שירותי הדת יתייקרו: "גועל נפש, זו כפייה"

בעוד חודש יעלו מחירי שירותי הדת, כגון אגרת נישואין, גירושין, טבילה במקווה ולוויה. במשרד לשירותי דת מסבירים כי מדובר בעדכון מחירים לאור עליית המדד, אבל ההחלטה כבר מעוררת זעם: "זה גועל נפש, רק אתמול קראנו על סכומי העתק של משכורות הרבנים", אמר ח"כ כבל, שהתחייב לפעול לפיקוח על מחירי שירותי הדת

הולכים לרבנות? עכשיו זה יעלה לכם יותר: המשרד לשירותי דת יעלה בעוד חודש את אגרת הנישואין, התשלום על טבילה במקווה, שירותי הכשרות ושירותי בתי הלוויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי הדיווח בגלי צה"ל, ההעלאה נובעת מעדכון תעריפי האגרות ומהצמדה למדד. שר האוצר והשר לענייני דתות חתמו על עדכון תעריפי האגרות על שירותי דת, שייקר בשיעור של כ-30% את השירותים.

העלייה המשמעותית ביותר היא באגרת רישום הנישואין, שתתייקר מ-600 שקלים ל-775 שקלים. תעריפי הכשרות יתייקרו בכ-25%, וגם שירותי בתי ההלוויית. מחיר השימוש במקוואות יעלה בכמעט 50%.

"אין תחרות בשוק, זו כפייה". ח"כ כבל (פייסבוק)

"מדובר במונופול ובכפייה"

ח"כ איתן כבל (העבודה) מחה על ההחלטה: "זה גועל נפש. הם גם מכריחים את האנשים להשתמש בשירותים שלהם, וגם מעלים את המחירים. מהלידה ועד המוות, הדת מלווה אותנו לאורך כל הדרך, ובפירוש מדובר במונופול, שאי אפשר להקים מולו תחרות. תמיד מתרצים את ההתייקרות בעליית המדד והשממד, אבל זו לא הנקודה - מדובר בכפייה".

"רק אתמול קראנו על סכומי העתק של המשכורות של הרבנים הראשיים. אנחנו מוצאים את עצמנו - רוב אזרחי ישראל - מחויבים לקחת את השירותים האלה: אין אפשרות לבחור ללכת לרב אחר, אין תחרות בשוק. יש כאן הכתבה ברורה וחד משמעית, וזו פגיעה קשה בציבור", הוסיף ח"כ כבל, שהתחייב לעסוק בפיקוח על מחירי קבלת שירותי הדת.

"למרות הכל, רוב אזרחי מדינת ישראל היהודים רוצים - ולא בכפייה - להתחתן או להתגרש חס וחלילה, למצוא את עצמם בבוא הזמן בבית הקברות, ולעשות זאת באופן אורתודוקסי. אי אפשר לכפות את השירותים האלה וגם לקבוע את המחיר", הסביר ח"כ כבל.

"האזרח כבר משלם מספיק מיסים". הרב אמסלם (חדשות 2)

הרב חיים אמסלם, יו"ר תנועת עם שלם שכיהן כח"כ בכנסת הקודמת, מחה גם הוא על ההחלטה: "הדבר צורם במיוחד לאור עלות שכר הרבנים הגבוהה והמטורפת, שפורסמה אתמול, גבוהה ומטורפת. יום אחרי הדיווח על משכורות העתק, מתפרסם שגם שירותי הדת מתייקרים. האזרח הישראלי משלם מספיק מיסים, על מנת לפחות שלא יחוש עוגמה כזו מצד שירותי הדת". 

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: "המשרד לשירותי דת יעלה בקרוב את האגרות השונות, ביניהן אגרת הנישואין והטבילה במקווה. העלאה זו בהתאם לעליית מחירים והצמדה למדד ושינויים שונים שחלו מאז עודכן התעריף בשנת 2003".