המתרחצים התלוננו - הילד האוטיסט הושעה משיעורי השחייה

אם לילד אוטיסט עודכנה כי בנה לא יוכל להשתתף עוד בשיעורי שחייה טיפולית בקאנטרי. הסיבה: מנויים התלוננו על התנהגותו החריגה. "הוא לא יודע להביע שמחה, אז הוא צועק", הסבירה. הבריכה: ההחלטה בשל מצבו הקשה

רונית, אם לילד אוטיסט בן 8 מנס ציונה, נדהמה לגלות כי בנה לא יוכל לקחת יותר חלק בשיעורי השחייה הטיפולית. זאת, לטענתה, לאחר שמתרחצים התלוננו על צעקותיו ועל התנהגותו החריגה בבריכה. "כשהוא רואה מים הוא שמח, הוא לא יודע להביע שמחה, אז הוא צועק ומנופף בידיים", הסבירה האם מלאת עלבון לחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האם מספרת כי בנה, הלוקה באוטיזם קשה, נהג לקח חלק בשיעורי השחייה שמציע הזכיין דב שפילמן בקאנטרי בנס ציונה. "לפני יומיים קיבלתי טלפון ממנהל הקאנטרי", משחזרת רונית בכאב. "היתה שיחה עמומה, הבנתי שמשהו לא בסדר, שמישהו כנראה התלונן על הילד שלי". לדבריה, לאחר שבשיחה פנים אל פנים הכחיש המנהל כי הורים בבריכה התלוננו על התנהגות בנה, התקשר אליה המנהל יום לאחר מכן וחשף תמונה אחרת.

"הוא אמר לי שהורים אחרים התלוננו שהבן שלי מכניס את הילדים שלהם לחרדה", סיפרה האם. "אמרו לי במילים יפות לא לבוא לשם יותר. זה מקום ציבורי אנחנו נמצאים בשנת 2013 במדינת ישראל ומגרשים אותנו כי אנחנו לא מוצאים חן בעיני הרבה הורים?".

רונית לא מבינה מדוע הזכיין, ביחד עם הנהלת הבריכה, לא עמדו נגד אותם מתרחצים והתעקשו על זכותו של הבן האוטיסט להמשיך בשיעורים באותו המקום. "זה ילד עם צרכים מיוחדים שבסך הכל צעק משמחה", אמרה. "מחר זה יהיה אמא לילד נכה ואמא אחרת תלך להתלונן שיכניס את הילד שלה לחרדה".

בהנהלת הבריכה אומרים בתגובה כי הזכיין שמפעיל את חוג השחייה הטיפולית, החליט להפסיק זמנית את השתתפותו של הילד בחוג השחייה בשל מצבו, ולא בגלל התלונות. הם הזמינו את רונית לשוב אל הקאנטרי, ומבטיחים כי בשבועיים הקרובים יימצא פתרון לשילובו של הילד בשיעורי השחייה. אך האם כבר לא רוצה לחזור לשם. "זה עלבון ובושה", אמרה.

"אמרו שהוא מכניס אחרים לחרדה" (רונית עובדיה)

המנכ"ל: "מקבלים את כל האנשים ללא הבדל"

מנהל הבריכה, איתן סולמי, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי האירוע התרחש לאחר שרונית פנתה לאחד העובדים בבריכה והתלוננה על הזכיין המפעיל את חוג השחייה, אז פתח בבדיקת המקרה. "היא סיפרה לי שדב אמר לה כי בעקבות התלונות של ההורים, החליט שלא לטפל עוד בילד. היא הודתה בפניי ששהילד מתלהב, וזה מלווה בתנועות חריגות וצעקות", סיפר סולמי. לדבריו, בעקבות תלונתה פנה אל הזכיין המפעיל את החוג שסיפר לו כי ניסה לשלב את הילד, בשל מצבו, מחוץ לשעות הפעילות הרגילות ובמסלול שאינו מוקצה לילדים חריגים, ואז התעוררו תלונות של הורים.

בהנהלת הבריכה מבהירים כי ההחלטה להוציא את הילד האוטיסט משיעורי השחייה נעשתה על ידי הזכיין בשל מצבו הקשה, ולא בגלל תלונות ההורים, ובשבועיים הקרובים הוא ישולב מחדש בשיעורי השחייה. "אנחנו מקבלים את כל האנשים ללא הבדל דת גזע ומין, חירשים ואף עיוורים ביחד עם כלבי הנחייה שלהם - למרות האיסור להכניס בעלי חיים", הסביר מנכ"ל החברה למרכזי תרבות וספורט, אריה אור.

הוא הדגיש כי ההחלטה שלא לאפשר לילד האוטיסט להמשיך ולקחת חלק בחוג השחייה היא החלטתו של הזכיין. "הוא הגיע להחלטה שהוא לא יכול לטפל יותר בילד, אני לא יכול להגיד לו בכוח".

הזכיין: "הילד צרח ואכל את המצופים, ילדים התרחקו"

הזכיין דב שפילמן טוען כי ניסה לשלב את הילד בשיעורים הרגילים שהוא מקיים במקום לילדים עם צרכים מיוחדים - אך ללא הצלחה. "התחלתי לעבוד איתו וראיתי שהוא לא יכול להיות עם ילדים אחרים", הסביר. "הוא דורש התייחסות אחרת, הוא צועק ולפעמים מאוזן ולפעמים לא". הוא ציין כי לאור המצב החליט לעבוד איתו בנפרד לאחר שעות העבודה.

"החלטתי שאני לוקח אותו למסלול של שאר המנויים ואני מנסה להתחיל לעבוד איתו", אמר שפילמן. "עבדתי איתו פעמיים-שלוש. הוא צרח ואכל את המצופים וילדים התרחקו הצידה והורים לא אהבו את זה. ההורים שאלו למה אני עובד איתו? למה במסלול הזה ולמה עכשיו? מהרגע שראיתי את הדבר הזה, אני לא רוצה להסתבך עם הקאנטרי, אז עצרתי את זה. זה לא התאים למסגרת".

לדבריו, התקשר אל האם רונית ואמר לה שברגע שיהיה מקום בקבוצות האורגניות, יוכל לשלב את בנה מחדש בשיעורים. "זה קאנטרי של מנויים", טען, "הוא יכול לחזור לחוג, רק ביקשתי ממנה זמן לשלב אותו בתוך הקבוצות האורגניות שלי".

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.