ההוצאות על החינוך בישראל – מהגבוהות בין מדינות ה-OECD

נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מראים כי ההוצאה הלאומית על החינוך בישראל הגיעה ל-7.4% מהתמ"ג - לעומת 6.5% במדינות ה-OECD. מדובר בנתון דומה לזה של ארה"ב, כשאחת הסיבות היא אחוז הצעירים הגבוה בארץ ביחס למדינות אחרות, ואחוז נמוך של תושבים שיכולים לממן את החינוך

4.3% על חינוך על-יסודי. אילוסטרציה (חדשות 2)

אחוז ההוצאה לחינוך בישראל ביחס לתוצר המקומי הגולמי הוא בין גבוהים במדינות ה-OECD - כך עולה מנתונים שפרסמה היום (ה') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מהדוח עולה כי ההוצאה הלאומית לחינוך ב-2010 הגיעה ל-7.4% מהתוצר הגולמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במדינות ה-OECD עומדת ההשקעה במוסדות החינוך על 6.5% מהתמ"ג. באופן מפתיע ישראל קרובה יותר בהוצאות על החינוך לארה"ב - שם 7.3% מהתוצר הגולמי המקומי מושקעים במוסדות החינוכיים.

בדוח מצויין עוד, כי יש לקחת בחשבון שאחוז הצעירים בישראל גבוה מזה שבארצות האחרות החברות ב-OECD. כך נוצר מצב בישראל בו בעוד אחוז התושבים שעובדים ויכולים לממן את החינוך קטן יחסית, אחוז התלמידים גבוה יחסית.

על מוסדות של חינוך יסודי על-יסודי ומכינות קדם אקמיות מוציאים בישראל 4.3% מהתמ"ג, בהשוואה ל-3.8% בשאר מדינות ה-OECD. לעומת זאת בהוצאה על מוסדות על-תיכוניים ובמוסדות להשכלה גבוהה משקיעים בישראל פחות. 1.7% מהתוצר הגולמי מושקע בהשכלה הגבוהה, זאת לעומת 2.1% במדינות האחרות.

עוד מראים הנתונים, כי עלות לימודיו של סטודנט במוסדות העל-תיכוניים ולהשכלה גבוהה בישראל היתה ב-2010 קרובה לפי שתיים, מעלות הלימודים של סטודנט באותם מוסדות במדינות ה-OECD, ארה"ב ושוודיה.