמול בירושלים צפויים כנראה חיים לא פשוטים. בימים הקרובים, לאחר שתשוחרר מבית החולים, היא תועבר לידי "משפחת קלט", משפחה שתתנדב לטפל בה עד שיתברר המקרה. במקביל, ינסו החוקרים לאתר את הוריה, ואם לא תשוב אליהם היא צפויה להמשיך בהליך למציאת משפחה שתאמץ אותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התינוקת נמצאה אתמול ברחוב הנביאים בירושלים, עם פתק בו כתוב בערבית: "זאת התינוקת שלי אוסאנה, שימרו עליה". אורנה הירשפלד, מנהלת השירות למען הילד במשרד הרווחה והשירותים החברתיים, סיפרה היום לחדשות 2 באינטרנט כי היא "נבדקה מבחינה רפואית, ובית החולים מדווח שמצבה טוב", אמרה. "היא צפויה להשתחרר מבית החולים בימים הקרובים".

במקרים כאלה, מספרת הירשפלד, הגורם הראשון שבודק ומחפש את ההורה זו המשטרה. במקביל, התינוק הנטוש עובר למשפחת קלט. "מדובר במשפחה שערוכה לקלוט ילד או תינוק מהיום למחר לתקופות קצרות, עד שמגיעים לפיתרון הנכון והמתאים עבור הילד", הסבירה הירשפלד. "אלו משפחות שנמצאות בקשר רציף עם משרד הרווחה ועוברות הכשרה לנושא".

רק אם ההורים לא יימצאו, או יאמרו שהם לא יכולים לטפל בילדה - רק אז היא תועבר לתהליך אימוץ. "יש מאגר של משפחות שעברו תהליך והכשרה לאימוץ, שבהינתן כל התנאים יקלטו את הילדה לאחר תקופה מסוימת", אומרת הירשפלד. "כמובן שזה תלוי בחקירת המשטרה ובהסדרה של התהליך המשפטי".

במשרד הרווחה אומרים כי לא מדובר בתופעה רווחת בישראל. "זה מקרה מאוד נדיר שתינוקת ננטשת בצורה כזו - יש אולי מקרה אחד בשנה", אמרה הירשפלד.

"זאת התינוקת שלי, שימרו עליה"

"נטישה של תינוק במצב כזה מבטא מצוקה מאוד קשה של האם או ההורים - תחושה של חוסר מוצא", ציינה הירשפלד. "הדרך שבה התינוקת ננטשה מעיד על מסר - 'קחו את הילדה ותטפלו בה היטב'".

"חשוב לומר שייש דרך אחרת - כאשר אישה יולדת והיא מרגישה שאינה יכולה לגדל אותו מכל מיני סיבות - היא יכולה למסור את הילד לאימוץ", מוסיפה הירשפלד.

 

"לא נוכל לקבל את המתנה", נסייבי (חדשות 2)

התינוקת נמצאה בכניסה לביתו של תושב ירושלים נסייבי כשלצידה פתק בערבית ועליו הכיתוב: "זאת התינוקת שלי אוסאנה, שימרו עליה". צוותי מד"א שהגיעו למקום פינו את התינוקת לבית החולים, כשחבל הטבור עדיין היה מחובר לגופה כעדות לזמן הקצר שחלף מאז לידתה.

פאדי באדרנה, פרמדיק מד"א שהיה מהראשונים להגיע לזירה, סיפר על הרגעים הראשונים שלאחר מציאת התינוקת. "כשהגענו למקום מצאנו את הפעוטה, היא בכתה ולידה היתה שקית עם טיטולים ובקבוק חלב", שחזר הפרמדיק. "התינוקת הייתה מחוברת לחבל הטבור. עשינו לה בדיקות בריאותיות ראשוניות, והיא הייתה במצב בריאותי כללי טוב, עם מדדים תקינים".