דוח של קהילת הלהט"ב: הקהילה הגאה מותקפת בכל הארץ

דוח של מרכז ניר כץ חושף כי גם תל אביב אינה בטוחה עבור הקהילה הגאה: קרוב למחצית מקרי התקיפה המדווחים התרחשו באזור גוש דן. כמו כן חושף הדוח התנהגות פוגענית מצד מוסדות ציבור ונותני שירותים

למצולמים אין קשר לידיעה (AP)

"הפגיעה בלהט"בים מתרחשת בכל אזור בארץ, ובכל סיטואציה": מרכז ניר כץ למאבק בלהט"בופוביה - פחד מפני חברי הקהילה הגאה - חושף מקרים רבים של תקיפה פיזית ומילולית כלפי חברי הקהילה הגאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מרכז ניר כץ, שנקרא על שם אחד ההרוגים ברצח במועדון הברנוער ומופעל על ידי האגודה למען הלהט"ב, פרסם את "דוח להט"בופוביה בישראל 2013", שמלקט מקרים של תקיפה כלפי לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים ובי-סקסואלים בבתי ספר, בעסקים, במקומות העבודה וברחוב.

על פי הדוח, מרבית המותקפים - 79% - הם גברים. 66% מהאירועים הוגדרו כ"חמורים" או "חמורים ביותר" על פי הדוח. 30% מהאירועים מוגדרים כאירועים כלליים ללא סיטואציה מובחנת, ו-9% מהאירועים מתרחשים במקום העבודה. תקיפות בבית הספר מהוות 8% מהמקרים, כמו גם שיעור האירועים שמתרחשים בצבא.

לא רק בגוש דן

בין המקרים המפורטים בדוח: תקיפה בגרזן של לסביות מחוץ לבר, בריונות בבית ספר, התעללות משטרתית והטחת עלבונות בעת הפגנת חיבה בציבור. "הפגיעה בלהט"בים מתרחשת בכל אזור בארץ ובכל סיטואציה - מבית הספר, דרך השירות הצבאי, מערכת ההשכלה הגבוהה, ועד מקום העבודה, ברשתות החברתיות ואף בשכונת המגורים ובמשפחה הגרעינית", נכתב הדוח. כמו כן מצוינים מקרי התנכלות לחברי הקהילה על ידי בתי עסק, שירותי ממשלה ומסגרות טיפוליות.

הדוח סותר את התפיסה הרווחת לפיה תל אביב וגוש דן מהווים מרחב בטוח וסובלני יותר עבור הקהילה. "קרוב למחצית המקרים אשר המדווחים הסכימו למסור אודות מיקומם התרחשו בגוש דן, כ-20% בירושלים ושיעור דומה בדרום הארץ, ו-8% בצפון". עם זאת, מבהירים במרכז, ייתכן שנתונים אלה נובעים ממודעות גבוהה יותר במרכז הארץ לקו הסיוע "יש עם מי לדבר", שמספרו 03-6205591.

יו"ר האגודה למען הלהט"ב שי דויטש אמר כי "הדו"ח משרטט תמונה עגומה. יש לפעול לחינוך למניעת להט"בופוביה מגיל צעיר".