שר החינוך בכנס לקראת פתיחת שנת הלימודים: אנחנו מייצרים עולם חלול

אחרי ביטול המיצ"ב והרפורמות בבחינות הבגרות, השתתף שר החינוך פירון בכנס היערכות לקראת החזרה לשנת הלימודים. "אפשר וצריך לעצור ולשאול מה קרה לנו כחברה. הפכנו לחברה תחרותית, שמקדשת יותר מדי את החומר", הלין פירון

שר החינוך שי פירון מותח הבוקר ביקורת חריפה על המגמות בחברה הישראלית שמחלחלות לדבריו למערכת החינוך בשנים האחרונות. "אפשר וצריך לעצור ולשאול מה קרה לנו כחברה", הדגיש פירון בכנס היערכות ארצי לקראת פתיחת שנת הלימודים שמתקיים ברעננה. את האירוע העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הפכנו לחברה תחרותית, שמקדשת יותר מדי את החומר, שמקדישה פחות לחלש ולמי שזקוק ליותר", הוסיף פירון. "אנחנו מייצרים עולם של כוכבנים וכוכבניות. מייצרים עולם שהוא במידה כזו או אחרת חלול. עולם שבו תלמידים מתמודדים עם שאלות כמו למי יש אייפון יותר חדש. אני רוצה זוכי פרס נובל, מדענים מובילים - לא כוכב נולד".

שר החינוך התייחס גם למחלוקת בעקבות החלטתו על ביטול פרסום תוצאות מבחני המיצ"ב, והסביר מדוע הוא אינו מגיב לטענות נגד המהלך שהוביל. "על חינוך צריכים לדבר בשקט", הדגיש פירון. "אני בוחר לא להגיב משתי סיבות: כי תמיד אני מקשיב לעמדה השנייה וחשוב לי לשמוע אותה. הסיבה השנייה שאיני מגיב היא כי קורה דבר נפלא - מתקיים דיון עמוק בחברה. אנחנו עוסקים בשאלה של מדידה והערכה ופריפריה ופערים וזה נפלא בעיניי".

באשר לוועדה שהוקמה לבחינת מבחני הבגרות, אמר כי פירון כי "היעדים המרכזיים יהיו יותר למידה, יותר חינוך, יותר שיח מורה-תלמיד. זו המשימה. זה החזון". עוד הוסיף השר כי מערכת החינוך תצטרך להקדיש משאבים לחידוש החינוך המקצועי והדגיש: "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו מצב בו אנשים שמצטיינים למשל במכונאות ירגישו כאילו הם ברירת המחדל של החברה הישראלית".

במהלך הכנס דנו המשתתפים, בהם בכירים בתחום החינוך כגון סגן שר החינוך ח"כ אבי וורצמן, יו"ר ועדת החינוך ח"כ עמרם מצנע, מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר ואחרים, בנושאים מהותיים ודגשים חינוכיים לקראת פתיחת שנת הלימודים, לרבות מטרות ודגשים העומדים על סדר היום של ועדת החינוך של הכנסת, דגשי משרד החינוך, דגשי החינוך הקדם יסודי, השלטון המקומי ועוד.

פירון נגד סער: יש לי עמדות אחרות

אמש התייחס שר החינוך לטענות שהעלה קודמו בתפקיד גדעון סער באשר לביטול בחינות המיצ"ב - ולא נשאר חייב. "אני מאוד מכבד את שר החינוך הקודם, אבל היו בחירות ב-22 בינואר ועכשיו אני שר החינוך. הוא תרם הרבה מאוד לחינוך - אבל לי יש עמדות ותפיסות עולם אחרות", אמר השר.

עוד מתח פירון ביקורת על העמדות הפוליטיות שלטענתו סער עירב בתפקיד שר החינוך: "תרבות המדידה של ההישגים היא תרבות חומרנית של כוכב נולד ושל ביזוי ילדים - ואנחנו נגד זה. אני רוצה להרגיע את שר הפנים סער ולומר לו שגם בלי המיצ"ב נדע מה קורה בכל בית ספר ונדע את עתידנו. לא רק שמערכת החינוך לא תרד ברמתה, אלא אף תעלה בתוך שנה עד שנתיים".