ההפרדה בבתי הספר בזכרון יעקב: גם אצל הבנים

כיממה לאחר פרסום הידיעה בדבר אפליה, לכאורה, בין אשכנזים לספרדים במוסדות חינוכיים במושבה, התלוננו הורים רבים כי ההפרדה אינה קיימת רק אצל הבנות - אלא גם אצל הבנים, כלשונם. "זה בגלל שסבתא אחת באה ממרוקו ואחרת מפולין", אמרה אחת מהאמהות

לאחר שאמש (ג') שודר במהדורה המרכזית סיפורו של בית ספר בזכרון יעקב שמפריד בין תלמידות אשכנזיות לספרדיות, היום מתברר שהאפליה העדתית הזו קיימת גם במוסדות החרדיים של בנים בעיר - ואפילו בצורה קיצונית יותר. יחד עם זאת, ביום שאחרי הפרסום - הציבור החרדי בעיר מחולק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בית הספר "מפי עוללים" הוא בית ספר לבנים ספרדים. כבר שנים שמי שלומד פה יודע שכדי לראות את התלמידים האשכנזים - הוא צריך לעבור לצד השני של הכביש. מנהלת בית הספר "מורשה" שבו לומדות רוב הבנות הספרדיות במושבה, התנערה מהטענות כשהתבקשה להגיב על הפרסום הנוגעות למוסד החינוכי שבראשו היא עומדת. "זה לא תלוי בי ואין לי שום קשר לנושא", אמרה.

ההורים הספרדים שפנו לחדשות 2 בירכו על התגובה הנחרצת של שר החינוך פירון, והביעו תקווה שההפרדה תבוטל בשנה הבאה. מנגד, טוענים המצדדים בהפרדה כי "נעשה לבית הספר עוול" וכי ההפרדה לא נעשית כלל על רקע עדתי.

אחת האמהות: "זה בגלל שסבתא אחת באה ממרוקו ואחרת מפולין"

"החלוקה מתבצעת לפי פרמטרים שונים של התאמה. אין לה שום קשר לא לרמה רוחנית ולא לאפליה", הדגיש הרב רפי מנת, דובר הקהילה החרדית בזכרון יעקב בריאיון לשידורי "קול הציבור". גם היום, שום הורה לא הסכים להתייצב מול המצלמות, אבל בשיחות עם חדשות 2 מספרים עוד ועוד הורים ספרדים כי ניסו להכניס את ילדיהם למוסדות האשכנזיים - אך נדחו שוב ושוב מסיבות לא ענייניות, לדבריהם. "אנו יודעים בוודאות שלא זה העניין", אמרה אחת האמהות.

המנהלת: "לא תלוי בי" (חדשות 2)

לדבריהם של ההורים הצטרף גם מישה בלומנפלד, יו"ר האופוזיציה בזכרון יעקב: "ספרדים לבד ואשכנזים לבד, ואם יש מכסה - אז מכניסים עוד שני ספרדים שהם קצת מקורבים. אני יודע על עשרות מקרים כאלה".

"זה בגלל שסבתא אחת באה ממרוקו וסבתא אחת באה מפולין וצבע השיער של ילדה אחת שחור ושל השנייה בלונדיני - אז היא צריכה ללמוד בבית הספר ה'נחות' יותר", אמרה אחת מהאמהות.

הרב מנת דחה מכל וכל את הטענות, ואף תקף את המשפחות שהתלוננו. "אנו רואים בזה רדיפה ומשערים שמדובר במשפחות מסוימות שמשתדלות להזיק איפה שהן יכולות". הוא הוסיף, כי הציבור החרדי במושבה "יילחם במוסרים ובמלשינים".

במשרד החינוך סירבו להגיב על הטענות, אך מסרו כי "בשנה הבאה, כל הבנות - האשכנזיות והספרדיות - ילמדו תחת קורת גג אחת".