לקראת פתיחת שנת הלימודים: כיצד ייאבקו בתי הספר בסמארטפונים?

שנת הלימודים עומדת להיפתח בעוד כשבוע וחצי, והדור הצעיר, המכור לטלפון החכם - מגיע עם הצעצועים החדשים לכיתות הלימוד. במשרד החינוך ובבתי הספר הכריזו על מלחמה בתופעה בניסיון להבין מהו המינון הנכון של שימוש בטלפון הסלולרי

סלולר לתלמידים - כן או לא? שבוע וחצי לפני החזרה ללימודים ומשרד החינוך טרם גיבש הנחיות לגבי שימוש בטלפונים ניידים בבתי הספר. מדובר בסוגיה שהובילה לאינספור ויכוחים בין הצוות החינוכי לילדים והוריהם לארוך השנים האחרונות. אם בעבר המורים היו מזהירים ומחרימים - כיום זו אינה אופציה עבורם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בבית הספר "שפות ותרבויות" בפסגת זאב בירושלים נפרדים התלמידים מדי בוקר מהטלפון הסלולרי עם הכניסה למקום. מדובר אמנם בפרידה כואבת עבור הילדים, אך הם מבינים כי זה רק לטובתם. בשנים האחרונות הגיעה הנהלת בית הספר למסקנה שפשוט אין ברירה: כשהטלפונים הניידים צמודים לילדים הם מתפתים להסתכל בהם בזמן השיעורים, ובהפסקות בכלל אין סיכוי לגרום להם להוריד את העיניים מהמסך. הפתרון שנמצא - הטלפונים יהיו כל היום במזכירות בית הספר.

"בהתחלה זה היה מאוד קשה", סיפרה מנהלת בית הספר, מרים נילי. "הם כעסו וטענו כי אין חופש ודמוקרטיה. הם אמרו שהמכשיר שלהם והם שילמו עליו. בשנים האחרונות יש לנו הסכמה טובה עם הילדים שזה חשוב גם להם".

הילדים דבוקים למסך, איך יתמודדו המורים? (יוטיוב)

בבית הספר "עתידים" בהוד השרון המורים והתלמידים עדיין מחפשים את 'דרך המלך' בשאלה הסבוכה, ומנסים להבין מהו המינון הנכון של שימוש בטלפון סלולרי בבית הספר. זו הסיבה שהתלמידים יזמו ניסוי לפני היציאה לחופש הגדול ומרצונם החופשי ויתרו על הטלפון למשך יומיים שלמים.

על פי המלצות משרד החינוך, על בית הספר לקבוע אזורים מוגדרים לשימוש בסלולרי, לאסור את השימוש בטלפון חכם בזמן שיעורים ופעילות חינוכית. כמו כן ממליץ המשרד כי בתי הספר יתקינו יותר טלפונים ציבוריים בשטחם.