ללא הכשרה: סייעות מתקבלות לגנים

ההורים שביניכם מפקידים את הילדים שלהם מדי יום בידיים של הגננות והסייעות בגנים, אבל תחקיר של חדשות 2 חושף את הקלות הבלתי נסבלת שבה מקבלים סייעות לעבודה, בלי הכשרה וללא ניסיון. פרק ראשון בסדרת הכתבות "מי שומר על ילדי הגן?"

איזו הכשרה יש לדעתכם למי שמטפל בילדים שלכם בגן או בצהרון? שלחנו את יעל אוסטרייכר, תחקירנית בחברת החדשות, לנסות להתקבל לעבודה בגני הילדים ובצהרונים שפועלים מתוכם. המראיינות בעיריות או בחברות שמפעילות את הצהרונים לא הוטרדו מזה שאין לה שום ניסיון. זה בסדר, היא תרכוש אותו על גב הילדים. פרק ראשון בסדרת כתבות, החושף דרך עדויות של גננות את הצפיפות האיומה בגנים, את הקושי של הגננות להעניק לילדים את הטיפול לו הם זקוקים ואת השיטות בהן הן נוקטות על מנת להשליט סדר בבלאגן. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לגננת המובילה בגן חייב להיות תואר והיא עובדת של משרד החינוך, אבל את הסייעות בוחרות הרשויות המקומיות, והן לא מחויבות לעבוד בשום תנאי סף כשהן נכנסות לעבודה. גם גננת של צהרון אינה מחויבת בהכשרה רשמית, למרות שהיא עושה את אותה עבודה של הגננת בשלוש השעות האחרונות של היום.

לילדים האלה אין זמן לחכות לממשלה הבאה, שכנראה גם היא לא תשים את הגיל הרך בראש סדר העדיפויות. הם אומנם יעלו בקרוב לגן טרום חובה ובהמשך גם יילכו לבית הספר, אבל החוויות מהגן יישארו איתם.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "ממשלת ישראל אימצה את המלצות ועדת טרכטנברג אך לא תיקצבה תוספת של סייעת לכל גן ילדים. נתוני הביקוש מעידים על רצון ההורים לשלב את ילדיהם במערכת החינוך הציבורית".

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "העירייה מאמינה כי המדינה אכן צריכה להוסיף סייעת, אבל ההחלטה צריכה להיות שוויונית וארצית, כך שמספר הסייעות לילד יהיה שווה ביישובים שבהם אוכלוסיות אמידות או חלשות".

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "בשלב ראשון עובדות הסייעות המתחילות רק כסייעות מחליפות, ורק לאחר שנת לימודים אחת לפחות וחוות דעת חיוביות, הן יכולות להתקבל לתפקיד סייעת קבועה".

מוויצ"ו נמסר בתגובה: "תהליך העסקתן והכשרתן של מטפלות צהרוני ויצ"ו נערך בכפוף להמלצות משרד הכלכלה, שלפיהן בתחילת ההעסקה עוברות המטפלות הכשרה מעשית בשטח בליווי רכזת פדגוגית, ולאחריו נקלטת בקורס הכשרה".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "סייעות גני הילדים משתכרות שכר מינימום ועל כן הביקוש לעבודה זו אינו מהגבוהים במשק. המיון מתבצע במהלך התקופה הראשונה לעבודתן, כאשר הן מצויות תחת פיקוח וליווי צמוד של הגננות המוסמכות".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "אגף החינוך מקפיד על תנאי קבלה מחמירים לסייעות בגני הילדים. העירייה מקפידה על פיקוח מחמיר ומעסיקה במשרה מלאה מדריכת סייעות המסיירת בגנים ומפקחת על עבודתן יום-יום".