אם חד-הורית לא קיבלה עשרות אלפי שקלים מביטוח לאומי "בגלל תקלה"

כשהביטוח הלאומי מבקש לגבות חוב, סביר להניח שהוא לא יוותר מהר. אך מה קורה כשהמצב הפוך? במשך שנתיים נלחמה אם חד-הורית לקבל קצבה לה היא זכאית, עד שבהוצאה לפועל התערבו ומתחו ביקורת: "האם סבור הביטוח הלאומי שצריך לרדוף אחריו?" הביטוח הלאומי: חלק מהתקלות נגרמו מתקשורת לקויה בין הביטוח הלאומי להוצאה לפועל

הביטוח הלאומי (חדשות 2)

במשך שנתיים שלמות ניהלה יעל (שם בדוי), אם חד-הורית לשלושה ילדים מחדרה, מאבק בביטוח הלאומי בניסיון לקבל מהמוסד עשרות אלפי שקלים - קצבאות שלא הועברו אליה. רק אתמול (ב') הסתיים "המרדף", לאחר שהועברו ליעל 43 אלף שקלים בעקבות הוראת רשם ההוצאה לפועל, שלא חסך בביקורת על התנהלות המוסד ונציגיו שאפילו לא הופיעו לדיונים.

"האם סבור המוסד לביטוח לאומי כי הזוכה ורשם ההוצאה לפועל צריכים 'לרדוף' אחריו על מנת שיואיל למלא חובתו?", כתב הרשם בהחלטתו. "התנהלות הביטוח הלאומי, המפרה ברגל גסה החלטה מפורשת שניתנה בתיק זה, חצתה לצערי כל גבול סביר".

הסיפור הזה החל לפני כשנתיים. אז, מספרת יעל, הפסיקו בביטוח הלאומי להעביר לה את הקצבה החודשית בסך 700 שקלים ללא הודעה מוקדמת. מדובר בסכום שעוקל מקצבת הנכות שמקבל בעלה לשעבר מהביטוח הלאומי, לאחר שזה נמנע מלשלם את דמי המזונות שנקבעו - 3,500 שקלים בחודש.

"מה היה קורה אם אני הייתי חייבת לביטוח הלאומי כסף?"

למרות פניות חוזרות ונשנות מצדה של יעל, לא התקבל שום הסבר מהביטוח הלאומי. במהלך התקופה פנתה יעל הן במכתבים והן באמצעות ערכאה משפטית בניסיון לקבל תשובות - אך ללא הצלחה. גם רשמי ההוצאה לפועל שהורו לנציגי הביטוח הלאומי להתייצב לדיונים נתקלו בחוסר היענות.

לפני כחמישה חודשים נדרש הביטוח הלאומי להעביר ליעל 43 אלף שקלים, אך הסכום לא הופקד. רק לפני כשבוע, לאחר שתם הזמן בו הורה הרשם לביטוח לאומי לשלם ונקבע דיון אליו זומן מנהל סניף ירושלים, נשלח מכתב מהביטוח הלאומי בבקשה לבטל את הדיון ואישור על הכוונה להפקיד את הסכום.

"הביטוח לאומי היה הגורם היחיד להימנעות העברת הכסף", מדגישה עו"ד אמירה אבו לבן, המייצגת את יעל. "במשך שנתיים אף אחד מביטוח לאומי לא טרח אפילו להתייחס לפניות שלנו. מדובר בביזיון, בהתעללות באמא לשלושה ילדים, שהכסף הזה זה האוכל שלהם".

"אני בטוחה שאם המצב היה הפוך ואני הייתי חייבת להם 43,000 שקלים - הם היו מוצאים דרך לגבות אותם", משוכנעת יעל.  

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "צר לנו לקרוא את דברי הרשם. במהלך הדיון הביטוח הלאומי הסיג על החלטת הרשם לחייב אותנו בסכום של 43 אלף שקלים, למרות זאת הרשם לא נתן החלטה בעניין ובסופו של דבר חייב את הביטוח הלאומי לשלם. 

"הביטוח הלאומי כיבד את צווי העיקול שהגיעו אליו באמצעות המדיה המגנטית. חלק מההחלטות בדבר זימון נציג הביטוח הלאומי לא הגיעו לביטוח הלאומי והייתה הסכמה לפיה באת כוחה של הזוכה תייצג את שני הצדדים. לצערנו גם התקשורת בין הביטוח הלאומי להוצאה לפועל לקויה וחלק מהתקלות נגרמו בשל כך".