הבוקר: שביתה בגני הילדים בתל אביב ואילת

המחאה שהחלה בתל אביב התפשטה לערים נוספות ברחבי הארץ, ובעקבות כך הוכרזה שביתה בגני הילדים בתל אביב ואילת במחאה על המחסור בסייעות בגנים לגילאי 3-4. דרישת ההורים היא כי "למרות שאנו בתקופת בחירות, יש לדאוג ולממן סייעת נוספת לגנים שתפקידה לעזור בעומס העבודה"

הילדים לא הופיעו בגן | ארכיון (רויטרס)

לא כל כך נעים לראות גן סגור: כשבוע לאחר האיום בהשבתה, יושבתו הבוקר (שישי) גני הטרום טרום חובה בתל אביב ובאילת במחאה על העומס והצפיפות בגנים והמחסור בסייעות. "המצב הנוכחי אינו תקין ופוגע בזכות לחינוך שווה לילדי ישראל", נכתב בהודעה שפרסמו הורי הילדים בגנים, הנתמכים על ידי ארגון ההורים הארצי. ההורים צפויים לקיים עצרת מחאה בכיכר רבין בשעה 10:00.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחודשים האחרונים דורשים ההורים מהרשויות המקומיות להוסיף לגנים סייעת על חשבונם - עד לטיפול משרד החינוך. לטענת ההורים, קיים כיום פער ניכר בין ערים חזקות כלכלית דוגמת הרצליה, רעננה והוד השרון שמממנות סייעת שנייה בגני הטרום טרום חובה בעוד שבערים אחרות לא מוצע מימון מסוג זה. בארגון ההורים הארצי הדגישו כי בתל אביב הופסקה העסקת הסייעות בסוף חודש דצמבר, ובאילת כלל לא מועסקת סייעת שנייה - מצב שפוגע בשוויון בין הילדים.

ההשבתה הוכרזה בשבוע שעבר בקמפיין שהשיקו ההורים ברחבי הארץ, בו קראו לראש הממשלה ושר החינוך בפועל בנימין נתניהו להתייחס לסוגיית הצפיפות בגנים והמחסור בסייעות, למרות שמדובר בתקופת בחירות. ההורים טוענים כי חוק חינוך חינם לילדים בני 3 שיזם ראש הממשלה (לפי המלצות ועדת טרכטנברג) נראה בעבר כיוזמה מבורכת, אך המציאות בשטח לא תאמה את הציפיות.

הכרזה שפורסמה בשבוע שעבר

"הגננות מבקשות סיוע"

בפועל, לפי ההורים, לגנים נכנסו ילדים קטנים יותר אך כוח האדם לא תוגבר, והגננות לא עומדות בעומס. אחרי תלונות ומחאות רבות החליטו הורים בתל אביב להחריף את המאבק - ולהשבית את הגנים. כמו הורים ביישובים נוספים בארץ, דרישת ההורים היא לשלב סייעת נוספת לצד שני אנשי הצוות - גננת וסייעת - שמטפלים כיום בכ-35 ילדים.

ההורים טענו כי המצב הקיים "מכביד את הנטל על ההורים ומרחיב את הפערים", בזמן שהרשויות מגלגלות מאחת לשנייה את סוגיית מציאת הפתרון למצב. "למותר לציין שזהו סכום זניח, לא רק בתקציב המדינה אלא בתקציב משרד החינוך עצמו", הוסיפו ההורים. במקביל לביטול הלימודים, יתקיים מפגן מחאה בכיכר רבין בשעה 10:00, וכך גם ברמת אביב וביפו.

"הגנים בתל אביב מפוצצים ויש הרבה פניות של גננות שמבקשות סיוע", אמרה ציפי ברנד, ממובילות המחאה בעיר. "ראש העיר מסכים איתנו שהמצב בגנים לא טוב, אבל בחר לגלגל את האשמה לממשלה". על פי ההודעה שפורסמה בשבוע שעבר, העירייה סירבה להקצות חמישה מיליון שקלים לטיפול בבעיה. "אנחנו רק מבקשים שראש העיר לא ינהל את המאבקים מול הממשלה שכרגע לא קיימת, על גבם של ילדים בני 3", הוסיפה ברנד.